לחץ לפשרה בתוך הליכוד? חברי הכנסת דוד ביטן, חנוך מילביצקי, אלי דלל ושלום דנינו מהליכוד נועדו אמש (שבת) עם אנשי עסקים בכירים ומנהלי בנקים. אנשי העסקים הם חלק מ"פורום העסקים" שמרכז הראל ויזל, שגם שוחח בימים האחרונים עם יו"ר ש"ס אריה דרעי. הפגישה התקיימה על רקע דיווחים על ריכוך חד צדדי של המהפכה המשפטית. 

נציגי הפורום הביעו בפני ארבעת חברי הכנסת את חששם מהקרע ההולך ונפער בעם ומ"הפגיעה הכלכלית העצומה" לדבריהם שכבר החלה. "יש לנו כמה ימים קריטיים לעצור את 'הרכבות שבדרך להתנגשות', מסרו נציגי הפורום שאמרו כי חברי הכנסת היו קשובים לאמירות. 

הראל ויזל (צילום: חדשות 12)
הראל ויזל | צילום: חדשות 12

נזכיר כי בשבועות האחרונים נציגי הפורום פגשו מספר רב של מקבלי החלטות ובהם נשיא המדינה, שר האוצר, שר הכלכלה, שר החינוך, ראשי האופוזיציה יאיר לפיד, בני גנץ ועוד. בפגישה עם הנשיא הרצוג, עוד בטרם פרסום "מתווה העם", העבירו אנשי העסקים הבכירים מסר של דאגה מהפגיעה האפשרית במשק הישראלי אם החקיקה תימשך.

ל-N12 נודע כי אחד מאנשי העסקים הבכירים במשק אמר: "זה צונאמי, עסקים ייפגעו. אפשר לתקן מערכות - אי אפשר לעשות את זה עם אקדח לרקה. הקריאה שלנו היא שתעצרו את הדבר הזה ושבו לדבר. יכול להיות שאיחרנו את הרכבת - יש לכל רכבת בלם חירום. עצרו את הטירוף".

בפורום העסקים פרסמו הודעה לאחר הפגישה שבה ציינו שלא יתייחסו תקשורתית לפרטים - עד אשר יציג הנשיא את המתווה שלו, אך הדגישו: "הפורום רואה במאמצי הנשיא חשיבות עליונה בהגעה למתווה שישמור על אחדות העם ויביא להידברות מיד במתווה מוסכם השומר על עקרונותיה של המדינה כיהודית ודמוקרטית, בהתאם לערכי מגילת העצמאות". לאחר

בין הח"כים שנועדו עם אנשי העסקים נמצא כאמור גם חה"כ דוד ביטן, שאמר הבוקר בריאיון לתוכנית 'שבע תשע' עם ניסים משעל וגדעון אוקו ברדיו 103fm: "אני חושב שהגיע הזמן שנתניהו יתערב, זה התפקיד שלו כראש הממשלה, ויורה לעצור את החקיקה. נתניהו לא עוצר את החקיקה כי הוא לא רוצה שהממשלה תיפול".

בשיחה עם N12 לאחר פרסום "מתווה העם" של הנשיא, אמר הח"כ כי "הנשיא הרג את הסיכוי לפשרה". לדבריו של ביטן, "אף איש ליכוד לא יכול להסכים עם המתווה הזה, כיוון שיש פה נסיגה אפילו מהמצב הקיים בהרבה מאוד תחומים. חוץ מהנושא של הסבירות, בשאר הדברים אין פה שיפור, ואת זה אנחנו יכולים לעשות לבד - אנחנו לא צריכים את הנשיא בשביל זה". 

"אני חושב שטוב שיעשו הקפאה. לא לצורך משא ומתן כי אין עם מי לקיים מו"מ, אלא לצורך דיונים בתוך הליכוד ובתוך הקואליציה על מנת לרכך את המתווה שהקואליציה הציגה בתחילת הדרך", הוסיף אז חה"כ ביטן. "אי אפשר להגיע לפשרה - הגעתי למסקנה שבצל מתווה הנשיא לא נוכל להגיע לפשרה בכלל, רק לרכך את הרפורמה שלנו ואין עם מי לדבר בצד השני. נראה לך שיש מישהו מהצד השני שיסכים לפחות ממתווה הנשיא? לא נראה לי. בעצם, הנשיא הרג את הסיכוי לפשרה בין האופוזיציה לקואליציה".