מליאת הכנסת אישרה הלילה, בשעות הבוקר המוקדמות (בין רביעי לחמישי) בקריאה שניה ושלישית את החוק הראשון של המהפכה המשפטית - חוק הנבצרות. החוק עבר בתום דיון ארוך, שבסופו אושר סופית החוק נגד הוצאת ראש ממשלה לנבצרות. החוק אושר ברוב של 61 תומכים מול 47 מתנגדים.

חוק הנבצרות

חוק הנבצרות שהגיש יו"ר הקואליציה אופיר כץ (הליכוד), יאפשר להכריז על ראש ממשלה נבצר רק "מסיבה בריאותית או נפשית", ולא על דעתה הבלעדית של היועצת המשפטית לממשלה. זאת, כדי למנוע אפשרות עתידית שבה גלי בהרב-מיארה תכריז על נתניהו כנבצר. עם אישור הצעת החוק - רק ראש ממשלה יוכל להכריז על נבצרות או חברי הממשלה בהרכב של 75%. אם נבצרות תוכרז שלא לדעתו של ראש הממשלה - יו"ר הכנסת יעביר את ההחלטה למליאה, שם יידרש רוב של 90 חברי כנסת.

לאחר שהוגשה הצעת החוק, היועצת המשפטית לממשלה גלי בהרב-מיארה הביעה את התנגדותה למהלך של הקואליציה. "ההסדרים הכלולים בהצעה מעוררים קשיים משפטיים ומעשיים המחייבים התייחסות והשלמה", כתבה היועמ"שית. "קיים קושי בצמצום מצבי הנבצרות אך ורק להיעדר מסוגלות פיסית או נפשית, תוך שינוי מהדין הקיים המכיר במצבים נוספים אפשריים, בנסיבות חריגות וקיצוניות ביותר ועל בסיס תשתית ראייתית כבדת משקל". 

ח"כ אופיר כץ (צילום: דוברות הכנסת)
חה"כ אופיר כץ, ארכיון | צילום: דוברות הכנסת

גלי בהרב מיארה (צילום: פלאש 90)
התנגדה לחוק, היועצת המשפטית לממשלה | צילום: פלאש 90

באופוזיציה תקפו על אישור החוק

יושב ראש האופוזיציה וראש הממשלה לשעבר כתב בחשבון הטוויטר שלו לאחר שעבר החוק: "כמו גנבים בלילה, העבירה עכשיו הקואליציה חוק פרסונלי מגונה ומושחת נגד שמועה מופרכת על נבצרות". "ידעו אזרחי ישראל - רגע לפני החגים, בזמן שיוקר המחייה מזנק, שוב נתניהו דואג רק לעצמו", הוסיף.

חה"כ אביגדור ליברמן הביע את חששותיו מהחוק שעבר ואמר כי סיעתו תגיש עתירה לבית המשפט העליון לפסילת חוק הנבצרות. "לא נאפשר למדינת ישראל להפוך למונרכיה של משפחת נתניהו", כתב בחשבון הטוויטר שלו.

אביגדור ליברמן
אביגדור ליברמן, ארכיון

גם חברת הכנסת מרב מיכאלי הביעה ביקורת על העברת החוק וכתבה שמדובר ב"חוק מביש ומחפיר שכל מטרתו למנוע את הוצאת נתניהו לנבצרות". היא הוסיפה כי הקואליציה מעבירה חוקים פרסונאליים ו"מקריבה את מדינת ישראל בשביל לסדר את עצמם בשלטון מושחת. זאת מלחמת העצמאות השנייה שלנו ואנחנו חייבות לנצח בה".

"בזמן שישתם העבירה הקואליציה המושחתת את חוק הנבצרות - תיקון חוק יסוד הממשלה לביצור כוחו של השליט נתניהו", כתבה חה"כ אפרת רייטן בחשבון הטוויטר שלה. "פוליטיקאים כנועים ויסמנים מטביעים חותם דיקטטורי ראשון" הוסיפה.