המחאות נגד המהפכה המשפטית רק הולכות וגוברות מדי שבוע - ואיתן גם הקריאות לבלום את דהירת הקואליציה לחקיקה ולגבש מתווה פשרה מוסכם. אתמול (שישי) דיווחנו ב"אולפן שישי" על כיוון חדש שמובילים שר המשפטים לוין ויו"ר ועדת החוקה רוטמן: הקפאת כל סעיפי הרפורמה המשפטית, מלבד סעיף אחד - שינוי הוועדה לבחירת שופטים. 

אם הרעיון אכן יבוא לידי מעשה, לקואליציה יהיה רוב במינוי שופטים, וכבר בשנה הקרובה ימונו 3 שופטים בבית המשפט העליון ותוחלף גם נשיאת בית המשפט העליון. בתוך כך, תבוטל גם שיטת הסניוריטי, לפיה נשיא בית המשפט העליון בישראל יהיה הוותיק מבין השופטים.

יו"ר ועדת חוקה חוק ומשפט שמחה רוטמן (צילום: אריק מרמור, פלאש 90)
יו"ר ועדת חוקה חוק ומשפט שמחה רוטמן | צילום: אריק מרמור, פלאש 90

בנימין נתניהו, יריב לוין, אסתר חיות  (צילום: פלאש 90)
בנימין נתניהו, יריב לוין, אסתר חיות | צילום: פלאש 90

מדובר ב-10 ימים דרמטיים במיוחד, בין הימים הדרמטיים ביותר בתולדותיה של מדינת ישראל. זאת מכיוון, ששלושת השופטים שתמנה הקואליציה לא יהיו סתם שופטים שמרנים, אלא 3 משפטנים שחשים עוינות כלפי בית המשפט העליון. מטרת המהלך היא לסמם את המחאות נגד המהפכה המשפטית בארץ ובעולם, ועל כן נדרשת אזהרה חמורה ביותר.

הצעת הפשרה מגיעה יממה בלבד לאחר שר המשפטים יריב לוין חשף בשיחות סגורות את אחת הסיבות להמשך הדהירה בחקיקת התוכנית המשפטית – החשש מתפירת תיקים על ידי הפרקליטות. בשיחות עם גורמים פוליטיים אמר לוין: "הפרקליטות יתפרו תיק כדי להרתיע אותנו ולסכל את הרפורמה".

את הדברים אמר שר המשפטים בשיחות עם גורמים פוליטיים בכירים. לוין הזהיר: "אם אעצור בפרקליטות ינצלו את זה ויתפרו לי או למי מחבריי תיק כדי להרתיע אותנו ולסכל את הרפורמה". לוין מציג את ההסבר הזה להחלטה שלו להמשיך בהליך החקיקה, ולא ברור עד כמה היא מרכזית בהחלטה שלא לעצור ולהידבר.