בג"ץ הנבצרות: ראשי הקואליציה הוציאו הערב (שבת) הודעה חריפה נגד היועצת המשפטית לממשלה גלי בהרב מיארה, שבה טענו כי "הדיון בנבצרות - הפיכה צבאית, ניסיון הדחה לא חוקי בחוסר סמכות". הצהרת ראשי מפלגות הקואליציה, שלא כללה את ראש הממשלה בנימין נתניהו, התייחסה לדיון המתוכנן בבג"ץ על האפשרות להכריז נבצרות על נתניהו, בשל עתירה שהגישה התנועה לאיכות השלטון.

בג"ץ הנבצרות - סיקור N12

"ראשי מפלגות הקואליציה דוחים בתוקף את הדיון הבלתי לגיטימי בבג"ץ בדבר 'נבצרות' ראש הממשלה", נכתב בהודעת ראשי הקואליציה. "מדובר בניסיון הדחה לא חוקי של ראש ממשלה מכהן, שאינו שונה מהפיכה צבאית", הוסיפו במכתב.

יריב לוין, ביבי נתניהו (צילום: אייל מרגולין, פלאש 90)
השר חתם במקום רה"מ. נתניהו ולוין במליאת הכנסת | צילום: אייל מרגולין, פלאש 90

"אין לאף גורם משפטי, כולל לבג"ץ, אפילו שבריר של הסמכה בחוק לפעולה שכזו", הבהירו ראשי המפלגות בקואליציה, והשר יריב לוין בשם הליכוד. "רק העם יבחר את ראש הממשלה. ורק העם, באמצעות נציגיו בכנסת, יחליט אם להפסיק את כהונתו".

עוד נכתב במכתב החריף כי "העם ונציגיו לא יקבלו לעולם דיון משפטי על אפשרות של הפיכה. הם לא יקבלו לעולם ביטול משפטי בלתי חוקי של הבחירות ושל ריבונות העם". ראשי המפלגות הוסיפו כי "שליחת יד בדמוקרטיה הישראלית היא מעשה שדגל שחור מתנוסס מעליו גם כשהיא נעשית בכסות של גלימות המשפט". על המכתב חתמו יריב לוין בשם הליכוד, אריה דרעי בשם ש"ס, בצלאל סמוטריץ' בשם הציונות הדתית, איתמר בן גביר בשם עוצמה יהודית, יצחק גולדקנופף בשם אגודת ישראל, משה גפני בשם דגל התורה ואבי מעוז בשם נעם.

על המכתב הגיבו גם העותרים, התנועה לאיכות השלטון, שתקפו את הממשלה. "מדובר בראשי מפלגות, חלקם עבריינים מורשעים שאינם מכירים בעליונות שלטון החוק ואינם מכירים בעובדה שחוק יסוד; הממשלה קובע את מנגנון הנבצרות של ראש הממשלה ואף איננה מכירה בסמכות בית המשפט העליון להכריע בסוגיות אלה, כפי שנהגו בעניינו של העבריין המורשע, אריה דרעי".

_OBJ

"ראש ממשלה נאשם בשלושה כתבי אישום חמורים ונמצא תחת שתי ועדות חקירה ממלכתיות, הן במירון והן בפרשת הצוללות וכלי השיט ומנסה להימלט מאימת הדין – הוא אינו כשיר דמוקרטית למלא את תפקידו", הוסיפו בתנועה לאיכות השלטון. "הוא נמצא בניגוד עניינים חריף הן אישי והן מוסדי, ומעשיו להחרבה עד היסוד של מערכת המשפט מעידים כאלף עדים על הצורך להוציאו לנבצרות לאלתר".

ראש האופוזיציה יאיר לפיד הגיב אף הוא ותקף את הממשלה. "24 שעות אחרי פיגוע נורא שגבה חיי שני ילדים ובחור צעיר נוסף ואחרי עוד ירי לעבר תושבי הדרום מרצועת עזה במה בוחרים לעסוק ראשי הקואליציה המנותקים? בבעיות המשפטיות של ראש הממשלה". הוא הוסיף כי "יותר מכל דבר אחר, זה מוכיח למה ראש ממשלה עם כתבי אישום ושרים שהם עבריינים מורשעים לא יכולים להמשיך לכהן. כי הם עסוקים רק בעצמם ורק באינטרסים האישיים שלהם".

המכתב הערב מגיע לאחר שביום שישי קבעה השופטת דפנה ברק-ארז כי ראש הממשלה נתניהו והיועצת המשפטית לממשלה נדרשים למסור בתוך חודש תגובה על העתירה שדורשת להוציא את נתניהו לנבצרות. התנועה לאיכות השלטון טענה בעתירה שנתניהו מפר את הסדר ניגוד העניינים שנערך לו, ושעליו לצאת לנבצרות. בין היתר נכתב: "ראש הממשלה הנאשם מוביל בימים אלו מהלך דורסני ומהיר של פגיעה אנושה במערכת המשפט ובמערכות אכיפת החוק בישראל".

שר האוצר בצלאל סמוטריץ' הגיב לתשובת בג"ץ ואמר: "החלטת בג"ץ לא לדחות על הסף את העתירה להכריז על נבצרות של ראש הממשלה, היא ההוכחה הטובה ביותר לנחיצותה של הרפורמה שאנו מובילים. עצם הדיון בסיכול החלטת הבוחר ורצון העם היא מגה פיגוע בדמוקרטיה הישראלית ונקודת שפל נוספת אליו הגיעו שופטי העליון".

לאחרונה הבהירה היועצת המשפטית לממשלה, עו"ד גלי בהרב-מיארה, כי לא קיימה דיונים לגבי הוצאת ראש הממשלה לנבצרות. כעת, בעקבות החלטת בג"ץ, היא תידרש לקיים דיונים בנוגע לעתירה ולמסור תגובה מקדמית.