שלושה נהגים משיירת ראש הממשלה עם ותק של כ-30 שנים בעבודה פוטרו לאחרונה מתפקידם בלשכת רה"מ – כך חשפנו הערב (שישי) ב"אולפן שישי". הצעד החריג הזה נעשה במסגרת עבודת המטה של לשכת נתניהו, כדי לוודא את נאמנות העובדים. הליך הפיטורים נעשה ללא שימוע ולא הוצע להם להמשיך בתפקידם.

עוד בנושא - סיקור N12

מדובר על נהגים שעובדים כבר כשלושה עשורים במשרד ראש הממשלה, שעבדו בעבר עם ראשי ממשלה רבים החל מיצחק שמיר, פרס, רבין, ברק ושרון - כולל ראש הממשלה הנוכחי נתניהו בכהונות הקודמות שלו. הנהגים סיפרו כי הם נקראו למנהלת משאבי האנוש ביום שלישי האחרון, והיא הודיעה להם שהחל מהרגע הזה הם לא ימשיכו בעבודתם.

בנימין נתניהו במחנה יהודה (צילום: יונתן סינדל, פלאש 90)
הסיבה לפיטורים - לוודא את נאמנות העובדים. נתניהו מבקר בשוק במהלך מערכת הבחירות | צילום: יונתן סינדל, פלאש 90

שלושת הנהגים פונים באמצעות עורכת הדין סיגל פעיל, שמוציאה מכתב בהול שהגיע לידנו. "הכיצד לאחר עשרות שנות עבודה בתפקיד זה עם תשעה ראשי ממשלה שונים ובכללם ראש הממשלה נתניהו, לאחר שבחים ומחמאות מכל אישיות שנהגו אותו או בשיירת המלווה אותו ובכלל זה מראש הממשלה נתניהו נשללה ממרשנו באבחה אחת משרתם", כתבו הנהגים.

עוד נכתב במכתב הנהגים: "זאת תוך שלילת זכויותיהם כעובדים וכבני אדם, ללא כל זכות טיעון ללא כל הנמקה ולו למראית עין, ללא כל הליך וללא כל סיבה משל היו חפץ נייח נטול זכויות". סביב הדיון של משרות האמון - מדובר בעובדים שלא הגיעו עם ראש ממשלה כזה או אחר, אלא נמצאים בתפקיד כבר שלושה עשורים, וכל חטאם הוא שהם היו גם הנהגים של יאיר לפיד ונפתלי בנט - וכעת הם נאלצים לשלם את המחיר על כך. פנינו ללשכת נתניהו לקבל תגובה להחלטה הזו, אך הם סרבו להגיב.מכתב נהגי שיירת רההצעד השנוי במחלוקת הזה מצטרף לחשיפה המטרידה מה"מהדורה המרכזית", לפיה בסביבת נתניהו עושים בימים אלה עבודת מטה שנועדה לאתר את כל מי שמונה לתפקידים משמעותיים בשירות הציבורי בתקופת בנט-לפיד. זאת במטרה לבחון אפשרות להזיז אותם מתפקידם ולפנות מקום לאנשי נתניהו. במקביל בסביבת נתניהו מעוניינים להשאיר את השירות הציבורי הבכיר עם אנשים שהם נאמנים באופן מוחלט אליו.

בשירות הציבורי, מי שמכהן בתפקיד במשך תקופה של שנתיים, נמצא במעין "תקופת ניסיון" ולכן ניתן לפטר אותו בתקופה הזו בלי בעיות, בהליך פשוט מאוד. אך לאחר שנתיים זה נהיה מסובך – צריך להראות שהאדם לא כשיר או נהג באופן לא תקין. בסביבת נתניהו רוצים לנצל את חלון ההזדמנויות הזה – ולהחליף כמה שיותר אנשים. כמו כן, גם עובדים ותיקים יפוטרו – במידה ויתגלו כלא מספיק אמינים, גם אם התהליך יהיה ארוך ומסורבל.

שיירת ראש הממשלה (צילום: החדשות 12, החדשות12)
"שלילת זכויות הנהגים כעובדים וכבני אדם". שיירת ראש הממשלה נוסעת בירושלים | צילום: החדשות 12, החדשות12

לא מדובר במשרות אמון, בהן בעלי התפקידים מתחלפים בכל שלטון. השירות הציבורי המקצועי בנוי שכבות-שכבות של בעלי תפקידים שמונו בממשלות קודמות, וכך נוצר שירות ציבורי מגוון. החשיפה הובילה לזעם וזעזוע גם מצד ההסתדרות שהתחייבה להגן על כל העובדים, וגם מצד יו"ר האופוזיציה יאיר לפיד, שצייץ בטוויטר: "ציד המכשפות מודל 2023".