"איבדת את הזכות להוביל את המשטרה": פורום המפכ"לים והניצבים לשעבר במשטרה יצא הבוקר (שישי) בקריאה חסרת תקדים בחריפותה למפכ"ל, רנ"צ קובי שבתאי, להתפטר אחרי הדחת מפקד מחוז תל אביב עמי אשד - בשיא המחאה נגד המהפכה המשפטית. "שיתפת פעולה עם עבריין מורשע כדי להפוך את המשטרה למיליציה פרטית וכדי לספק את מאווייו הפוליטיים של השר הממונה", תקפו המפכ"לים והניצבים לשעבר. "היית שותף לטיהור של מפקד עם עמוד שדרה".

במכתב ששיגרו למפכ"ל כתבו: "אנו, קבוצת המפכ"לים וניצבים בדימוס, הוכנו בתדהמה עם החלטת השר להדיח את מפקד משטרת מחוז תל אביב ניצב עמי אשד נוכח הצלחתו לנהל במשך תשעה שבועות מחאות רבות היקף בחוכמה ובשיקול דעת, תוך ניצול זכות המחאה מצד אחד ואכיפת החוק מהצד האחר".

עמיחי אשד (צילום: פלאש 90)
מפקד מחוז ת"א המודח, עמי אשד | צילום: פלאש 90

"תדהמתנו הלכה וגברה כאשר הסתבר לנו שהיית שותף למהלך זה תחת הכסות המגוחכת של סבב מינויים", תקפו הקצינים הבכירים. "התנהגותך היום תיזכר כאחת מנקודת השפל בהיסטוריה של משטרת ישראל. במעשיך אלה איבדת את הזכות הערכית והמוסרית להמשיך ולהוביל את שוטרי משטרת ישראל במשימותיה הרבות והמגוונות! אנחנו, רבי ניצבים וניצבים, מפקדיך לשעבר, קוראים לך להתפטר מתפקידך לאלתר".

השר לביטחון לאומי איתמר בן גביר תקף את מכתב המפכ"לים בדימוס: "חבורת קצינים כושלים שהתאחדו יחד אחרי שהרסו את המשטרה, החריבו את הביטחון הלאומי וחלקם גם לקו בשחיתות שבאה לידי ביטוי במסקנות הוועדות בעניינם - קראדי, שוועדת זיילר קבעה שהיה מפכ"ל רשלן ולא מקצועי, רפי פלד שכולם זוכרים את השחיתות שלו ומימון הג'קוזי ומיקי לוי שהיה הממ"ז הכי כושל בירושלים ובתקופתו נרצחו עשרות אנשים, עדיף שישבו בשקט ולא יפריעו למפכ"ל והמשטרה לעבוד".

הקריאה החריפה באה שעות לאחר שהשר בן גביר ומפכ"ל המשטרה שבתאי הדיחו את מפקד מחוז תל אביב עמי אשד מתפקידו מיידית והעבירו אותו לתפקיד מפקד בית הספר לשוטרים. אשד הודח לאחר שנקט במדיניות מכילה כלפי המפגינים, בניגוד לזו שביקש להוביל השר לביטחון לאומי בן גביר. אשד אמר למקורביו: "אם לא אצליח בהתמודדות על מפכ"לות אפרוש מהמשטרה". 

_OBJ

קצינים בכירים במשטרה אמרו ל-N12 כי ההחלטה על הדחתו של אשד היא "חיסול חשבונות על חשבון ערכים. עמי אשד הוא הרוח השפויה בארגון, גם בפן המקצועי וגם הערכי. עשו לו סיכול ממוקד, זה מהלך מתוכנן היטב, בגלל שלא היה יס מן, לא עשה מה שרצו ממנו. האמין בעבודה ערכית ומשטרתית". עדים למהלך סיפרו כי שיחת ההדחה התנהלה בטלפון, וכי המפכ"ל שבתאי אפילו לא זימן את אשד לפגישה עימו.

אשד פנה אתמול לשוטרים ברשת הקשר של המשטרה: "כאן אביב 1 אנחנו בעיצומה של משימה חשובה ולאומית אל תתנו לרעשי הרקע להזיז את אתכם מהמשימה, גם רעשים הקשורים בי אישית. תמשיכן לבצע את המשימות כמו שאתם יודעים לעשות הכי טוב. כאן אביב 1 רות סוף".

_OBJ

שיחת ההדחה הייתה קשה ועדים לה סיפרו שהתנהלה בצרחות. אשד כעס על ההחלטה וקיבל אותה בצורה קשה. מקורבים למפכ"ל אמרו: "נכון שהיה ראוי לזמן אותו בשיחה מסודרת אבל בשל האירועים המורכבים, נאלצו לעשות את השיחה בטלפון". לשאלת כתבינו ביחס לדחיפות המהלך בעיתוי זה, בזמן שמפקד המחוז מנהל מבצע מורכב בתל אביב, לא התקבלה תשובה.