חלף כמעט חודש מאז הבחירות לכנסת ה-25, ולמרות נצחונו הברור של הליכוד, עדיין לא הוקמה ממשלה. ב"מהדורה המרכזית" פרסמנו אמש (שלישי) כי נתניהו שוקל לבקש מהנשיא הרצוג הארכה של המנדט בשבועיים נוספים.

רק שלשום עברה מחצית מימי המנדט שהוענק לנתניהו להרכיב ממשלה. עד כה נחתמו הסכמים עם עוצמה יהודית ונעם, בזמן שהמו"מ נמשך עם ש"ס, יהדות התורה והציונות הדתית. פגישת סמוטריץ' ונתניהו אמש נמשכה אל תוך הלילה, והערכה היא שבקרוב יודיעו על הסכם ביניהם.

המו"מ הקואליציוני - סיקור נרחב ב-N12:

חשוב לשים לב שהסיכומים שהושגו עד כה הם רק על חלוקת התפקידים, אך ההסכמים הקואליציוניים עצמם - על ליבת הנושאים - טרם נחתמו עם אף אחת מהמפלגות.

בצלאל סמוטריץ' (צילום: אוליביה פיטוסי , פלאש 90)
סמוטריץ', נפגש עם נתניהו | צילום: אוליביה פיטוסי , פלאש 90

עד שזה יקרה, בקואליציה המתגבשת צריכים להחליף את יו"ר הכנסת, לשנות את פקודת המשטרה בהתאם לדרישות בן גביר ולשנות חוק יסוד הממשלה - כדי להסדיר את מינוי אריה דרעי לשר. המועמד המסתמן לתפקיד יו"ר הכנסת הזמני הוא יריב לוין. 

נתניהו יכול להחליט שהוא יודיע לנשיא שעלה בידו להקים ממשלה, אך אז יהיו לו רק כמה ימים שבהם יוכל להשביע את הממשלה החדשה. כדי להימנע מסיכונים מיותרים, ההערכה הסבירה שנתניהו יגיע להרצוג עם ההסכמים שהשיג עד כה - ויבקש להאריך את המנדט בשבועיים.

בקצב שהדברים נעים ייתכן שהממשלה החדשה תושבע בתחילת 2023, אך עדיין כל הגורמים שמעורבים במו"מ מקווים שזה יקרה עוד קודם לכן.