ראש הממשלה לשעבר אהוד ברק וראש האופוזיציה יאיר לפיד התארחו הערב (חמישי) בכנס הדמוקרטיה של "הארץ", הקרן החדשה לישראל ומכון זולת - והזהירו מפני חקיקת המהפכה המשפטית. ברק אמר כי בקצב החקיקה הנוכחי ישראל תהיה דיקטטורה בתוך חודש וחצי: "כשיש פקודות שמתנוסס עליהן דגל שחור זה לא זכותו של החייל או הקצין לסרב זה חובתו".

"נלחמנו וקברנו חברים בשליחות ממשלה ולא שאלנו אחד את השני בטנק או במטוס אם הוא מהמערך או מהליכוד וגם היום במלחמה כוללת - ימלאו פקודות, אבל יש את "בין המלחמות", יש לנו חוזה עם דמוקרטיה ליברלית ואין לנו חוזה ולא יהיה לנו חוזה עם שום דיקטטור תחת שום תחפושת", הוסיף ברק.

נתניהו ולפיד בהפגנה (עיבוד: אייל מרגולין, פלאש 90)
ראש האופוזיציה יאיר לפיד: "מי שלא דמוקרט, הוא לא פטריוט ישראלי" | עיבוד: אייל מרגולין, פלאש 90

לדבריו, "אם הם לא יעצרו, אנחנו בתוך 6 שבועות נהיה בדיקטטורה - והציבור יצטרך לעשות את מה שלא עושים הנציגים שלו בכנסת. הניסיון ההיסטורי הראה שכאשר 3.5% מהאוכלוסייה מתמיד באופן עיקש בהפגנות ומחאה בכל האמצעים שלרשותו, הממשלה או מתקפלת או נופלת; אני לא יודע איזה נזקים יגרמו לאורך הדרך, אבל אני בטוח שננצח כי אנחנו בצד הנכון של ההיסטוריה ואנחנו לא מפחדים משום דבר ולא מאף אחד".

גם ראש האופוזיציה לפיד נשא דברים ואמר כי "אנחנו חוזים בהולדתה של תנועה שעולה וצומחת מתוך ההרס. שנים על גבי שנים במחנה השני אמרו לנו שאנחנו לא מספיק יהודים לטעמם, ואנחנו כל פעם התכווצנו והתגוננו. אנחנו נאבקים ברחובות על המדינה מפני שזה מה שעושים פטריוטים ישראלים כשהמדינה שלהם תחת התקפה".

"אחרי יותר מדי שנים של "רק לא ביבי", יש לנו היום תוכן רעיוני אמיתי", אמר לפיד, "אנחנו בונים מחדש את הזהות שלנו, את המחנה שלנו. אנחנו מספרים סיפור. הסיפור הזה אומר שכל מה שטוב במדינה הזו, הוא לא מקרי. יש לו סיבה. כל מה שאנחנו גאים בו, כל מה שיש לנו אליו חיבור רגשי, כל מה שמחבר את החברה הישראלית, נובע מאותו מקור".

אהוד ברק ובנימין נתניהו (צילום: רויטרס, פלאש 90)
אהוד ברק: "כשיש פקודות שמתנוסס עליהן דגל שחור זה לא זכותו של החייל או הקצין לסרב זה חובתו" | צילום: רויטרס, פלאש 90

לפיד הוסיף: "שנים על גבי שנים במחנה השני אמרו לנו שאנחנו לא מספיק יהודים לטעמם, ואנחנו כל פעם התכווצנו והתגוננו, והסברנו להם שסבא שלנו היה רב בעיירה. הגיע הזמן שהם יסבירו לנו למה הם לא מספיק ישראלים. שנים הם הטיפו לנו שאתה לא יכול להיות ישראלי שלם בלי הזהות היהודית. אני מסכים, אבל אתה גם לא יכול להיות ישראלי שלם בלי הזהות הליברלית. מי שלא דמוקרט, הוא לא פטריוט ישראלי. מי שמנסה לפגוע בדמוקרטיה, פוגע בעם ישראל".

"זה מוזר, אולי זה עצוב, שהיינו צריכים התקפה חזיתית כל כך בוטה בשביל להיזכר בזה, אבל עכשיו נזכרנו: הדמוקרטיה הליברלית היא המהות שלנו, היא הסיפור שאנחנו מספרים על העולם, על החיים ועל מדינת ישראל.  אז גמרנו להתכווץ", סיכם לפיד. "אנחנו הישראלים. חלק מהישראליות שלנו זה שאנחנו לא שואלים אותם איך להיות יהודים. החלק השני זה שאנחנו מאמינים בדמוקרטיה ליברלית ובערכי מגילת העצמאות ומי שלא מאמין בזה הבעיה היא אצלו, לא אצלנו".