פרסום ראשון: חברי הכנסת יולי אדלשטיין, גדי איזנקוט, חילי טרופר ודני דנון יצאו הערב (רביעי) ביוזמה משותפת להידברות על המהפכה המשפטית במסגרת מתווה נשיא המדינה יצחק הרצוג. "כל שנדרש הוא להיענות להזמנת נשיא המדינה ולקיים דיון על בסיס עקרונות המתווה שהציע", הצהירו הח"כים מהליכוד ומהמחנה הממלכתי. "אנו קוראים לכל חברי וחברות הבית לתמוך בדרך זו ולהיענות לקריאת הנשיא".

"אנו החתומים מטה, חברי כנסת מסיעות שונות, אשר בראש מעיינינו טובתה של מדינת ישראל, מתחייבים לעשות הכל כדי לשמור על הבית המשותף", כתבו הח"כים. "מדינת ישראל, מתמודדת בימים אלה מול אתגרים רבים ומורכבים בתחומי החברה, הכלכלה ומעמדה הבין לאומי וניצבת מול פיגועים קשים ואתגרים ביטחוניים חמורים מאי פעם".

הרמטכ"לים איזנקוט וגנץ בהודעה על ריצה משותפת (צילום: תומר נויברג, פלאש 90)
גנץ ואיזנקוט | צילום: תומר נויברג, פלאש 90

"מעל כל אלה מרחפת, כצל קודר, המחלוקת הקשה הקורעת ומפלגת את הציבור בישראל באשר להצעות השונות שעניינן מערכת המשפט בישראל", ציינו הח"כים. "אין לנו כל ספק כי על אף שהמחלוקות קשות, חובה עלינו לפעול בכל דרך להגעה להסכמות רחבות. חובה על כולנו כנציגי הציבור ונבחריו, לפעול לאלתר ליישוב המחלוקות ולהשגת הסכמות ובעיקר לעצור את סכנת ההתפרקות הרובצת לפתחנו כחברה וכמדינה".

יו"ר המחנה הממלכתי בני גנץ בירך על הקריאה: "מברך על היוזמה החשובה של חברי למחנה הממלכתי חברי הכנסת גדי איזנקוט וחילי טרופר יחד עם חברי הכנסת דנון ואדלשטיין לקיים הידברות משותפת במסגרת מתווה הנשיא". חה"כ מתן כהנא (המחנה הממלכתי) צייץ בטוויטר: "אני קורא לכל חברי הכנסת להצטרף לקריאה. זמן לערבות הדדית".

חה"כ דני דנון (הליכוד) צייץ: "ניצחנו בבחירות, זכינו במנדט מהעם ויש לנו רוב מוצק בכנסת. אפשר לתמוך ברפורמה המשפטית ובמקביל לקרוא להידברות". חה"כ אורית פרקש הכהן (המחנה הממלכתי) צייצה: "תומכת בפניית חבריי למחנה לערבות הדדית".

יולי אדלשטיין, ביבי נתניהו (צילום: יונתן סינדל, פלאש 90)
אדלשטיין ונתניהו | צילום: יונתן סינדל, פלאש 90

הנשיא הרצוג קרא הערב שוב לפשרה בטקס סיום קורס חובלים מספר 146: "מדינת ישראל, החברה הישראלית, כולנו – נמצאים בשעה קשה של משבר פנימי, עמוק וחמור שמאיים על כולנו. הוא מאיים על החוסן הפנימי ועל הסולידריות הישראלית. הוא מסוכן. מסוכן מאד. אני פונה מכאן לאזרחיות ואזרחי ישראל ביום הקשה והכואב הזה: אני שומע את קולכם, אחיי ואחיותיי, קולות של אזרחים ישראלים פטריוטים החרדים לדמוקרטיה הישראלית. אני רואה את המחאה, את החרדה ואת החשש הבוקע מעומק ליבכם - חשש אותו הבעתי גם אני לגבי החקיקה כפי שהיא מובאת כעת. אני מרגיש היטב את עומק הכאב, ואת עומק הדאגה לגורלה של המדינה".
 
"אנחנו עלולים להתדרדר לתהום נוראה ומנגד אנחנו יכולים להגיע לפתרון בהסכמה רחבה", הזהיר הנשיא. "לא אתן למדינת ישראל שלנו – של כולנו – להגיע אל נקודת האל-חזור, לא אתן לאסון ההיסטורי הזה להתרחש. לעולם לא אוותר על אף חלק בחברה הישראלית - וגם לא על הסיכוי להגיע להסכמה רחבה. אני יודע שרבים רבים רבים מכם כמהים לכך; ואני אתכם. אני חרד לגורלנו המשותף. חרד למדינה שלנו, שעצם הקמתה היה נס גלוי, ושהצלחתה היא פרי עמלנו כולנו".

לפיד, נתניהו, הרצוג (צילום: פלאש 90)
לפיד, נתניהו, הרצוג | צילום: פלאש 90


 
"לוותר או להרים ידיים – זה פתרון קל, אבל זו לא תכנית עבודה. בחודשיים האחרונים אני מחפש את ההזדמנות בתוככי המשבר, אני מאמין בכל ליבי שאפשר להפוך את רגע המשבר הזה לרגע חוקתי מכונן. רגע בו נבצר לדורות את הדמוקרטיה שלנו, את עקרונות מגילת העצמאות, את עליונות החוק, את זכויות האדם, ואת האיזונים והבלמים בין הרשויות. אני מאמין שאפשר להפוך את הקרקע הבוערת תחת רגלינו לאדמה פורייה ובשלה להסכמות - שיביאו למדינת ישראל יציבות לשנים ולדורות, וישקפו באופן העמוק ביותר את העקרונות הדמוקרטיים והיהודיים של מדינתנו – שמופיעים באופן ברור ומחייב במגילת העצמאות".

יו"ר המחנה הממלכתי, חה"כ בני גנץ, כינס היום מסיבת עיתונאים מיוחדת וקרא לנתניהו להתחיל בהידברות - עוד הלילה בבית הנשיא. "סיגרו עכשיו את מליאת הכנסת ואל תפתחו אותה עד שנרגיע את הרוחות. תעצרו הכל וניסע מכאן לבית הנשיא, ונחליט שמדברים עכשיו". בתגובה, נתניהו הודיע: "דלתי פתוחה, בוא עכשיו".

"אני יודע שהסיכויים להצליח בהידברות לא גבוהים, אבל ההיסטוריה לא תסלח למי שלא ינסה למנוע את מלחמת האחים. אין לנו מה להפסיד מלדבר – יש לנו הרבה מה להפסיד אם המצב ימשיך להידרדר", אמר גנץ. "לנו כמייצגי ציבור יש אחריות – היום אינו עוד יום שגרתי, הימים האלו אינם ימים רגילים ונדרשים מעשים לא רגילים. לעצור הכל – ולהתייצב הלילה בבית הנשיא".