מליאת הכנסת אישרה היום (שלישי) את "חוק החמץ" בקריאה שנייה ושלישית. אישור החוק מגיע לאחר שאתמול הוחלט לעצור את חקיקת המהפכה המשפטית. בתחילת החודש אושר החוק בקריאה ראשונה, לאחר דיון סוער במליאת הכנסת. החוק, שניסח חה"כ משה גפני (יהדות התורה), קובע כי מנהלי בתי החולים יוכלו לאסור על הכנסת חמץ לתוך המחלקות השונות בבית החולים במהלך חג הפסח. לפי הנוסח שאושר, הם יוכלו להציב שלטים הדורשים לא להכניס חמץ, אך אין יכולת אכיפה ממשית.

חוק החמץ - סיקור N12

החוק אושר בקריאה ראשונה במליאת הכנסת ברוב של 51 מול 46 חברי כנסת. במהלך הדיון היום, הזהיר ראש האופוזיציה יאיר לפיד כי הצעת החוק תוביל לחילול נרחב של החג. "מדינת ישראל כולה תמיד שמרה מאוד בקפידה: חילונים, דתיים, מסורתיים, חרדים. כולם שמרו על זה שהפסח יהיה כשר ולא יהיה חמץ בפסח", אמר לפיד.

"גם המשפחות הכי חילוניות הגעילו כלים לקראת הפסח והיה ברור מאוד שזה חג שמכנס את כולם לאיזה מקום של אהבת ישראל ואהבת היהדות. ואז ב-1986 עבר חוק החמץ הראשון, שגם עליו אמרו כל מה שנאמר פה היום, שזה רק טכני ושזה רק לרשויות שמעוניינות", הוסיף ראש האופוזיציה. "באותה שנה בפעם הראשונה אנשים התחילו לעשות מנגלים בחופים, משפחות שמו לחם ליד המצות על שולחן הפסח, אנשים אמרו לעצמם: אם כופים עלי אז לא, כי אפשר לכפות על אדם לא לאכול חמץ, אי אפשר לכפות עליו להאמין ביציאת מצרים".

לפיד הוסיף כי "מה שקרה מ-1986: התחיל תהליך שפירק את חג הפסח. יותר ויותר אנשים אמרו מנסים לכפות עלי אז התשובה היא לא, כי יש לי זכויות ולא יכפו עלי את היהדות". לדבריו, "זה מה שאתם עושים עכשיו, מה שאתם עושים עכשיו יכפיל את זה וישלש את זה. מה שאתם עושים עכשיו זה מחטיאים את הרבים ואתם תגרמו לזה שזה יהיה הרבה פחות פסח ואנשים פחות ישמרו חמץ".

השבעת הממשלה ה-37: יאיר לפיד (צילום: נועם מושקוביץ, דוברות הכנסת)
"מה שאתם עושים עכשיו זה מחטיאים את הרבים". לפיד נואם בכנסת | צילום: נועם מושקוביץ, דוברות הכנסת

השרה להגנת הסביבה עידית סילמן, שפירקה את הממשלה הקודמת בגלל הוראתו של שר הבריאות לשעבר ניצן הורוביץ לפעול לפי פסיקת בג"ץ ולא לבדוק תיקים בכניסה לבתי החולים, בירכה על העברת החוק יום במליאת הכנסת. "כשצריך לתקן אנחנו יודעים לתקן, כי 'מתיקון תצא מלכות'. מלכות ישראל היום היא כנסת ישראל, והיא תדע לתקן כשצריך. שנזכה לימים של ברכה וגאולה", אמרה.

בתגובה לאישור החוק, קרא מנכ"ל תנועת "ישראל חופשית" אורי קידר למנהלי בתי החולים להתנגד. "החוק הזה הוא פניה האמיתיות של ממשלת מדינת ההלכה, במקום לעסוק ברפואה טובה הוא שולח את מנהלי בתי החולים לייצר כפיה דתית כדי לפתור בעיה שלא קיימת", מסר קידר. "אני קורא למנהלי בתי החולים להודיע לאלתר שאם הממשלה רוצה לעסוק בשיסוי האזרחים אלו באלו, שתעשה זאת בעצמה ותשלח את שריה המיותרים לחטט בעצמם בתיקים, אולי ככה הם יעשו פחות נזק למדינה גם בתוכנו וגם מול העולם".