בעקבות הרעידה החזקה בטורקיה והחשש לאסון כזה גם בישראל: במטה לביטחון לאומי קיימו דיון ראשוני שבו מופו הצרכים הדחופים, שבו סוכם  לעבוד על תוכנית בנושא ההיערכות לרעידת אדמה חזקה בישראל, כך פרסמנו הערב (חמישי) ב"המהדורה המרכזית".

רעידת האדמה בטורקיה (צילום: n12)
רעידת האדמה בטורקיה. החשש - אסון כזה גם בישראל | צילום: n12

התוכנית, תוגש לאישור ועדת השרים למוכנות העורף שתוקם בשבוע הבא, ואחריה תועבר לאישור הממשלה. גורם בכיר בממשלה אמר ל"חדשות 12": "אנחנו מרגישים את רעידת האדמה ההרסנית בקצות האצבעות - ועכשיו הזמן לפעול".

במסגרת התוכנית, יוקצו 3 מיליארד שקלים לחיזוק כ-40 אלף דירות ביישובים שקרובים למוקדים שנמצאים הכי הרבה בסיכון: מטבריה, דרך בית שאן ועד אילת. יש 10 ערים כאלה בישראל. ההבנה היא שהסכום הזה צריך להיות מושקע שם באופן הכי מיידי, עוד לפני התקציב, כדי להתחיל את המלאכה שהוזנחה במשך זמן רב בגלל מחלוקות בין משרדים ובגלל שלממשלות האחרונות היה פחות דחוף להשקיע בנושא הזה.

סדקים מרעידת האדמה בקיר בשכם (צילום: לפי סעיף 27 א')
סדקים מרעידת האדמה בישראל. שכם, השבוע | צילום: לפי סעיף 27 א'

אבל זה לא יסתיים רק בתוכנית הזו. בדיון עולה הצורך להעביר בממשלה תוכנית חומש רב-שנתית, בשווי של עשרות מיליארדי שקלים. הסכום המשוער הוא 50 מיליארד שקלים, זאת כדי לעמוד בדרישות דו"ח מבקר המדינה מחודש יולי - ולחזק כ-610 אלף דירות בכ-80 אלף בניינים ברחבי הארץ. איך זה יקרה בדיוק, האם דרך הרשויות המקומיות - כל הסיפור הזה ייקבע בהמשך.

נציין כי רעידת האדמה הקשה בטורקיה מביאה את מקבלי ההחלטות להתחיל לדבר גם לפרוטוקול - כי הפעמונים מצלצלים בצורה הכי חזקה, ועד עכשיו לא נעשה כמעט כלום. התקציבים שהושקעו עד עכשיו הם פשוט לעג לרש.

התוכנית הממשלתית מגיעה על רקע רעידת האדמה החזקה שהתרחשה בטורקיה, ורעידות האדמה שהורגשו אתמול כאן בישראל. בתוך יממה, התרחשו 3 רעידות: הראשונה ארכה כ-3 שניות ועוצמתה עמדה על 3.5, מרכזה כ-15 ק"מ דרום-מזרחית לאריאל. השנייה, באזור בקעת הירדן בעוצמה 3.3, והאחרונה בעוצמה 3.9 - מקורה בלבנון. בכל הרעידות הללו, לא היו נפגעים ולא דווח על נזק.