פרסום ראשון: על רקע מחאת הטייסים והקושי לגייס צוותי אוויר לטיסה מצד אל על, ראש הממשלה בנימין נתניהו ורעייתו שרה יטוסו לרומא במטוס בואינג 737 ולא בבואינג 777 – כך נודע היום (שני) ל-N12. בלשכת ראש הממשלה החליטו להוציא מכרז חדש לטיסה בבואינג 737 למרות שעד כה דרש נתניהו לטוס רק דרך אל על כי היא חברת התעופה הישראלית היחידה שמחזיקה במטוס הגדול והמשודרג.

הזוג נתניהו צפוי לטוס ביום חמישי לביקור מדיני ברומא, אלא שבחברה לא הצליחו כלל לאייש את תא הטייס. זמן קצר לאחר סגירת המכרז, באל על אישרו כי עוד לא הוחלט על איוש הטיסה - "בין היתר בשל מיעוט טייסים כשירים בצי".

רק אמש, לאחר שמשרד ראש הממשלה החליט לפתוח מיידית את מכרז הטסת ראש הממשלה ופמלייתו לחברות תעופה ישראליות נוספות, הודיעה מנכ"לית אל על דינה בן טל-גננסיה כי "הטיסה הקרובה לרומא מאוישת בהתאם לנהלי החברה ותצא כסדרה במועד המתוכנן". ל-N12 נודע שאל על הציעה מחיר הפסד קיצוני במכרז של משרד ראש הממשלה למטוסי 737 - 22 אלף דולר. לשם השוואה, ישראייר הציעה יותר מ-100 אלף דולר.

אי ההיענות של טייסי הבואינג 777 להטיס את נתניהו היא בעקבות המהפכה המשפטית והעובדה שצי מטוסי בואינג 777 של אל על עדיין לא שב לכשירות מלאה לאחר משבר הקורונה. "חברת אל על היא חברה הנושאת את דגל ישראל בגאווה על כנף מטוסיה. לא ניתן יד לחרמות משום סוג שהוא, בוודאי לא נגד ראש ממשלת ישראל", מסרה מנכ"לית החברה. "זהו כבוד גדול עבורנו להטיס את ראש הממשלה לשליחות מדינית, כך עשינו תמיד וכך נעשה גם בעתיד".

בנימין נתניהו לפני טיסה לליסבון (צילום: קובי גדעון , לע"מ)
הזוג נתניהו לפני טיסה לליסבון | צילום: קובי גדעון , לע"מ

אתמול הכחישו במשרד ראש הממשלה שקיים קושי באיוש צוות הטיסה, אך גורם במשרד זעם על "התנהלות מחפירה" מצד אל על ובמקביל החליט משרד ראש הממשלה לפתוח באופן מיידי מכרז לטיסות רשמיות של ראש הממשלה ופמלייתו באמצעות חברות תעופה ישראליות אחרות - לרבות עבור טיסתו הקרובה לרומא.

מחברת אל על נמסר: "נושא איוש טיסת ראש הממשלה טרם הסתיים, בין היתר בשל מיעוט טייסים כשירים בצי 777. אנו פועלים לאיוש טיסה זו וטיסות נוספות שטרם אוישו זאת בהתאם לנהלי החברה כפי שעשינו אין ספור פעמים בעבר. לאורך שנות קיומה של המדינה הטיסה חברת אל על את ראשי המדינה למשימות מדיניות חשובות והיא תוסיף לעשות כך גם בעתיד ככל שיידרש".