"הידברות או עימות": יו"ר כחול-לבן בני גנץ התארח היום (חמישי) ב"יום הדמוקרטיה השנתי" של אוניברסיטת רייכמן - ותקף בנאום חריף את רפורמת בתי המשפט של שר המשפטים יריב לוין. "אם במדינת ישראל תהיה פסקת התגברות ברוב של 61, אם יועמ"שים יסורו למרותם של פוליטיקאים ולא למרותו של החוק אם שופטים יבחרו על ידי רוב קואליציוני פוליטי ויהיו תלויים בו – 'המבצר אכן ייפול', הקו האדום יחצה וישראל תהפוך לדמוקרטיה חלולה", אמר.

"אנחנו בשעת חירום", שלח מסר לראש הממשלה. "נתניהו צריך להחליט: הידברות או עימות. אם הוא רוצה לשבור את כללי המשחק או לשמור על מדינת ישראל. ניאבק בהצעה שמטרתה להפוך את ישראל לדמוקרטיה חלולה ולבטל את ערכי מגילת העצמאות".

"נאבק בהצעה שמטרתה להפוך את ישראל לדמוקרטיה חלולה ולבטל את ערכי מגילת העצמאות"

יו"ר כחול לבן, בני גנץ

גנץ קרא לנתניהו להקים צוות חוצה מפלגות שידון ברפורמה ובחקיקת חוק יסוד חקיקה בהסכמה: "אני קורא מכאן לראש הממשלה נתניהו לקבל החלטה: הידברות או עימות. אני מציע מכאן לנתניהו - להקים צוות חוצה מפלגות ומחנות פוליטיים, שיביא לידי ביטוי את רחשי כל העם וכלל האזרחים בישראל ויגבש הסכמות בתוך חצי שנה בכל הנושאים שעל הפרק".

"נושא כל כך מהותי לעתידנו וקיומנו עשורים קדימה, ראוי שיבוא בהסכמה רחבה", נימק יו"ר כחול לבן את פנייתו לנתניהו. "זה ייתן לגיטימציה לתיקונים, ויאפשר לבנות את המבצר על תשתית איתנה. חוק יסוד חקיקה למשל - הוא צורך השעה. חוק שיעגן את מעמד חוקי היסוד והשוני ביניהם לבין שאר החוקים באופן ברור".

בני גנץ (צילום: גו לייב , מתוך יום הדמוקרטיה 2023 - ממשלה חדשה - ישראל חדשה, אוניברסיטת רייכמן)
יו"ר כחול לבן בני גנץ ביום הדמוקרטיה השנתי באונ' רייכמן, ארכיון | צילום: גו לייב , מתוך יום הדמוקרטיה 2023 - ממשלה חדשה - ישראל חדשה, אוניברסיטת רייכמן

עוד הוסיף כי ניתן להגיע לפשרה ו"להסכים על פסקת התגברות שתשמש גם היא רק למקרי קיצון שבהם יש קונצנזוס רחב בבית המחוקקים, ולא רוב אירועי של 61. גם את השיטה למינוי שופטים ניתן לבחון אך אסור בשום אופן לתת רוב לפוליטיקאים בנושא הקריטי הזה".

בהמשך נאומו גנץ הזהיר מפני השלב השני ברפורמת שמקדם השר יריב לוין. "כולנו מבינים מהו (השלב השני): כל הנושאים שנוגעים לראש הממשלה, להשהיה או לביטול משפטו באמצעות החלפת היועמ"שית או חוק צרפתי". בהמשך האשים גנץ את הממשלה החדשה בכוונתה "לסרס את התקשורת, להשתלט על החינוך הממלכתי וכמובן להשתיק את הדרג הצבאי".