ולאד פדונוב נולד באודסה שבאוקראינה ועלה לפני 7 שנים. בגיל 24 הוא התגייס לצה"ל למרות שלא היה חייב, וביום העצמאות לפני 3 שנים הוא הוכתר כחייל מצטיין בבית הנשיא. היום הוא עובד בתור מפקח בנייה, משלם מיסים וחי חיים ישראלים לחלוטין. ועוד דבר, רק סבא שלו יהודי - ולאד הגיע לארץ באמצעות סעיף הנכד בחוק השבות. הסעיף שנמצא בלב ליבה של מחלוקת חריפה ונפיצה בימים אלו, בעקבות התמיכה של המפלגות הדתיות בביטולו.

"מבחינת ההלכה אני לא יהודי, אבל בנפש אני יהודי לכל דבר"

"אני ישראלי. זה מה שאני מרגיש - מבחינת ההלכה אני לא יהודי, אבל בנפש אני יהודי לכל דבר", מספר ולאד בלהט. "אני משלם מיסים, סיימתי פה צבא, אני עובד, אני בונה. אני ממשיך לפתח את המדינה שלנו. אני וחברה שלי חוגגים את כל החגים. בטקס ההצטיינות עם נשיא המדינה אף אחד לא שאל אותי אם אני יהודי או לא יהודי. זה כואב לי פה שיש אנשים שאומרים דבר כזה. תחושה שנותנים לי להרגיש לא נעים, שאני לא במקום הנכון, שאני במדינה הלא נכונה, שאני לא אמור להיות פה בכלל".

 

המלחמה על סעיף הנכד (צילום: N12)
ולאד פדונוב, "בנפש אני יהודי לכל דבר" | צילום: N12

סעיף הנכד נוסף לחוק השבות ב-1970 לקראת האפשרות לפתיחת מסך הברזל בברית המועצות, והוא מאפשר לנכדים של יהודים לעלות לישראל. הנימוק העיקרי מאחורי התיקון ככל הנראה היה הרצון לא לקרוע משפחות ולמנוע מקרים בהם רק חלק מהמשפחה יכולה לעלות לישראל. ב-1990 93% מהעולים מברית המועצות היו יהודים, ואילו בשנים האחרונות רק 28% מהעולים הם כאלה. כלומר, שיעור העולים הלא יהודים ממדינות ברית המועצות לשעבר עומד על 72%. והמגמה הזאת תתרחב עוד יותר בגלל גלי העלייה מהמלחמה באוקראינה.

השר קרעי: "יש גויים טובים שקשרו את גורלם בגורלנו"

בשל כך, בשנים האחרונות הגישו כמה חברי כנסת הצעות חוק לביטול סעיף הנכד, וחברים בכירים בממשלה הנוכחית, ביניהם שר האוצר סמוטריץ', שר התקשורת קרעי ויו"ר ועדת הכספים גפני הביעו את רצונם לבטל את הסעיף עוד בכנסת הזו. "יש בעיה. מי שאומר לך אין בעיה וצריך להשאיר את המצב כמו שהוא, הוא חסר אחריות ומתכחש לאחריות שיש לו כלפי עתידה של מדינת ישראל", טוען קרעי. "יש גויים טובים שקשרו את גורלם בגורלנו. זה לא אנחנו קובעים מי יהודי. אנחנו כאן דווקא בזכות זה ששמרנו על הזהות היהודית שלנו אלפיים שנה, וזו מדינת היהודים".

 

שר התקשורת שלמה קרעי בראיון לפגוש בפגוש את העיתונו (צילום: החדשות 12)
שר התקשורת קרעי, מתנגד לסעיף הנכד | צילום: החדשות 12

ח"כ ולדימיר בליאק מיש עתיד סיפק הסבר שונה בתכלית לגבי מקור ההתנגדות של קרעי לסעיף הנכד: "שלמה קרעי הוא שונא עולים, הוא גזען. לפני כמה שנים, כשהליכוד קיבלו 45-40% מהקולות של יוצאי חבר העמים, הם לא רצו לשנות את חוק השבות. עכשיו פתאום כשהם מאבדים את האחיזה, השאלה הזאת עולה. והמתקפה הזאת היא פוליטית".

המלחמה על סעיף הנכד (צילום: N12)
יעל איליינסקי | צילום: N12

ולאד רחוק מלהיות לבדו. מריה עלתה עם משפחתה לרוסיה לפני 9 חודשים, ושואפת לתרום לחברה הישראלית מכישוריה המקצועיים, יעל איליינסקי מעידה על עצמה שהיא קשורה בקשר עז לתרבות היהודית ומציגה בגאווה את קעקוע המגן דוד שעל גבה, ועוד אזרחים רבים נוספים שנטמעו בישראליות.

אלקס ריף (צילום: טל שחר)
אלקס ריף, מנכ"לית "לובי המיליון" | צילום: טל שחר

"אנחנו מקלט העם היהודי, ומבחינתי העם היהודי זה זרע ישראל. יש להם קשר ליהדות, הם רוצים קשר ליהדות, הם רוצים לקשור את גורלם בגורל העם היהודי. מה השלב הבא? טרנספר לכל מי שהוא יהודי לא על פי ההלכה? מה תעשה עם 400 אלף, חצי מיליון שנמצאים פה? טרנספר?", מסכמת אלקס ריף, מנכ"לית "לובי המיליון".