רגעים בודדים לאחר שפרסמנו לראשונה ב-N12 כי שר הביטחון יואב גלנט ימסור הערב (חמישי) הצהרה שבה הוא צפוי לקרוא לעצירת חקיקת המהפכה המשפטית, ח"כים ושרים בליכוד החתימו עצומה שתקבע כי אם מישהו יחליט שהוא לא מחויב להכרעת הרוב בסיעה, הוא מפרק את הליכוד וההתייחסות אליו תהיה בהתאם. 

בכירים בליכוד אף איימו: "אם נתניהו יעצור את החקיקה הוא יגלה שאין לו ממשלה". גם מסביבת יריב לוין התקבל הרושם ש"אם החקיקה תיעצר יהיו לכך השלכות". עם זאת, ב"דגל התורה" של גפני ובש"ס נתנו גב לנתניהו והבהירו שלא יהוו חסם להגעה להסכמות רחבות.   

שרת ההסברה גלית דיסטל אטבריאן צייצה על רקע ההצהרה הצפויה של שר הביטחון: כל חבר כנסת מהליכוד שמתכנן לעצור את החקיקה מוזמן להתפטר. עדיף היום. רצוי בדקה זו ממש. אבל דבר אחד חייב להיות ברור: לאף אחד מנבחרי הליכוד אין שום זכות ליהנות מהמנדט שהכניס אותו לכנסת ואז לבעוט בבוחרים. הבוחרים שלנו עברו מספיק. הם לא צריכים את הבנטיזם הזה עכשיו על הראש".

יולי אדלשטיין, מירי רגב, בינימין נתניהו, יריב לוין (צילום: פלאש 90/רויטרס/עופר חן)
סערה בליכוד על רקע ההצהרה הצפויה של גלנט | צילום: פלאש 90/רויטרס/עופר חן

גם שר התקשורת שלמה קרעי התייחס לאפשרות שגלנט יאמר כי יש לעצור את החקיקה: "מצופה מאיתנו לא לסיים את כנס החורף בלי לממש את רצון הבוחר. אני מתנגד בתוקף לכל ניסיון לעצור את החקיקה המזערית שנותרה לכנס זה, ומביע שאט נפש מהשימוש הציני שעושים סרבנים בצבא לקדם זאת. נסיגה כל כך מבישה מהתחייבויותינו תוביל להעצמת המחאה, לעצירת כל יוזמה נוספת שנרצה לקדם בכל תחום, ובסופו של דבר חלילה לפירוק הממשלה ולעלייתה של ממשלת אסון חדשה שגרועה כמוה לא הייתה".

אל קרעי ודיסטל אטבריאן הצטרפה גם הח"כית טלי גוטליב מהליכוד שהתייחסה להצהרה הצפויה של שר הביטחון: "חברי השר גלנט. אנחנו לא קורבנות שמשלמים פרוטקשן! לקחנו מספיק צעדים אחורה. נציגי השמאל המופקרים לא מחפשים אחדות או אחווה, הם נהנים מהשיסוי והפילוג. ושמע את עצתי מניסיון, פעם פרוטקשן תמיד פרוטקשן".

השרה מאי גולן הוסיפה: "האמת? לא כתבתי עד לרגעים אלו, כי אני עדיין לא מאמינה שמישהו מתוך סיעתי יעשה מעשה בנט וירמה את המצביעים שבזכותם נבחר. רוב עם ישראל רוצה - רפורמה משפטית! המחנה הלאומי דורש כבר עשורים - רפורמה משפטית. הליכוד לא ישבר בגלל 2.5 מנדטים שהזיזו להם את הגבינה, אלא יעמוד בהבטחות ויישם את הרפורמה. כי עלינו לא מאיימים. נקודה. אין שום אופציה אחרת. ומי שלא טוב לו? מוזמן להחזיר את המנדט לציבור. המנדט הוא לא שלו מהבית.

יו"ר הקואליציה ויו"ר סיעת הליכוד אופיר כץ מסר: "החלטת הסיעה בנוגע לרפורמה מחייבת את כלל חברי הכנסת בליכוד. מי שיחליט להצביע בניגוד לעמדתה יפגע בתנועה ובמשמעת הקואליציונית, לא נוכל לקבל מצב כזה". חה"כ משה סעדה מהליכוד הוסיף: "התחייבנו לציבור הבוחרים שלנו והבטחות חייבים לקיים".

ולא רק בליכוד הרוחות סערו, גם בקרב חברי הקואליציה והממשלה האחרים התגובות לא איחרו להגיע. שר הנגב והגליל יצחק וסרלאוף הגיב בחשבון הטוויטר שלו בתוך שהוא מתייג את גלנט: "סוס טרויאני הוא דגם סוס גדול מעץ, המופיע בספרות היוונית והרומית העתיקה ככלי שבעזרתו ניצחו היוונים במלחמת טרויה. הסוס הושאר מחוץ לטרויה כשהצבא היווני נסוג לכאורה, וכשהוכנס לבין החומות יצאו מתוכו לוחמים. הביטוי "סוס טרויאני" משמעו דבר זדוני המוסווה תחת חזות תמימה". 

שלמה קרעי (צילום: יונתן זינדל, פלאש 90)
השר שלמה קרעי: "נסיגה כל כך מבישה מהתחייבויותינו תוביל בסופו של דבר חלילה לפירוק הממשלה" | צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

בעוצמה יהודית הוסיפו: "יואב גלנט הוציא את עצמו ממחנה הימין. מדובר בשר שנכנס בקולות של בוחרי הימין, אבל בפועל מנהל מדיניות אחרת. גלנט אחראי לחוסר התגובה בעזה, למדיניות הכלה כלפי הטרור, למעצרים מנהליים כלפי פעילי ימין, והיום מסתבר שהוא גם עומד לצד אלה שעוצרים את פעילות הממשלה ומונעים מהימין לממש את מדיניותו. הציבור בחר בממשלת ימין כדי לממש מדיניות ימין וחייבים להמשיך ברפורמה המשפטית".

כפי שפרסמנו, שר הביטחון גלנט יקרא לעצור את החקיקה מיד. עוד לפני הפרסום, שר הביטחון דיבר עם חברי כנסת וביקש מהם להצטרף לקריאה לעצירה. במקביל, נתניהו דחה את נסיעתו ללונדון מהערב לשעה 4 לפנות בוקר, וגם הוא צפוי לנאום הערב, כשלצדו לא ינכח שר המשפטים יריב לוין. בסביבת נתניהו מסרו כי "אין קשר בין הצהרת גלנט להצהרתו של רה"מ", ובהמשך הודיעו כי גלנט זומן לשיחה עם רה"מ במשרד רה"מ.

בסביבת שר הביטחון מוטרדים מאוד מההשפעה של החקיקה על הצבא ומהאופן שבו האויבים של ישראל מפרשים את מה שמתחולל במדינה. עוד מוטרדים בסביבתו של גלנט מהפוטנציאל העצום לעימות באחת הזירות שהולך וגדל, ומהפגיעה הגדולה ביחסים המדיניים והביטחוניים של ישראל עם ארה"ב, אירופה ומדינות המפרץ.

עוד לפני הנאום של השר גלנט, הרמטכ"ל הרצי הלוי קיים פגישה עם נתניהו ובה הציג לו את השלכות המשך חקיקת המהפכה המשפטית. גלנט אף עמד בקשר רציף אמש עם חה"כ בני גנץ, וקיים עימו שיחות ממושכות. במקביל למפגש של גלנט וגנץ, גם השר אבי דיכטר קיים השבוע שיחות ארוכות עם חה"כ גדי איזנקוט, הרמטכ"ל לשעבר, ואחריהן אמר בישיבת סיעת הליכוד שצריך להפסיק את החקיקה לפחות עד לאחר ימי הזיכרון והימים הלאומיים.

גורם במחנה הממלכתי התייחס להצהרה הצפויה של גלנט ולפגישות של גנץ עם שר הביטחון: "בשבועות האחרונים מקיים גנץ קשר עם חברי כנסת רבים בקואליציה – מהליכוד ומהמפלגות החרדיות, ובהם גם שר הביטחון גלנט.  מטרת השיחות למנוע פגיעה אנושה בדמוקרטיה ומלחמת אחים, ולשמור על ביטחון המדינה ועל כלכלתה".

גנץ וגלנט (צילום: אריאל חרמוני, משרד הביטחון)
גלנט וגנץ במפגש, ארכיון | צילום: אריאל חרמוני, משרד הביטחון

"גנץ לא דן במתווים ספציפיים, ופרס את עקרונותיו כפי שהובעו בציבור", הוסיף הגורם במחנה הממלכתי, ופירט: "אי פוליטיזיציה של מינויי השופטים ושומרי הסף, חקיקת חוק יסוד: חקיקה, הוספת רפורמות שיסייעו לאזרח, והצגת רפורמה כחבילה מלאה של כל חוקי המשפט. חברי הכנסת שאיתם נפגש, שמעו מגנץ שהתנאי הבסיסי והנכון הוא עצירת החקיקה כדי למנוע פגיעה בדמוקרטיה, וכי הוא מצפה מהם להשמיע את קולם בשעה קריטית זו לעם ישראל ולא לתת יד בשבוע הבא להצבעה שתפגע אנושות בדמוקרטיה, בחברה, בביטחון ובכלכלה".

במקביל להודעת ראש הממשלה על קיום הצהרה, רעייתו שרה נתניהו פרסמה הודעה חריגה: "קוראת לכולם להרגיע את הרוחות ולפעול יחד למען הסכמה רחבה בעם". נתניהו התייחסה בהודעתה לאירועי הימים האחרונים, ובהם תקיפת השר אבי דיכטר היום בעזרת דגל בידי מפגינה, ושבירת חלון בכנס שבו נאם שר הכלכלה והתעשייה ניר ברקת. בנוסף ביקשה נתניהו להפנות את תשומת הלב ל"איומים לרצח" שלה, של משפחתה ושל השרים יריב לוין ואיתמר בן גביר.