מליאת הכנסת התכנסה היום (רביעי) לדיון ארוך וסוער שצפוי להינעל רק מחר. במסגרת הדיון התנגדה הקואליציה - והפילה את הצעת החוק לאיזוק אלקטרוני לגברים אלימים. עוד לפני שחברי הכנסת הצביעו על הצעת החוק של גדעון סער, התעוררה מהומה אדירה בזמן נאומו של השר לביטחון לאומי בן גביר. חברי וחברות כנסת מהאופוזיציה התגודדו סביב דוכן הנואמים בצעקות "בושה", וח"כיות ענדו אזיקים כמחאה. בהמשך, המליאה תדון על החוק שימנע את הוצאת נתניהו לנבצרות.

בקואליציה התנגדו להצעת החוק, ובדבריו של השר לביטחון לאומי לחברי הקואליציה, אמר בן גביר: "אם אתם מצביעים בעד האיזוק האלקטרוני, אצביע איך שאני רוצה מהיום". עוד לפני ההצבעה התעוררה סערה בעקבות דברים קשים שאמר חה"כ רם בן ברק מיש עתיד, ששימש בעבר כמשנה לראש המוסד. בהתייחס למחאה נגד המהפכה המשפטית ולאנשי מילואים שמאיימים לא להתייצב לשירות אם החקיקה תעבור, הוא אמר: "הם (חברי הקואליציה) צריכים לחזור בהם מהמעשים שהם עושים על מנת שהתקלה הזאת לא תתפשט ותגיע למקומות אחרים שהיא לא שם".

מחאת הח"כיות על ההתנגדות לאיזוק אלקטרוני
מחאת הח"כיות על ההתנגדות לאיזוק אלקטרוני

מאחורי הקלעים, בלשכת ראש הממשלה רצו ששר המשפטים לוין ינמק את החוק ולא השר בן גביר. בן גביר בכל זאת התעקש לעלות לנאום, ובמקום התפתחה מהומה. במקביל - ביקורת קשה התעוררה בתוך הקואליציה על כך שהחוק לא קודם לפחות בטרומית.

סער: ״בושה של ממשלה״

השר אופיר סופר שנכח במליאה השיב על דברי בן ברק: "אני שואל את השאלה הפשוטה - שמעתי את מה שאמרת ומכבד על מילה. האם אתה מגנה את השימוש בכלי של הסרבנות?" ובן ברק ענה: "אני מעודד את כל המחאה שיוצאת נגד ההפיכה המשפטית בכל האמצעים, ואם אנשים שמתנדבים למילואים חושבים שהגיע הזמן להפסיד להתנדב וזו המחאה שלהם - אני בהחלט תומך בהם".

חה"כ גדעון סער התייחס למהומה בהצבעה על הצעת החוק שלו וכתב בחשבון הטוויטר שלו: "בשבוע שעבר הסכמתי, לבקשת הממשלה, לדחות בשבוע את ההצבעה על חוק האיזוק האלקטרוני. היום הסכמתי גם להמתין אחרי הקריאה הטרומית עד שתובא הצעת חוק ממשלתית. אבל הממשלה החליטה שחשוב יותר להפיל את הצעת החוק רק כדי לסמן שרצח נשים זה לא חשוב ולא דחוף גם כשקיימת מסוכנות גבוהה. בושה של ממשלה!"

מי שניהל את המליאה הוא חה"כ אוריאל בוסו, שאמר לאחר המחאה: "מה שראינו כאן במליאה זאת התנהלות בוטה שמבזה את הבית, זה בדיוק מה שקורה כאן ברחובות. יש כאן דמוקרטיה, יש אצבעות, אפילו לאפשר לאחרים אתם לא נותנים".

ראש האופוזיציה יאיר לפיד התייחס להפלת החוק ומסר: "נשים ימותו בגלל הממשלה הזו. נשים יוכו בגלל הממשלה הזו. הקואליציה הפילה את חוק האיזוק האלקטרוני שהיה מציל חיי נשים נפגעות אלימות. כי לא מעניין אותם נשים, מעניין אותם רק פוליטיקה".

יו"ר הוועדה לקידום מעמד האישה ולשוויון מגדרי חה"כ פנינה תמנו שטה מהמחנה הממלכתי, התייחסה להצבעת הממשלה על החוק ומסרה: "הקואליציה הוכיחה היום שהיא מזלזלת בחיי נשים. דם נשים אינו הפקר! הגענו חברות הכנסת למליאה עם הצמיד האלקטרוני, שהוא קטן אך מציל חיים של נשים. ממשלה שמצביעה נגד הגנה על חיי נשים והצלתן אין לה זכות קיום. אנו הנשים בכנסת וגם בוועדה לא נוותר על המאבק הצודק להצלת חיים".

יו"ר ויצו, אניטה פרידמן הגיבה על הפלת חוק האיזוק האלקטרוני: "דמן של נשים במקורות היהודיים מסמל חיים חדשים, אך לפי משנתה של הקואליציה מסמל אלימות ומוות. פיקוח אלקטרוני מציל חיים, אך שוב נמנע בשל זלזול בקדושת חייהן. מי שרואה בהן מכשיר רבייה - בעיקר מי שלא רוצה בהן בכנסת, בממשלה ובצבא - גם מזלזל באנושיותן ובזכותן לחיות, ואין מה להתפלא לצערנו. קשקושים ותירוצים יהיו פה לרוב, בזמן שבעולם הפיקוח מציל חיים יום יום. דם נשים הינו הפקר. לא תרצח בגדר המלצה".