הנאום - והמחיר: אחרי שקרא לעצור את החקיקה של המהפכה המשפטית, ראש הממשלה בנימין נתניהו החליט הערב (ראשון) לפטר את שר הביטחון יואב גלנט. ראש הממשלה זימן את השר גלנט ללשכתו ואמר לו שהוא איבד את האמון בו לאחר שפעל נגד הממשלה ונגד הקואליציה בעת שראש הממשלה נמצא בביקור מדיני בחו״ל.

בסביבת נתניהו אומרים שהסיבה המרכזית למהלך היא "תגובה רפה וחלשה מצד גלנט נגד הסרבנות בצה״ל, דבר שאין לו שום מקום". השר המפוטר גלנט צייץ: "ביטחון מדינת ישראל תמיד היה ותמיד יישאר משימת חיי". גורמים בליכוד מעריכים - גם אדלשטיין יודח מראשות ועדת החוץ והבטחון, בה לקואליציה יש רוב.

 

ההצהרה של שר הביטחון שתוכננה לחמישי, נדחתה אמנם, אבל אתמול בערב גלנט שבר שתיקה וקרא "לעצור את החקיקה ולהיכנס להידברות", נוכח המשבר החמור בצה"ל בעקבות המהפכה המשפטית. "בשבועות האחרונים נפל דבר. אני פוגש את המפקדים ואת הלוחמים, ושומע את הקולות שעולים מהשטח - ואני מודאג", אמר השר.

צומת קפלן חסומה
צומת קפלן, הערב

בנאומו, אמר גלנט כי "האירועים המתרחשים אינם פוסחים על צה"ל מכל עבר עולות תחושות של כעס, כאב ואכזבה, ברמה שלא נתקלתי מעולם". לדבריו, מקור עוצמתו של צה"ל הולך ונשחק: "אני אומר בבירור - השסע ההולך ונפער חודר אל תוך צה"ל ואל גופי הביטחון - זו סכנה ברורה מידית ומוחשית לביטחון המדינה. לא אתן לדבר הזה את ידי. אני איש ימין, חבר ליכוד שמאמין בעקרונתיה ומחויב לערכיה המציבים את המדינה מעל הכול". גלנט טען כי יש לעצור את החקיקה כדי "לאפשר לעם לחגוג יחד את פסח ויום העצמאות, ולהתאבל יחד בימי הזיכרון".

 

 

 

גלנט הדגיש כי הוא תומך בשינויים במערכת המשפט, אך טען כי "שינוים לאומיים עושים בהידברות ובשיח". הוא הוסיף: "אני חושב על דור המייסדים, אסור לנו לפגוע באחדות העם. שיהיה ספק בליבם של האימהות השולחות מחר את בניהן ובנותיהן לצהל. ניצחונו של אחד הצדדים ברחובות או בכנסת - הוא הפסדה של המדינה".

לאחר שקרא לפטרו, השר בן גביר מסר בתגובה לפיטורים: "העם רוצה רפורמה עכשיו! מי שנכנע לסרבנות, לא יכול להישאר בתפקידו ולו לרגע. גלנט נכנע ללחצים ובנוסף הוביל מדיניות של הכלה וכניעה מול הטרור. ראש הממשלה החליט על הצעד הנדרש ואני מברך אותו על כך".

אבי דיכטר בבית הנשיא (צילום: יונתן סינדל, פלאש 90)
השר דיכטר, מועמד להחליף את גלנט בביטחון | צילום: יונתן סינדל, פלאש 90

שר החקלאות אבי דיכטר ומי שמועמד לתפקיד שר הביטחון של ישראל לאחר הפיטורים, הודיע היום שיצביע במליאה בעד המהפכה המשפטית: "אני מתואם בנושא עם רה״מ בנימין נתניהו ושר המשפטים יריב לוין". 

 בהכנת הידיעה השתתפו אור רביד ודין פישר.