בתום כינוס התמיכה של חברי הכנסת מטעם מפלגת ש"ס הערב (רביעי) בביתו, השר דרעי אמר לאנשי תנועתו: "אני מתחייב להמשיך במהפכה שהתחילו רבותנו זצוק"ל ביתר שאת וביתר עוז. יסגרו לנו את הדלת, ניכנס דרך החלון. יסגרו לנו את החלון נפרוץ את התקרה, בעזרת ה'".

"אני מודה לכל הרבנים הגאונים שהגיעו לחזק, וכן לראש הממשלה והשרים וכל האנשים החשובים. זה באמת מחזק ומעודד", הוסיף דרעי. "כששמעתי היום את החלטת בג"ץ, לא שהיא הייתה בלתי צפויה, הייתה לי שמחה. אין שמחה כהתרת הספקות. טוב שהם אמרו את דברם וטוב שזה נגמר בצורה כזו של 10 מול 1. ישפוט העם ויראה. אני לא אכנס עכשיו לגוף הנושא, עוד יהיה לי זמן להתבטא".

בהמשך, התייחס דרעי לפטירתו של הרב שמעון בעדני ז"ל, ואמר: "היה לי קשה מאד לדבר בהלוויה, ואני חוזר על מה שאמרתי והבטחתי שם בפני רבבות עם ישראל - אנחנו נמשיך ביתר שאת וביתר עוז את המהפכה שהם התחילו. לא משנה באיזה צורה נעשה זאת, אנחנו מחוייבים לשלושת המנהיגים שלנו שנפטרו להמשיך את הדרך עליה הם מסרו את נפשם, למען כלל הציבור שלנו. אין לנו את הלוקסוס לחשוב מחשבות אישיות. זו השליחות שלנו ונעשה אותה בכל בעוצמה".

ראש הממשלה בנימין נתניהו הגיע לביתו של יו"ר ש"ס אריה דרעי זמן קצר לאחר פרסום החלטת בג"ץ לפסול אותו מלכהן כשר. נתניהו אמר לדרעי בפגישה: כשאח שלי במצוקה - אני בא אליו. ולמרות זאת, הוא צפוי לפטרו בהתאם להחלטת בג"ץ. במקביל, החלה להתאסף הפגנת תמיכה מחוץ לביתו בירושלים. יו"ר הכנסת אמיר אוחנה הגיע גם הוא לביתו של דרעי והתקבל בקריאות "תתבייש, בוז".

הפגנה מחוץ לביתו של אריה דרעי (צילום: n12)
הפגנת תמיכה מחוץ לביתו של אריה דרעי | צילום: n12

בהפגנה שהתאספה מחוץ לבית יו"ר ש"ס נשמעו בין השאר קריאות: "הוא זכאי", "לא ניתן להם להחליט בשבילנו", "על אפם ועל חמתם", "דרעי העם איתך". בנוסף, ח"כים ושרים מש"ס הגיעו לביתו של דרעי כדי לחזק אותו. הרב מחפוד בכינוס התמיכה בביתו של דרעי: "כולנו איתך רבי אריה, אל תיפול ברוחך. מאחוריך ציבור שלם! כל עם ישראל! אתה תנהיג אותנו לעולם ועד!". 

כינוס תמיכה בביתו של יו״ר ש״ס אריה דרעי (צילום: דוברות ש"ס)
כינוס תמיכה בביתו של יו״ר ש״ס אריה דרעי | צילום: דוברות ש"ס
חכי"ם ושרים מש"ס באו לחזק את דרעי (צילום: ארי קלמן)
חכי"ם ושרים מש"ס באו לחזק את דרעי | צילום: ארי קלמן

פסילת דרעי בבג"ץ: סיקור N12

מועצת חכמי התורה דנה כעת כדי להכריע מה עושים הלאה בעניינו. במקביל, בוחנים כעת מי ייכנסו לנעליו של דרעי - ויקבלו את המשרדים שנותרו (הבריאות והפנים). לתיק הבריאות, השם הבולט הוא משה בר סימן טוב, מנכ"ל המשרד החדש-ישן, שאולי יהפוך להיות השר. לתיק הפנים, עולים שני שמות מעניינים: אריאל אטיאס - איש אמון קרוב של דרעי שניהל עבורו את המשא ומתן הקואליציוני, ובנו של דרעי, יענקי.

במועצת חכמי התורה מסרו: "קיבלנו בתדהמה ובכאב רב את פסיקת בג״ץ על פסילת יו״ר התנועה הרב אריה דרעי לכהן כשר הפנים והבריאות, למרות שמאות אלפי שלומי אמוני ישראל תמכו ובחרו בו כנציגם בממשלה. החלטה המעידה על עוול ואטימות שמוחקת את זהותם של המוני עמך בית ישראל.  מועצת חכמי התורה קוראת לרבי אריה דרעי, לך בכחך זה והושע את ישראל, המשך להוביל את תנועת ש"ס בכל עוז ותעצומות, להרים קרנה של תורה ולדאוג לכל אדם, כפי שעשית כל השנים.

יו"ר הליכוד בנימין נתניהו ויו"ר ש"ס אריה דרעי (צילום: הדס פרוש פלאש 90, פלאש/90 )
בנימין נתניהו ואריה דרעי | צילום: הדס פרוש פלאש 90, פלאש/90

ראשי הקואליציה יצאו נגד פסיקת בג"ץ: "קיבלנו בזעזוע, בכאב ובצער גדול את פסק הדין בעניינו של המשנה לרה"מ, השר אריה דרעי. יכולותיו יוצאות הדופן וניסיונו העצום דרושים למדינה בימים מורכבים אלה יותר מתמיד. מעבר לעוול האישי הקשה שנגרם לשר עצמו, פסק הדין מהווה עוול עצום ללמעלה משני מיליון אזרחים, רוב העם, אשר הצביעו בעד ממשלה בראשות בנימין נתניהו שאריה דרעי ימלא בה תפקיד מרכזי ומשמעותי. נפעל בכל דרך חוקית שתעמוד לרשותנו וללא דיחוי, כדי לתקן את העוול ואת הפגיעה הקשה שנגרמה להכרעה הדמוקרטית ובריבונות העם".

שר המשפטים יריב לוין בתגובה על הפסיקה: "היום קיבלו רבים מאזרחי ישראל הודעה אבסורדית מבית המשפט העליון, לפיה הצבעתם בבחירות שהתקיימו לפני חודשיים - בוטלה. הפסיקה שניתנה היום רומסת לא רק את הצבעתם של קרוב ל-400 אלף מצביעי ש"ס, אלא גם את בחירתם של רוב האזרחים, אשר ידעו את כל העובדות הרלוונטיות והצביעו בעד ממשלה בראשות נתניהו, אשר אריה דרעי שותף בכיר בה".

"ביהמ"ש קבע כי הבחירות חסרות משמעות"

בש"ס הגיבו להחלטת בג"ץ: "נפל דבר בישראל. בית המשפט העליון המתיימר לדאוג למיעוטים, השליך היום לפח את קולם והצבעתם של 400 אלף מצביעי תנועת ש"ס המייצגת את ציבור המוחלשים בישראל שהלכו רק לפני חודשיים לקלפיות. מצביעי ש"ס הלכו לקלפיות כשהם יודעים הכול על יו"ר ש"ס, השר אריה דרעי. 400 אלף המצביעים, 11 מנדטים, ידעו על הסדר הטיעון עם דרעי והצביעו לש"ס בראשות אריה דרעי".

"היום קבע בית המשפט למעשה כי הבחירות חסרות משמעות. החלטת בית המשפט פוליטית ונגועה באי סבירות קיצונית. הפסילה השערורייתית של יו״ר שס מכהונת שר, איננה רק פגיעה אישית בדרעי אלא פגיעה קשה וצורבת בכל מצביעי שס ותומכיה. חלקים רחבים בחברה הישראלית מרגישים היום מודרים על ידי בית המשפט".