שר המשפטים יריב לוין כינס הערב (רביעי) מסיבת עיתונאים, שבה הכריז על "השלב הראשון" של הרפורמה במערכת המשפט. כפי שפורסם לראשונה ב-N12, בין המהלכים שהממשלה החדשה תקדם: פסקת התגברות ברוב של 61 ח"כים, ביטול עילת הסבירות ושינוי הרכב הוועדה לבחירת שופטים. מחר צפוי להתכנס בג"ץ לדיון בעניין מינויו של אריה דרעי לשר. ראש האופוזיציה יאיר לפיד הגיב: "זה לא רפורמה משפטית, זה מכתב איום".

בפתח הצהרתו אמר שר המשפטים: "אנחנו הולכים לקלפי, מצביעים, בוחרים, אבל פעם אחר פעם, אנשים שלא בחרנו מחליטים עבורנו מחליטים עבורנו", תקף השר לוין בתחילת דבריו. "ציבורים רבים נושאים עיניהם למערכת המשפט ולא שומעים בה את קולם. זו לא דמוקרטיה!".

"המהפכה החוקתית וההתערבות ההולכת וגדלה של מערכת המשפט בהחלטות הממשלה ובחקיקת הכנסת, דרדרו את האמון במערכת המשפט לשפל והביאו לשפל מסוכן, הביאו לאובדן המשילות ולפגיעה קשה בדמוקרטיה. לצערי, הסיכונים שבפניהם התרעתי - התממשו. לכן הגיע הזמן לפעול. אני משיק היום את השלב הראשון של רפורמת המשילות. נדון בה בכנסת, בהרחבה ובאופן מעמיק".

לוין התייחס לשינוי שמתכננת הממשלה החדשה בהרכב הוועדה לבחירת שופטים. "לא עוד מצב שבו השופטים בוחרים את עצמם בחדרי חדרים וללא פרוטוקול", אמר. הוא ציין כי מעתה יהיו חברים בוועדה נציגי ציבור שייבחרו בידי שר המשפטים, במקום "הנציגים הסקטוריאליים" של לשכת עורכי הדין, ושקיפות מלאה באמצעות עריכת שימוע פומבי בוועדת חוקה חוק ומשפט למועמדים לכהונה בבית המשפט העליון"

בהמשך, הוא פירט את המהלכים שיוקדמו במסגרת חקיקת פסקת ההתגברות: "לא עוד דיון בבית המשפט בחוקי יסוד. לא עוד פסילת חוקים של הכנסת ללא הסמכה. במקום זאת, בית המשפט יפעל מכוח חוקי היסוד ולא יימצא מעליהם, תתאפשר פסילת חוקים בבית המשפט העליון - בהרכב מלא וברוב מיוחד. פסקת התגברות מאוזנת ברוב של 61. מצד שני, לא תהיה התגברות של הכנסת במקרה שבית המשפט פסל חוק פה אחד".

צעד נוסף שהזכיר לוין הוא ביטול עילת הסבירות: "אין דבר כזה עילת הסבירות", הוא אמר והבהיר כי לשיטתו ביטולה תאפשר לממשלה לממש את מדיניותה. לבסוף, הוא התייחס לסוגיית היועצים המשפטיים. "לא עוד כפיפות של הממשלה לדרג לא נבחר. כשמם כן הם, יועצים ולא מחליטים. כשהם מייצגים את הממשלה, הם צריכים לייצג את הממשלה, ולא את דעתם הפרטית", סיכם.

בתשובה על שאלת חדשות 12 באשר לעיתוי ההצהרה, ערב הדיון בבג"ץ בעניין מינויו של דרעי, הגיב לוין: "תמיד יכולים להגיד שהעיתוי הזה לא מתאים וזה לא מתאים. זו משנה סדורה, רפורמה הכרחית שהיה צריך לעשות אותה מזמן, ואם הייתה נעשית מזמן - היינו היום במצב הרבה יותר טוב".

 

ראש האופוזיציה יאיר לפיד תקף בחריפות: "כמו כנופיה של עבריינים, יום לפני הדיון בבג"ץ על חוק דרעי, הממשלה שמה על השולחן אקדח טעון. הם מאיימים להרוס את כל המבנה החוקתי של מדינת ישראל. כשנחזור לשלטון, כל השינויים האלה יבוטלו".

בקואליציה בירכו על הרפורמה

שר האוצר בצלאל סמוטריץ׳ הביע את תמיכתו בתוכנית: "אנחנו עושים הערב אתחול מחדש למערכת המשפט". הוא ציין כי מפלגתו מגוייסת לקידום המהלך "ההיסטורי והחשוב". חה"כ שמחה רוטמן, יו"ר ועדת חוקה, הצטרף לדבריו וציין כי הוועדה בראשותו תקדם את הצעדים המתוכננים כבר בחודשים הקרובים.

יו"ר עוצמה יהודית איתמר בן גביר בירך גם הוא על הרפורמה: "מערכת המשפט סובלת מחוסר אמון גדול במיוחד בציבור הישראלי, על רקע התערבות והטיה פוליטית. התחייבנו לשינוי מהותי בתחום ולשם כך קיבלנו את אמון העם, כדי להחזיר את האיזון בין הרשויות ולהשיב את השלטון לעם".