הרוח החיה מאחורי השינויים במבנה המשטר: מאחורי המהפכה המשפטית של ראש הממשלה ושר המשפטים עומד מכון מחקר אחד שעד לפני כמה שבועות מעטים שמעו עליו – פורום קהלת. 11 שנים מאז שהוקם אנשיו מחכים לרגע הזה. סרטון שהוציא הפורום בדצמבר 2022 מציג את הרצון לרפורמה במערכת המשפט: "זו ההזדמנות, אולי האחרונה. בלי תיקון מערכת המשפט לא ישתנה כלום".

זה כנראה הגוף המשפיע ביותר על ממשלת ישראל. הם עומדים מאחורי הרפורמות בלימודי האזרחות ומאחורי חקיקת חוק הלאום. הם היוזמים של הצהרת פומפאו, הנאום שנשא מזכיר המדינה האמריקני לשעבר ושהביא לשינוי עמדת ארצות הברית ביחס להתנחלויות, וגם מאחורי דרישת סמוטריץ' לקבל לידיו את המנהל האזרחי.

פורום קהלת
פורום קהלת

"הדמוקרטיה במשבר בגלל התנהלותה של הרשות השופטת בעשרות השנים האחרונות", אמר ד"ר אביעד בקשי, ראש המחלקה המשפטית בפורום קהלת. "היועצים המשפטיים הם למעשה לא יועצים, הם הבוסים של השרים שלהם", הוסיף הפרופסור משה קופל, יו"ר פורום קהלת.

בנימין נתניהו אף בירך את פורום קהלת, אשר איתם הוא עומד בקשר: "ברכות לפורום קהלת, תרמתם רבות גם לי אישית כראש ממשלה, ולציבור בישראל". בפורום תומכים בהפרטת מערכות הבריאות והחינוך, ובביטול מוסדות הרווחה. במשבר הקורונה קבעו שאין לסייע לעסקים קטנים במצוקה או להגדיל את תקצוב המיטות בבתי החולים.

150 חוקרים ו-40 מיליון שקל תקציב שנתי. מהרגע הראשון המטרה הייתה – לשנות את מדינת ישראל. מאחורי הפרויקט הענק עומד משה קופל, שנולד במנהטן וגר באפרת. הוא מקפיד להתרחק מאור הזרקורים, אבל במה שכונה "כנס השמרנות הראשון" לפני 4 שנים הוא חשף את השיטה שלו. "גם חבר כנסת מוכשר אין לו זמן להיות בקי בכל נושא. אל תגיד לו "תכתוב חוק בעניין מסוים" – אתם צריכים פשוט לכתוב את החוק", אמר לחברי הפורום.

משה קופל יו"ר הפורום
משה קופל, יו"ר פורום קהלת

הם משכתבים ערכים בוויקיפדיה, מכינים פרופילים פוליטיים על שופטים ומועמדים לשיפוט ומעבירים הכשרות לפוליטיקאים וליועצים שלהם בתחילת כל קדנציה. הם כותבים רפורמות למשרדי הממשלה ומנסחים הצעות חוק מפורטות בלי מעורבות של משרד המשפטים. "כשפורום קהלת מגיש לך ניירות ואף אחד אחר לא מגיש לך, כשהם מבצעים מחקר רציני שנוגע בנקודות שאתה צריך – אז הם מצליחים". אמר שר התקשורת לשעבר יועז הנדל.

כשאוחנה ביקש להגביל את ההגבלות נגד ההפגנות בבלפור והיועמ"ש לשעבר מנדלבליט התנגד, אוחנה הציג בדיון חוות דעת חיצונית מטעמו של ראש המחלקה המשפטית של פורום קהלת – דוקטור אביעד בקשי, שאף קיבל תודה מיוחדת מראש הממשלה על קידום חוק הלאום. כבר לפני 4 שנים התוכניות שלו נכתבו לפרטי פרטים והמתינו לשעת הכושר. המחקר שכתב ב-2014 על הייעוץ המשפטי לממשלה - הפך בעיקרו לפרק בתוכנית לוין.

"הפוליטיקאים הימנים בכנסת עובדים בשירותם"

"זה מכון מחקר שהצליח לייצר השפעה דרמטית על הפוליטיקאים", אמר חבר הכנסת גלעד קריב, לשעבר יו"ר ועדת החוקה. "יש להם חזות מאוד ממלכתית והם פועלים כגוף מייעץ עם מיטב החוקרים. בפועל, זה מכון מחקר עם עמדות ימין מאוד קיצוניות ואנחנו רואים איך הפוליטיקאים הימנים בכנסת עובדים בשירותם".

השרים קיש ואקוניס, למשל, חתומים על מסמך התחייבות לקדם את סדר היום של קהלת, והפוליטיקאי העשיר בישראל שר הכלכלה ניר ברקת גייס מיליון דולר לפרויקט שעזר לו לגייס מתפקדים בליכוד – באמצעות פורום קהלת.

גלעד קריב
חבר הכנסת גלעד קריב, יו"ר ועדת החוקה לשעבר

ומי מזרים עשרות מיליוני שקלים בשנה למכון המחקר המשפיע ביותר בישראל? בעיקר שני יהודים אמריקנים. הראשון הוא ג'פרי יאס, מחמישים עשירי העולם כיום ותומך רפובליקני. הוא מתנגד לתקצוב ממשלתי, מביטוח בריאות ועד תחבורה ציבורית, ומתכחש למשבר האקלים. הגורם המרכזי השני הוא מיליארדר נוסף, שותפו העסקי של יאס שחולק איתו תפיסת עולם דומה, ארתור דנצ'יק, שמבקר הרבה בישראל.

"זה פורום שהמימון שלו מגיע מהמחוזות הרפובליקניים, הקיצוניים ביותר, שזרים למדינת ישראל", מספר רן כהן, מנכ"ל "הבלוק הדמוקרטי". "בהפיכה המשפטית שקורית עכשיו, במקום שממשלת ישראל תבחר בנו – היא בוחרת בהם".

פורום קהלת מניף את דגלי חירויות הפרט ומזעור מעורבות הממשלה. אבל הדגלים האידאולוגיים האלה נעלמים לעיתים קרובות משיקולים קואליציוניים. "יש הרבה דברים שאני מסכים איתם", אומר יועז הנדל. "התפיסה של חיזוק מדינת ישראל כמדינה יהודית ודמוקרטית, כמדינת לאום. אבל האידיאולוגיות מתמוססות בלהט על פי צורך הקואליציה. הם בחרו בפינצטה את הנקודות שנוחות להם פוליטית ואת אלה שלא – לא נגעו בהם. הם בוחרים לעשות את מה שהליכוד בוחר: ללכת עם ה'שותפים הטבעיים', החרדים".

יועז הנדל
שר התקשורת לשעבר, יועז הנדל

"אנחנו גם יודעים שהם מקדמים את המלחמה בהכרה בקהילה הגאה, בשוויון זכויות לזוגות בני אותו מין", אומר חבר הכנסת גלעד קריב. "זה דברים שהם פחות אוהבים לדבר עליהם, אבל אתה רואה את טביעות האצבע שלהם במאבק האולטרה שמרני ודתי נגד ערכים ליברליים".

קהלת: "אין לנו אחריות על פעילותם של בוגרינו"

בריאיון ברדיו 90 אמר מנכ"ל פורום קהלת, מאיר רובין, כי הרפורמה של שר המשפטים היא מתונה. "למחוקק הישראלי עומדות הזכות והיכולת גם לבטל לגמרי את מוסד בג"ץ. מדינה יכולה להיות דמוקרטית גם בלי מוסד בג"ץ".

השר יריב לוין הכריז במסיבת העיתונאים שלו שזו רק הפעימה הראשונה. שווה להקשיב לתוכניות של פורום קהלת כדי להבין מה תהיה מבחינתו ומבחינת הממשלה הנוכחית הפעימה הבאה.

תגובת פורום קהלת: "לא נתייחס להשערות מופרכות לגבי זהות התורמים לפורום. להבדיל מאחרים, איננו מקבלים כסף ממדינות זרות ואפילו לא ממדינת ישראל. הפורום פרסם מחקרים גם בנושאי לימודי ליבה, קצבאות ילדים, כשרות או לגליזציה של סמים קלים. פרויקט 'ישראל צומחת' עם ניר ברקת פעל כדין ובשקיפות מלאה. הפורום לחברה האזרחית הוקם במטרה להכשיר אלפי פעילים ממאות ארגונים, חברות, משרדי ממשלה ועמותות משמאל ומימין, כולל הקצוות. אין לנו בקרה או אחריות בנוגע לפעילותם של בוגרי ההכשרות שלנו".