לרגע מסוים בשעות אחר הצהריים היה נראה שהמשבר הגדול ביותר מקום המדינה בדרך לפתרון. גלנט הכריז שיישא נאום בשעות הערב ובו יקרא לעצירת החקיקה, ומיד אחר כך לשכת ראש הממשלה פרסמה הודעה על נאום של נתניהו בשעה 20:00. במקביל, שרה נתניהו פרסמה הודעה חריגה שבה קראה "להגיע להסכמות רחבות בעם", והתחושה שהתגבשה הייתה שהחוק לשינוי הרכב הוועדה למינוי שופטים כבר לא יעלה בשבוע הבא. הבורסה חגגה, השקל התחזק, ואנשי המחאה, שאלפים מהם עוד היו ברחובות כחלק מ"יום השיתוק", עקבו בדריכות אחר כל הודעה.

אלא שתחושת ההקלה בקרב מתנגדי המהפכה הומרה בתחושת הזעם של תומכיה, ומתקפות חריפות ביותר על גלנט הופיעו. השרה דיסטל-אטבריאן קראה לח"כים במפלגה שמתכוונים להתנגד לרפורמה להתפטר, והשר קרעי כינה את המהלך של גלנט "נסיגה מבישה". בהמשך התברר שגלנט לא רק תכנן לנאום ולעצור את החקיקה, אלא שוחח בימים האחרונים עם ח"כים בליכוד שאותם ניסה לרתום למהלך לעצירה ולהידברות בהיקף נרחב. 

הצהרת נתניהו והסדקים בקואליציה - סיקור N12

אפשר להעריך במי מדובר. ח"כ אלי דלל מהליכוד כבר קרא לעצור את החקיקה, וכך גם ביטן ודנון. דיכטר, שמכיר גם הוא את הסיכונים הביטחוניים של העברת החקיקה, דיבר גם הוא על עצירה לצורך משא ומתן ואפשר להעריך שגם אדלשטיין לא מתלהב מאישור סופי של החקיקה בלי הידברות. כך יוצא שבליכוד התגבשה מעין קבוצה של ח"כים שחושבים שצריך לעצור ולדבר. כל עוד גלנט לא נאם וקרא לעצור, גם הם עדיין לא יוצאים בהצהרות. 

לא סתם פרסם יו"ר הקואליציה אופיר כץ הודעה ולפיה חבר כנסת שיפר את המשמעת הקואליציונית מסתכן, וכי ראשי הקואליציה לא יתנו לזה לקרות. בליכוד התפשטה ההבנה שלא כולם מיישרים קו עם העמדה הפומבית שאותה מוביל לוין ובמידה מסוימת גם נתניהו, והם ניסו לעצור את הדימום ולהרתיע. 

בינתיים גלנט, שכבר כתב את הנאום שאותו היה צריך למסור, ספג מתקפה "ארטילרית" חסרת תקדים מתוך גורמים בקואליציה, במיוחד מ"עוצמה יהודית" שבמסגרתה הוא כונה "סוס טרויאני" וככזה שעזב את מחנה הימין. בשלב זה הוא זומן ללשכת נתניהו, שם נועד איתו במשך 20 דקות בלבד אחרי שגם לוין וסמוטריץ' דנו עם רה"מ. בסוף הפגישה פרסם גלנט שהחליט לדחות את הנאום שלו. 

יואב גלנט (צילום: יונתן זינדל, פלאש 90)
הודיע שימסור הצהרה - וחזר בו. שר הביטחון יואב גלנט | צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

תשומת הלב צריכה להינתן לשימוש בצירוף המילים "דחיית הנאום". השוט של גלנט עוד קיים. הוא יכול לשאת את הנאום הזה גם בסוף השבוע, אם יבין שהקואליציה דוהרת להצבעה שתפגע אנושות בצבא העם ועלולה עוד להוביל לפירוקו. נתניהו התייחס בקצרה בנאום שלו ל"חששות הביטחוניים", והבהיר שיעשה הכל, ואז חזר על המילה "הכל" - כדי למנוע קרע בעם ולפתור את הנושא. האם נתניהו מתכוון לשלוף שפן מהכובע עד ההצבעה על החוק במליאה בשבוע הבא? האם יימצא פתרון כלשהו ברגע האחרון? מוקדם לומר כרגע. 

המחאה בת"א (צילום: N12)
"יום השיבוש הלאומי". מחאה ברחוב קפלן, היום | צילום: N12

זה כבר הפך לקלישאה, אבל ייתכן שהימים הקרובים הם אכן הדרמטיים ביותר. עכשיו כשחוק הנבצרות עבר ונתניהו מרגיש משוחרר מהחשש שיוצא לנבצרות ויכול לעסוק ביתר שאת ובפומביות בחקיקה המשפטית, הוא מתכוון לטפל בנושא שעות ארוכות וייתכן שזה יוביל לשינוי כלשהו ברגע האחרון. אפילו החרדים, שעד כה נמנעו מהצהרות פומביות ודחפו מאחורי הקלעים להעברת המהפכה המשפטית, שינו גישה הערב ופרסמו הודעה שלפיה יתנו גב לנתניהו, יעמדו מאחורי כל החלטה שיקבל "כדי למנוע קרע" ו"לא יהוו חסם בפני הסכמה רחבה". 

מכל אלה עולה שמאחורי הקלעים מתנהל קרב עיקש רגע לפני שאין מוצא והחוק עובר בשלוש קריאות. הימים הקרובים יכריעו לאן ישראל הולכת - לחקיקה שאחריה תגיע עתירה לבג"ץ וייתכן שגם משבר חוקתי, או לעצירה שתוביל להתדיינות ולפשרה.