"למערכת המשפט ולפרקליטות יש כוח להרוס את החיים של כל אזרח במדינה, כוח שלא קיים לממשלה או לכנסת", כתב בנו של ראש הממשלה, יאיר נתניהו, בהתייחסות לרפורמה שהציג אמש (רביעי) שר המשפטים יריב לוין. "הם יכולים גם לענות ולסחוט כל אזרח (כפי שנחשף בבית המשפט בתיקי האלפים)".

"הם יכולים לרוקן לכל אזרח את חשבון הבנק, הם יכולים לעצור ולהשפיל כל אזרח, הם יכולים להפריד בין כל אזרח לילדיו והם יכולים לשלול את החופש של כל אזרח. ‏כיום, אין שום הגנה לאזרח הקטן מפני הכוח העצום הזה ומפני העוולות שהוא מבצע כלפיו", טען יאיר נתניהו. 

הוא הוסיף: "אין שום איזון ובלם על המערכת הזאת שיכולה להשמיד חיים של אזרחים. לכנסת ולממשלה יש אינסוף בלמים ואיזונים - במיוחד לאור כך שכל כמה שנים יש בחירות, והכנסת והממשלה עומדים למשפט העם. העם יכול להחליף את הכנסת והממשלה ולשלוח אותם הביתה אם הוא אינו מרוצה מתפקודם".

סיקור N12

התוכנית של לוין: "לא עוד דיון בבית המשפט בחוקי יסוד"

במסיבת העיתונאים שכינס שר המשפטים יריב לוין, הכריז על "השלב הראשון" של הרפורמה במערכת המשפט. בין המהלכים שהממשלה החדשה תקדם: פסקת התגברות ברוב של 61 ח"כים, ביטול עילת הסבירות ושינוי הרכב הוועדה לבחירת שופטים.

לוין פירט את המהלכים שיוקדמו במסגרת חקיקת פסקת ההתגברות: "לא עוד דיון בבית המשפט בחוקי יסוד. לא עוד פסילת חוקים של הכנסת ללא הסמכה. במקום זאת, בית המשפט יפעל מכוח חוקי היסוד ולא יימצא מעליהם, תתאפשר פסילת חוקים בבית המשפט העליון - בהרכב מלא וברוב מיוחד. פסקת התגברות מאוזנת ברוב של 61. מצד שני, לא תהיה התגברות של הכנסת במקרה שבית המשפט פסל חוק פה אחד".