על רקע הדיונים בכנסת: היום (חמישי) בשעה 16:00 מסרו מובילי המאבק נגד ההפיכה המשפטית הצהרה בבית סוקולוב בתל אביב, בה הודיעו כי ביום שני ייערך ״יום מאבק לאומי״ שיחל בשעה 14:00 ויימשך לאורך כל היום. שיאו של יום המאבק - ״הפגנת ענק״ מול הכנסת בזמן החקיקה.

בהצהרה השתתפו נציגים ממחאת ההיטקסטים, מחאת ההורים והילדים, מחאת הסטודנטים והמרצים, מאבק הכלכלנים, המאבק של הרופאים ועובדי בריאות הנפש ומאבק הגלימות. ״אנחנו כאן כי ביום שני הקרוב הכנסת מביאה להצבעה את החוקים של הדיקטטורה, חוק הליבה שהולך לשנות את הועדה לבחירת שופטים ולהפוך אותה לפוליטית״, מסרו המארגנים.

סיקור N12

מחאת נשים בירושלים נגד המהפכה המשפטית (צילום: AP)
מחאת נשים בירושלים מול הכנסת | צילום: AP

״זה אחד מרגעי השיא, הכולל סקטורים רבים שמתכוונים להיעדר ממקום העבודה החל משעות הבוקר. היום יחל בשעה 14:00 ויגיע לשיאו בהפגנה מחוץ לכנסת שתימשך לאורך כל היום״. החל משעה 16:00 המליאה תתכנס, והצעות החוק יובאו להצבעה. מארגני המחאה צופים שרוב מוחלט של אלה שלקחו חלק במחאה יצטרפו לשיא המאבק מחוץ לכנסת.

״ביום שני הקרוב תעלה לקריאה ראשונה החלק הראשון של התוכנית לשינוי המשטר, או כמו שנשיאת בית המשפט העליון אסתר חיות אמרה: ׳משמעותה של התוכנית הרעה היא שינוי זהותה הדמוקרטית של המדינה ללא היכר׳״, מסרו המארגנים. ״אם התוכנית תעבור ללא שינויים מדובר בפגיעה קשה בעצמאות מערכת ומלאכת השפיטה, ועיקרון הפרדת הרשויות. הממשלה תוכל למנות שופטים ולפטר שופטים ותשלוט שליטה מלאה על הרשות השופטת. אין מערכת שלא זקוקה לרענון ורפורמה היא לא מילת גנאי - אך אסור להרוס״.

״יש לנו מערכת משפט ששמרה על מדיניות ממשלת ישראל וממשלות ישראל לדורותיהן״, המשיכו. ״יש לנו בית משפט עליון מקצועי, מהמכובדים בעולם, אור לגויים במלוא מובן המילה. אפשר לשנות - אסור להרוס, ובעיקר אסור לפגוע בעצמאות הרשות השופטת. כשעוסקים בשינוי משטרי כל כך עמוק הסכמה רחבה היא לא עניין של ברירה וטקטיקה פוליטית, היא עניין של הכרח״.

לפי מארגני המחאה, אנחנו נמצאים על פי תהום. ״הקרע הוא מסוכן ולא ידענו כמותו. אנחנו קוראים לעצור את החקיקה ולהידבר על תוכן השינויים ולא להביא חקקיה שאיננה בהסכמה. זו שעת חירום ועל כל אחד בהנהגה מוטלת האחריות לחזק את מערכת המשפט ולשמור עליה. לצערנו החקיקה לא עוצרת וביום שני יעלו לקריאה ראשונה. אנו קוראים להמשיך במחאה בהיעדר הידברות ומכריזים על יום שני כיום מאבק לאומי. זהו רגע האמת של המאבק״.

שדרות בן ציון פינת קינג ג'ורג' מחאת הורים ותלמידים
שדרות בן ציון פינת קינג ג'ורג' מחאת הורים ותלמידים

המחאות צפויות להתקיים במקביל להצבעות שיתקיימו במליאה על הרפורמה המשפטית. "לוין ורוטמן ממשיכים לדהור עם החקיקה שתהפוך את ישראל לדיקטטורה", כתבו בהודעתם מארגני המחאה. ״אנו חוזרים על קריאתנו לראשי האופוזיציה לא להיכנס לשום דיון עד משיכה מוחלטת של כל יוזמות החקיקה. לא תהיה שום לגיטימציה ציבורית למהלך מסוג זה".

היום מתוכננת להתקיים הפגנה מול מעון ראש הממשלה ברחוב עזה בירושלים. במוצאי שבת תתקיים, כמדי שבוע, ההפגנה המרכזית ברחוב קפלן בתל אביב ובמספר מוקדים ברחבי הארץ.

הפגנות בתל אביב (צילום: פלאש 90)
הפגנות בתל אביב | צילום: פלאש 90

מהמארגנים נמסר: "עם הדהירה לעבר הדיקטטורה אנו נאלצים להרחיב את ההתנגדות האזרחית להפיכה המשטרית. זה בידיים של כל אזרח ואזרחית להילחם כעת על מדינת ישראל. אנו נמצאים ברגע הקריטי ביותר מקום המדינה, לא נתקפל בפני ספינים, אלא נרחיב את המאבק".

אתמול הסכימה הקואליציה לדחות את ההצבעה במליאה על הצעות החוק במסגרת המהפכה המשפטית "כדי לקיים הידברות". זאת, לאחר מגעים בין הנשיא יצחק הרצוג לגורמים באופוזיציה ובקואליציה.

שלושה חוקים היו אמורים לעלות אתמול להצבעה במליאה ולא יעלו בעקבות ההקפאה: הצעת החוק הפרטית של יו"ר ועדת חוקה שמחה רוטמן לפסקת ההתגברות, "חוק מח"ש" של ח"כ משה סעדה שיאפשר למחלקה לחקירות שוטרים לחקור פרקליטים ו"חוק דרעי 2" שיאפשר ליו"ר ש"ס לחזור להיות שר. ל-N12 נודע שלדחיית "חוק מח"ש" קדמה שיחה בין הנשיא הרצוג לח"כ סעדה.