תוצאות מפתיעות: בסקר חדש שפורסם אתמול (שישי) ב"אולפן שישי", שנערך על-ידי מכון מנו גבע בשיתוף ipanel, קבעו המצביעים - נתניהו ולפיד נחלשים, גנץ מתחזק. שאלה מעניינת נוספת עליה התבקשו לענות המשיבים: במקרה של משבר חוקתי, למי צריכים הרמטכ"ל, ראשי המוסד, השב"כ והמפכ"ל להישמע לבג"ץ או לממשלה. 40% קבעו שראשי מערכת הביטחון צריכים להישמע לבג"ץ ו-40% סברו שעליהם לבצע את הוראות הממשלה. 20% מהנשאלים השיבו שהם לא יודעים.

המשתתפים בסקר התבקשו להכריע איזו ממשלה תפקדה טוב יותר, הממשלה הקודמת או הנוכחית בכמה תחומים. בתחום הביטחוני סברו 42% מכלל הנשאלים שהממשלה הנוכחית תפקדה טוב יותר, לעומת 39% לממשלה הקודמת ו-19% שלא יודעים.

בתחום הכלכלי הצביעו 45% לממשלה הקודמת ו-39% לממשלה הנוכחית. באשר לממשלה שפעלה טוב יותר "למען הציבור" בחרו 48% בממשלה הקודמת, אל מול 38% שהשיבו כי הממשלה הנוכחית.

ההשפעה של החקיקה והמחאה על מפת המנדטים

לו הבחירות היו נערכות היום, תמונת הגושים הייתה משתנה. האופוזיציה הייתה זוכה ל-62 מנדטים והממשלה ל-58. זאת במידה ולא היה מתקיים איחוד במפלגות השמאל.

לפי תוצאות הסקר, הליכוד הייתה נחלשת ב-3 מנדטים וזוכה ל-29. יש עתיד גם היא יורדת במנדט ועומדת על 23. מי שדווקא מתחזקת בקרב המפלגות הגדולות היא המחנה הממלכתי שעולה ל-17 מנדטים. סמוטריץ' ובן גביר היו מגיעים ל-12 מנדטים, 2 פחות מהבחירות האחרונות.

ש"ס הייתה זוכה ל-10 מנדטים. יהדות התורה שומרת על כוחה עם 7. העבודה הייתה יורדת מתחת לאחוז החסימה - גם בל"ד הייתה נשארת מחוץ לכנסת. מרצ הייתה עומדת על 5 מנדטים וכן חד"ש-תע"ל. רע"מ הייתה זוכה ל-6 מנדטים. ליברמן נשאר יציב עם 6 גם כן.

תמונת המנדטים – אם תקום מפלגת ימין שמתנגדת לרפורמה

לו הייתה מתמודדת היום בבחירות מפלגת ימין שמתנגדת לרפורמה היא הייתה מקבלת 10 מנדטים, בעיקר על חשבון הליכוד והמחנה הממלכתי. אז, האופוזיציה הייתה עומדת על 55 מנדטים, הממשלה על 55 ו"המפלגה החדשה" על 10.

מפלגת הליכוד זכתה בתרחיש כזה ל-26 מנדטים, לעומת 29 ללא "המפלגה החדשה". יש עתיד ירדה בשני מנדטים ל-21, המחנה הממלכתי ל-14 ועוצמה יהודית והציונות הדתית נשארו על 12.

אם הבחירות היו מתקיימות היום והייתה קמה מפלגת ימין חדשה שמתנגדת לרפורמה, העבודה הייתה נשארת מתחת לאחוז החסימה ואילו מרצ – נכנסת לכנסת עם 5 מנדטים. גם חד"ש-תע"ל, רע"מ וישראל ביתנו היו עומדות על 5 מנדטים. יהדות התורה הייתה זוכה ל-7 מנדטים וש"ס ל-10.

מזמין הסקר: חברת החדשות

עורך הסקר: מדגם ייעוץ ומחקר בראשות מנו גבע

מועד איסוף הנתונים: 16.03.23

אוכלוסיית המחקר: מדגם מייצג של כלל האוכלוסייה בישראל בגיל 18 ומעלה

מספר המשיבים ההתחלתי: 503

טעות הדגימה המרבית: 4.4%+

שיטה סטטיסטית: הסקר בוצע בשיטות סטטיסטיות מקובלות

שיטת הדגימה: דגימת שכבות ובתוך השכבות דגימה אקראית

אופן ביצוע הסקר: אינטרנטי + טלפוני