סערה התעוררה היום (רביעי) בוועדת החוקה בדיון בסמכות הממשלה לקבוע את עמדתה המשפטית שקיים היו"ר, חה"כ שמחה רוטמן. במהלך הדיון נזף היו"ר רוטמן ביועץ המשפטי של הוועדה, גור בליי, על האופן שבו הציג את החוק. חברי הכנסת מהאופוזיציה התקוממו בתגובה והוצאו בזה אחר זה.

היו"ר רוטמן מחה על דברי היועמ"ש בליי לפיהם יש לבחון את התיקון כחלק ממכלול שבו פסקת התגברות ברוב של 61 מחסנת מראש כל חקיקה מביקורת שיפוטית גם אם היא פוגעת בזכויות אדם.

"אם לא יהיו יועצים משפטיים, הסעד אמור להיות בית המשפט, אבל רוב הנושאים לא יגיעו לבית המשפט כי אף אחד בכלל לא יידע שהייתה עבירה על החוק", אמר היועמ"ש לוועדה בליי. הוא הוסיף כי יש לבחון את התיקון כחלק ממכלול שבו פסקת התגברות ברוב של 61 מחסנת מראש כל חקיקה מביקורת שיפוטית גם אם היא פוגעת בזכויות אדם. יו"ר הוועדה רוטמן השיב על דבריו: "אני חושב שבמילים האלו, בוודאי בשלב שבו אנחנו נמצאים, חרגת ואחרי שהסברת שאתה לא בשל להכנת מסמך הכנה, אתה קצת חרגת מהראוי".

חה"כ יואב סגלוביץ התפרץ ותקף את הנזיפה של היו"ר רוטמן ביועמ"ש בליי: "אתה משתמש בכוח שיש לך בצורה לא ראויה. חרגת מדרך הישר, אתה לא נוהג כפי שצריך לנהוג בכנסת, אתה לא מכבד אף אחד". חה"כ אלעזר שטרן הצטרף: "מה זו הנזיפה הזו? מישהו צריך להגן על הייעוץ המשפטי שאתה תוקף אותו מול כולם"!

ועדת חוקה, שמחה רוטמן (צילום: ערוץ הכנסת - 99)
ועדת החוקה, היו"ר חה"כ שמחה רוטמן ויועמ"ש הוועדה גור בליי | צילום: ערוץ הכנסת - 99

ח"כים נוספים זעמו על על נזיפתו של היו"ר, בהם חה"כ סגלוביץ שקרא לרוטמן "דמגוג", והוא בתגובה הוציא אותם מהדיון בוועדה. חה"כ יוראי להב הרצנו כתב לאחר מכן: "רוטמן יכול להמשיך ולזרוק אותנו מהוועדה, זה לא יגרום לנו לוותר או לשתוק. הממשלה מנהלת בליץ חקיקה לא לגיטימי שנועד להחריב את שלטון החוק ולבטל את הדמוקרטיה בישראל. הם מהלכים אימים על שופטים, רומסים יועצים משפטיים ומנסים לסתום את הפה לאופוזיציה. זה לא יצליח להם. אנחנו לעולם לא נוותר".

במהלך הדיון נכח גם שר המשפטים לשעבר מהליכוד, דן מרידור, שתקף בוועדה את השינויים שהציעה הקואליציה: "הבית כולו עומד בפני חורבן. זה אסון ובושה. השופטים יהיו חברי מרכז ליכוד, והעיתונות לא תהיה חופשית. היום אין נביאים שיזהירו מפני מלך. השתתפתי בהרבה דיונים ואי הסכמות בחדר הזה, מטעם הליכוד. לא האמנתי שנגיע ליום הזה ולרצון להרוס את מערכת המשפט המפוארת של ישראל".

בהמשך, יו"ר הוועדה רוטמן הודיע כי כבר בשבוע הבא יחלו לדון בוועדה בחוק יסוד: השפיטה. חה"כ גלעד קריב, הגיב ואיים כי באופוזיציה לא ישתתפו בדיון: "יו"ר ועדת החוקה מבקש להתחיל ביום ראשון את הדיון בהצעה לשינוי חוק יסוד השפיטה, מבלי שישנה חוות דעת של הייעוץ המשפטי לכנסת על ההצעה. ‏אנחנו לא נשתתף בדיון הזה. ‏יו"ר הוועדה מוזמן להידיין עם עצמו, עם הקואליציה ועם פורום קהלת. ‏אנחנו לא נהיה להקת המעודדים בספרינט המטורף להרס הדמוקרטיה".

לקריאה נוספת ב-N12 ולהאזנה לפודקאסטים של "אחד ביום" בנושא המהפכה המשפטית:

 

  

>> להאזנה לכל הפרקים של "אחד ביום" לחצו כאן