בפעם הראשונה כחבר הממשלה: שעות לאחר ששוחח עם ראש הממשלה בנימין נתניהו ואמר כי יעלה "בשבועות הקרובים", השר לביטחון לאומי איתמר בן גביר עלה הבוקר (שלישי) להר הבית. בן גביר נכנס לרחבת ההר מכניסה צדדית כשהוא מלווה באבטחה כבדה, בידיעת מפכ"ל המשטרה ובתיאום עם מערכת הביטחון. ההחלטה לעלות להר הבית התקבלה כבר אתמול בפגישה שקיים עם נתניהו שלאחריה אמר כי "אסור להתקפל בפני חמאס".

בן גביר אמר לאחר עלייתו הראשונה להר מאז הבחירות: "הממשלה שלנו לא תיכנע לאיומי החמאס. הר הבית הוא המקום החשוב ביותר לעם ישראל, ואנחנו שומרים על חופש התנועה למוסלמים ולנוצרים אבל גם יהודים יעלו להר ומי שמאיים צריך לטפל בו ביד ברזל".

השר איתמר בן גביר עולה להר הבית
בן גביר עולה להר הבית

"בן גביר קיים אמש הערכת מצב עם מפכ"ל המשטרה ומפקד מחוז ירושלים ונפגש עם ראש השב"כ, וכולם קבעו שאין מניעה שבן גביר יעלה להר הבית", מסר השר לביטחון לאומי. "גורמי ביטחון שהשתתפו בהערכת המצב סברו גם שהתקפלות מול האיומים תהווה פרס לטרור ומתן לגיטימציה לפעולות נגד ישראל".

תרגיל ההטעיה ו"התפילה החרישית" של בן גביר

המשטרה לקחה חלק בתרגיל ההטעיה של בן גביר ופרסמה לאחר הביקור הודעה שבה נכתב כי "אמש, בתום ישיבת הערכת מצב שקיים מפכ"ל המשטרה רב ניצב יעקב שבתאי עם מפקד מחוז ירושלים ניצב דורון תורג'מן ובעלי תפקידים נוספים במשטרת ישראל, ובתיאום עם הדרג המדיני, הוחלט לאפשר את עלייתו של השר בן גביר להר הבית. עלייתו של בן גביר להר הבית התקיימה והסתיימה ללא אירועים חריגים".

השר איתמר בן גביר בהר הבית
בן גביר בהר הבית
השר איתמר בן גביר בהר הבית
בן גביר בהר הבית

בן גביר הגיע אתמול בצוהריים ברגל למשרד ראש הממשלה על מנת שלא יזהו אותו. נתניהו לא התנגד לעלייה להר הבית. בערב השתתף בן גביר בדיון מיוחד שקיים המפכ"ל, עם מפקד מחוז ירושלים ועם קצינים נוספים - לאחר שנפגש בתל אביב גם עם ראש השב"כ.

בן גביר קיבל סקירה על ההיערכות המתוכננת שבמסגרתה נפרסו הבוקר מאות שוטרים ולוחמי מג"ב באזור הר הבית ובמזרח ירושלים כולה. גם המפכ"ל וגם ראש השב"כ היו בדעה שאין מניעה לקיים את הביקור ושאסור להיכנע לאיומי החמאס.

איתמר בן גביר ומפכ"ל המשטרה קובי שבתאי (צילום: יונתן זינדל, פלאש 90)
קיימו דיון מיוחד. בן גביר והמפכ"ל שבתאי | צילום: יונתן זינדל, פלאש 90
רונן בר, ראש השב"כ (צילום: גלעד קוולרצ'יק)
לא התנגד לעליית בן גביר. ראש השב"כ רונן בר | צילום: גלעד קוולרצ'יק

הביקור, שארך 13 דקות, התקיים דווקא היום בשל צום עשרה בטבת לזכר תחילת המצור הבבלי על ירושלים שהוביל לחורבן בית המקדש הראשון. בן גביר אומנם לא התפלל בהר הבית, אך מלמל "תפילה חרישית".  בכוונתו לעלות להר הבית מדי חודש וגם הביקורים הבאים יתקיימו ככל הנראה במתכונת של "ביקורים שקטים" על מנת שלא להלהיט את הרוחות בהר הבית.

ההיערכות המוגברת של משטרת ירושלים, שהחלה מוקדם יותר הבוקר, תימשך מחשש להפרות סדר בהר הבית או במזרח ירושלים. ביקורי היהודים בהר הבית מתנהלים כסדרם.

משרד החוץ הפלסטיני: "פרובוקציה, נתניהו נושא בהשלכות"

משרד החוץ הפלסטיני פרסם הודעה תקיפה לאחר הביקור שבה נכתב: "אנחנו מגנים בחריפות את הפלישה של בן גביר הקיצוני למסגד אל-אקצא ורואים בה פרובוקציה חסרת תקדים ואיום חמור. נתניהו נושא באחריות ובהשלכות לכך בזירת הסכסוך ובאזור". בתקשורת הפלסטינית דיווחו על העלייה כ"מתקפה של השר לביטחון לאומי על הר הבית".

חמאס פרסם גינוי לעליית בן גביר, אבל לא איים בירי: "הפשע של השר בן גביר בפלישה למסגד אל-אקצא הוא המשך של תוקפנות הציונים נגד המקומות הקדושים. מסגד אל-אקצא היה ויישאר פלסטיני, ערבי ומוסלמי, ושום פשיסט לא יכול לשנות עובדה זו. עמנו ימשיך להגן על המקומות הקדושים, על מסגד אל-אקצא ועל מאבקו לטהר אותו מטינופת הכיבוש".

בנימין נתניהו במליאת הכנסת (צילום: אוליביה פיטוסי , פלאש 90)
ידע מראש על הביקור. נתניהו | צילום: אוליביה פיטוסי , פלאש 90
יאיר לפיד (צילום: פלאש 90)
"התגרות שתעלה בחיי אדם". לפיד | צילום: פלאש 90

חה"כ צביקה פוגל (עוצמה יהודית) אמר ב"תוכנית הבוקר": "נשמור על זכותנו בתוך ארץ ישראל. אני מבטיח שלאיתמר לא הייתה כוונה לתקוע אצבע בעין של נתניהו. האירוע התחיל בשקט, בצנעה ובביטחון. במזרח התיכון כל ידידותינו יבינו שאנחנו לא פועלים לחמם את הגזרה אלא לממש את זכותנו על ארץ ישראל".

חה"כ אלמוג כהן (עוצמה יהודית) אמר בריאיון ב-103FM: "לא נעים לי מאנשי התקשורת שהתראיינתי אצלם אתמול. אמרתי שאנחנו לא יודעים תאריך (לעלייה להר הבית). מה שקרה זה שהמהלך הזה היה מתואם לגמרי. יש לנו פה אמירה ברורה מאוד - אנחנו לא נכנעים לתכתיבים של ארגון טרור. אנחנו מסרבים להסתובב כאן כמו יהודים גלותיים שמתנצלים על כך שהם רוצים את חופש הפולחן שמגיע להם על פי חוק. אני שמח שזה קרה, ממשיכים קדימה. העלייה להר הבית נעשתה עם כל הגורמים, בהסכמת ראש הממשלה".

ח"כ רם בן ברק, לשעבר המשנה לראש המוסד ויו"ר ועדת החוץ והביטחון, אמר בריאיון ב-103FM: "הוא הפתיע את כולנו ומתנהג כמו אופוזיציונר שרוצה להפתיע את הממשלה. לא חשבתי שייצא משהו טוב מזה שהוא יהפוך לשר, אבל בכל זאת נתניהו אמר שהוא עם שתי ידיים על ההגה. אז הנה, הוא עם שתי ידיים על ההגנה ומישהו פתח את הדלת של האוטו וקפץ החוצה. אני לא יודע אם זה היה מתואם או לא אבל אמרתי אתמול ואני אומר גם היום, אנחנו נמצאים באזור רגיש וצריך להתנהל באחריות".

_OBJ _OBJ

חמאס איים, לפיד הזהיר

מקורות פלסטיניים דיווחו אתמול לערוץ "אלמיאדין" הלבנוני שחמאס העביר מסר חריף באמצעות מצרים והאו"ם, בנוגע לכוונתו של בן גביר לעלות להר הבית. לדבריהם, ארגון הטרור הודיע כי "לא יישב בחיבוק ידיים" ושהצעד של השר לביטחון לאומי הנכנס "יביא לפיצוץ".

שעות לאחר איומי חמאס, תקף ראש האופוזיציה יאיר לפיד את בן גביר בישיבת סיעתו: "אסור שהוא יעלה להר הבית, זו התגרות שתוביל לאלימות ותעלה בחיי אדם. עם כל זה שביבי חלש, הוא מוכרח הפעם לעמוד ולהגיד לו - 'אתה לא עולה להר הבית כי ימותו אנשים'".

במנהלת הר הבית הר הבית אמרו כי הם "מברכים את ראש הממשלה נתניהו, את השר לביטחון לאומי בן גביר ואת משטרת ישראל שממשיכים ומעצימים את המדיניות החיובית הראויה למקום הקדוש ביותר לעם היהודי. ברוכים יהיו לאלוהי ישראל ויזכו לקדם עוד את המקום בשלום ובשלווה ובצעדים גדלים והולכים".

_OBJ

תום ניסני, מנכ"ל ארגון "בידינו למען הר הבית" בירך על עליית בן גביר להר הבית: "כל הכבוד לשר בן גביר שעלה להר הבית ולא נכנע לאיומי והפחדות החמאס. בינתיים השמש ממשיכה לעלות והמזרח התיכון לא בער. גם אם יש מי שינסה להבעיר את השטח, צה"ל והמשטרה יסירו את האיום. הגיע הזמן להיות באמת עם חופשי בארצנו, גם בהר הבית".

מארגון תג מאיר נמסר כי "עלייה להר הבית של אנשים רגילים, היא חלק מהסטטוס קוו. עלייה להר הבית של השר לביטחון הלאומי של מדינת ישראל, שכל חייו הבוגרים עסק בטרור, הסתה, גזענות והפרת הסדר הציבורי - היא התגרות".

אביב טטרסקי, חוקר בעמותת עיר עמים, מסר כי "בן גביר הצהיר בעבר שהמסגדים בהר הבית הם עניין זמני, אשתו אומרת שהם לא צריכים להיות שם. בן גביר מעוניין בהסלמה מכיוון שבתפיסות המסוכנות של המחנה שלו זו תהיה הדרך לממש את מטרותיהם בהר. זו המשמעות של ההצהרות של נתניהו בדבר בלעדיות יהודית בארץ. אל מול התפיסות המסוכנות הללו חייבים לבטא הכרה בזכויות הפלסטיניות בכלל ובפרט המחויבות לסטטוס קוו בהר הבית".