השלב הבא ברפורמה המשפטית, אחרי העברת פסקת התגברות, הוא להביא לפסילת רוב חברי הכנסת הערבים. כפי שפרסמנו הערב (שלישי) ב"מהדורה המרכזית", הצעת חוק שהגיש יו"ר הקואליציה אופיר כץ, תביא לכך שבית המשפט העליון יצטרך לפסול מועמד גם אם השמיע התבטאויות בודדות של תמיכה בטרור או במפגע, ולא תידרש הוכחה של מאסה משמעותית של ראיות.

כבר בהסכמים הקואליציוניים סיכמו כל מפלגות הקואליציה לשנות את סעיף 7א' – הקובע מי יכול או לא יכול להתמודד לכנסת. הכוונה הייתה ברורה: להפוך את התנאים לפסילת המפלגות הערביות לפשוטים יותר, ולגרום לכך שיותר מפלגות ערביות ייפסלו. ראשי הקואליציה סיכמו ביניהם שיקודם חוק שיוביל לפסילת רשימות ערביות וחברי הכנסת עובדים על נוסחאות שונות, והערב פרסמנו אחד מהם - שמוביל יו"ר הקואליציה. מפלגות אחרות בקואליציה שוקלות מהלכים עוד יותר מרחיקי לכת.

הקואליציה ממתינה להעברת פסקת ההתגברות כדי להשלים את החקיקה הזו, מחשש שהיא תיפסל בבג"ץ. אך הצעת חוק ראשונה כבר הונחה על שולחן הכנסת ע"י יו"ר הקואליציה אופיר כץ, ולפיה – הקריטריונים לפסילת חברי כנסת ישונו ויורחבו, כך שבית המשפט העליון יהיה חייב לפסול חברי כנסת ערבים. לפי הקריטריונים המוצעים, ייתכן ומדובר ברוב של חברי הכנסת הערבים המכהנים כעת.

אופיר כץ (צילום: דוברות הכנסת)
יו"ר הקואליציה אופיר כץ | צילום: דוברות הכנסת

כך למשל, בעוד שהיום צריך להוכיח מאסה משמעותית של תמיכה במפגעים או בטרור כדי להיפסל – לפי הצעת החוק, מספיק יהיה להציג התבטאויות בודדות כדי להביא לפסילת רשימה או חבר כנסת:עוד לפי הצעת החוק – גם תמיכה במפגע בודד, ולא בארגון טרור כפי שהחוק מנוסח כעת, תהווה עילה לפסילה. המשמעות: גם אם חבר כנסת הלך לתמוך במשפחה של מפגע או פרסם פוסט תמיכה – הוא ייפסל באופן מידי.

בנוסף, הצעת החוק קובעת כי ניתן יהיה לפסול מפלגה בתוך רשימה; את בל"ד התקשו לפסול בעבר משום שהייתה חלק מהרשימה המשותפת – ואילו אם הצעת החוק תעבור, ניתן יהיה לפסול אותה למרות זאת.

 

 

חה"כ איימן עודה בתגובה: "המאבק על הדמוקרטיה חייב להיות מאבק על דמוקרטיה ל-כ-ו-ל-ם! הימין ימשיך לנסות לפצל את המאבק ואנחנו חייבים לעשות הכל כדי להיאבק ביחד. אנחנו הערבים לבד לא נוכל לחסום את הפשיסטים, אבל בלעדינו, היהודים הדמוקרטים לבד לא יכולים".

גם חה"כ מרב מיכאלי הגיבה על המהלך, ועקצה: "מבינה שהקואליציה רוצה להביא חוק שפוסל תומכי טרור מלרוץ לכנסת. אתם בטוחים שבן גביר יתן לזה לעבור???".