לקראת הקמת הממשלה: 14 ימים למנדט של נתניהו - אחרי ההסכם שנחתם עם עוצמה יהודית של בן גביר, היום (ראשון) צפוי להתקיים מרתון פגישות לקראת חתימות עם ש"ס ויהדות התורה. בחלוקת התיקים המסתמנת במשא ומתן לא נותרו תיקים גדולים עבור בכירי הליכוד, חוץ מתיק הביטחון והחוץ. עיקר הביקורת במפלגה מופנית דווקא לאחראי למו"מ מטעם הליכוד - יריב לוין ולא בנימין נתניהו, כך פרסם אמיר איבגי בסוף השבוע.

המו"מ הקואליציוני - סיקור N12

בשיחות עם בכירי הליכוד, הביקורת כלפי לוין היא לא רק על אופן ניהול המשא ומתן עם השותפות – אלא גם על מה שמגדירים בתוך הליכוד "החלשה מכוונת" של בכירי המפלגה, מתוך מחשבה על היום שאחרי נתניהו. בליכוד אומרים שזה נוגע גם למשרדים וגם לכל עניין הסמכויות – איפה לוין בוחר לוותר ואיפה קצת פחות.

חבר הכנסת דוד (דודי) אמסלם (צילום: יונתן זינדל, פלאש 90)
חבר הכנסת דודי אמסלם | צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

בשבוע האחרון שומעים הרבה את "נציג האופוזיציה" בתוך הליכוד, דוד ביטן, שמשתף פעולה עם דוד אמסלם וישראל כ"ץ. זו התאגדות שמדאיגה את נתניהו, אבל לא מדאיגה אותו מאוד. ההערכה אצל יו"ר הליכוד היא שפירוק של ההתאגדות הזו באמצעות הענקת תפקיד בכיר לישראל כ"ץ יכול לשים סוף לעניין.

אחרי הסיכומים עם עוצמה יהודית, לקראת חתימות עם ש"ס והחרדים

ביום חמישי נחתם ההסכם הקואליציוני הראשון עם עוצמה יהודית, במסגרתו בן גביר ימונה לשר ל"ביטחון לאומי" - במסגרת הרחבת הסמכויות של תיק "הביטחון הלאומי" תקבל עוצמה יהודית את המשרד לביטחון הפנים עם סמכויות נרחבות - ובין היתר המשטרה הירוקה, הסיירת הירוקה, הרשות לאכיפה במקרקעין ומג"ב איו"ש. במקביל לתפקידו כשר "לביטחון לאומי" יכהן בן גביר גם כחבר בקבינט ובוועדות השרים השונות. עוד סוכם על הקמת משמר לאומי רחב היקף - ויורחב מערך התקינה של המילואים במג"ב לתפקוד מלא. 

איתמר בן גביר ובצלאל סמוטריץ' (צילום: אייל מרגולין, פלאש 90)
צילום: אייל מרגולין, פלאש 90

יו"ר הציונות הדתית בצלאל סמוטריץ' סיכם שמלבד תיק האוצר לשנתיים הראשונות, יקבל את הסמכויות של המנהל האזרחי האחראי לפיתוח ביהודה ושומרון. הגוף שנמצא בידי הצבא ותחת שר הביטחון, יועבר לגוף אזרחי תחת משרד האוצר.