סערה במערכת הפוליטית: השרה המיועדת למשימות לאומיות מהציונות הדתית, חה"כ אורית סטרוק, התראיינה הבוקר (ראשון) בכאן רשת ב' - והתייחסה לתיקון בחוק "איסור הפליה בשירותים ומוצרים". "כל עוד יש מספיק רופאים אחרים שיכולים לתת שירות - אסור לכפות על רופא או רופאה לתת טיפול שעומד בניגוד לעמדתם הדתית", אמרה. חברה למפלגה, חה"כ שמחה רוטמן, התייחס גם הוא ברשת ב' לסוגיה הנפיצה: "בעל מלון יוכל לסרב לארח הומואים".

סיקור N12

בעקבות הדברים החלה סערה במערכת הפוליטית. "נתניהו חלש ומוביל אותנו למדינת הלכה חשוכה", תקף לפיד את נתניהו - שמיהר לגנות גם הוא: "דבריה של חה"כ אורית סטרוק אינם מקובלים עליי ועל חבריי בליכוד".

תיקון החוק, שנקרא בקצרה "חוק ההפליה", נחשף במסגרת ההסכמים הקואליציוניים בין הליכוד ליהדות התורה והציונות הדתית. התיקון הצפוי יאפשר לבתי עסק פרטיים להימנע מלספק שירות או מוצר בשל אמונה דתית -  ובתנאי שמדובר בשירות או מוצר שאינו ייחודי ושניתן להשיג לו חלופה דומה בקרבה גיאוגרפית במחיר דומה.

בצלאל סמוטריץ', בנימין נתניהו, משה גפני (צילום: פלאש 90)
יקיים את הדרישה של סמוטריץ' וגפני? בנימין נתניהו | צילום: פלאש 90

"החוק בישראל חייב להפסיק להתייחס להלכה היהודית כאל משהו שהוא פחות ערך", אמרה סטרוק. "צריך להפסיק להסתכל על האמונה הדתית כהפליה, היא גוברת על השוויון. המדינה של עם שמסר את נפשו על האמונה שלו. אנשים נהרגו ונשחטו בהמוניהם כדי לא לעבור על דתם".

"לא יכול להיות שהמדינה שהעם הזה הקים אחרי 2,000 שנות גלות, של מסירות נפש אל התורה, תהיה מדינה שקוראת להלכה הדתית הפליה. בואי נלך שנייה לרופא שצריך לתת טיפול, כזה או אחר, שעומד בניגוד לאמונתו הדתית. כל עוד יש מספיק רופאים אחרים שיכולים לתת שירות - אסור לכפות על רופא או רופאה לתת טיפול שעומד בניגוד לעמדתם הדתית".

בדומה לחה"כ סטרוק, גם חה"כ רוטמן התייחס לתיקון המוצע בחוק: "אני מאמין שכל אדם זכאי לעשות בעסק הפרטי שלו כרצונו, בלי שום מעורבות של המדינה בשום שיקול - אלא אם כן. אחד מ'אלא אם כן' במדינת ישראל הוא איסור הפליה. אנחנו אומרים לעסק שפתוח לציבור: 'אסור לך להפלות ממגוון של טעמים'".

"הצעת החוק מבקשת לא לבטל את איסור ההפליה הכולל, אלא כאשר יש מניעה דתית של האדם מלבצע פעולה מסוימת - יהיה מותר לו להימנע ולא לתת שירות. לא נכריח אותו לעשות משהו שמנוגד לאמונתו", המשיך.

המראיינים הקשו על רוטמן: "קבוצה של הומואים באה להתארח במלון, אני כבעל מלון דתי יכול לא לארח אותם?", שאל המראיין את רוטמן - שהשיב: "אם הדבר מנוגד לאמונתך, והדבר פוגע ברגשותיך הדתיים וזה המלון הפרטי שלך, התשובה היא כן".

זמן קצר לאחר הריאיון, התייחס רוטמן בשנית לעמדתו - וסירב לחזור בו: "נעשה את זה פשוט. חירות פירושה שאנשים יכולים לעשות גם דברים שאני לא אוהב. חופש ביטוי אומר שאפשר להגיד גם דברים לא נחמדים על דתיים, על ערבים או על להט"ב. חופש העיסוק אומר שאדם יכול גם להתנהג לא יפה ללקוחות, ולהחרים או לא, וקהל הלקוחות יעניש אותו, או לא. ככה זה חופש. מזעזע, נכון?", צייץ בעמוד הטוויטר שלו.

ראש הממשלה הנוכחי יאיר לפיד גינה את האמירות המטרידות - ותקף את נתניהו: "הוא חלש ומוביל אותנו למדינת הלכה חשוכה. הוא אפילו לא מגנה את האמירות החשוכות האלה כי הוא לא מסוגל".

דקות ספורות לאחר מכן, ראש הממשלה המיועד בנימין נתניהו גינה גם הוא את האמירות: "דבריה של ח"כ אורית סטרוק אינם מקובלים עליי ועל חבריי בליכוד. ההסכמים הקואליציוניים לא מאפשרים להפלות לרעה להט"בים או לפגוע בזכויותיהם לקבל שירותים ככל אזרח בישראל. הליכוד יבטיח שלא תהיה שום פגיעה בלהט"בים או בזכויותיהם של כל אזרח בישראל".

גורמים בקהילה הגאה ובקהילה הרפואית יצאו הגד האמירות של סטרוק ורוטמן. "הרופאות והרופאים בישראל מחויבים לשבועת הרופא ולא ייתנו לשום אדם ולשום חוק לשנות את העובדה הזו", אמר יו"ר ההסתדרות הרפואית, פרופ' ציון חגי. לדבריו, "לא נאפשר לאיש להכניס שיקולים זרים או פוליטיים בתוך מערכת היחסים שבין רופאים למטופלים":

הוא הוסיף: "מערכת הבריאות תמיד הייתה אי של שפיות, סמל לדו-קיום, מקום בו יהודים וערבים עובדים כתף אל כתף, כשערך השוויון הוא נר לרגליהם. בשבועת הרופא העברי נאמר במפורש - 'ועזרתם לאדם החולה באשר הוא חולה אם גר אם נכרי ואם אזרח אם נקלה ואם נכבד'. גם בתפילת הרופא של הרמב"ם נכתב: 'אראה תמיד בחולה רק את האדם'. כך היה תמיד, וכך יהיה לעולם".

יו"ר האגודה למען הלהט"ב, הילה פאר, תקפה את ההתבטאויות של סטרוק ורוטמן: "הניסיון להכשיר הפליה מכוערת בחסות החוק נגד אוכלוסייה שלמה בחברה הישראלית הוא מעשה בזוי ולא יהודי. חברי הכנסת סטרוק ורוטמן מבקשים לסמן להט"בים כדי שנהיה בביתנו בלבד, כמו בימים חשוכים בהיסטוריה האנושית ולא נסכים לכך בשום צורה. רה"מ המיועד נתניהו הוא זה שהצהיר שימנע כל פגיעה בזכויות להט"ב בהיותו רה"מ של כל אזרחי ישראל ובכוחו למנוע את החרפה הזאת. השתיקה הזו היא לגיטימציה לאפליה".