מרכיבים ממשלה: ראש הממשלה המיועד בנימין נתניהו מתכנן להשביע את הממשלה ביום חמישי הקרוב, אבל הקשיים סביב הקמת הממשלה לא יסתיימו שם – כך פרסמנו אמש (שבת) ב"חדשות סוף השבוע". ברקע נותרו עוד כמה קשיים בחלוקת התיקים בתוך הליכוד, כאשר נקודת ההנחה היא שבסופו של דבר אין אף אחד בליכוד שיכול באמת להפריע להקמת הממשלה.

הקמת הממשלה - סיקור N12

עם זאת, סימן השאלה הגדול בליכוד הוא בעיקר לגבי שניים – ישראל כ"ץ ודודי אמסלם. מעבר לכך, ישנה גם סוגיית יולי אדלשטיין. נתניהו מתכוון להציע לכ"ץ את תיק האנרגיה וליולי אדלשטיין את ראש ועדת החוץ וביטחון. מה יקרה עם שניהם יסרבו? יכולת התמרון לא ממש גבוהה אצל כל המעורבים כאן, למרות שכ"ץ הצהיר כי הוא מעוניין בתיק החוץ וגם אדלשטיין מעוניין בתפקידים אחרים.

בנימין נתניהו מגיע לישיבת ההסכמים הקואליציוניים (צילום: יונתן זינדל, פלאש 90)
צפוי להמתין עם ההכרעות עד לרגע האחרון. נתניהו מגיע לישיבה במו"מ הקואליציוני | צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

סוגיה אחת שנראית בדרך לפתרון היא מי יקבל את תיק החוץ. שלשום חשפנו ב"אולפן שישי" שרון דרמר, שגריר ישראל בארה"ב לשעבר ואיש אמונו של נתניהו, עדיין מועמד לתפקיד שר החוץ. במהלך סוף השבוע הופעל על נתניהו לחץ כבד מצד גורמים רבים במפלגה, שישאיר את התיקים הבכירים בליכוד – וגורמים שהיו מעורבים בשיחות האלה מעריכים שנתניהו השתכנע וכי הוא מתכוון להשאיר את התיק בידי המפלגה. עם זאת, השבוע רק התחיל ונתניהו צפוי להמתין עם ההכרעות האלו עד לרגע האחרון.

חה"כ דוד ביטן נתן הערב מעין טעימה מהחיים הקשים שצפויים לנתניהו, גם לאחר חלוקת התיקים בליכוד והשבעת הממשלה. בריאיון ב"פגוש את העיתונות" הבהיר ביטן כי יצביע נגד תיקון החוק שיאפשר למסיתים לגזענות להתמודד לכנסת. "לצערי הרב איבדנו את זה בליכוד במשא ומתן הקואליציוני", הוסיף ביטן.

משה גפני ויצחק גולדקנופף בחדר סיעת יהדות התורה (צילום: יונתן זינדל, פלאש 90)
מתיחות קשה. גפני וגולדקנופף בחדר סיעת יהדות התורה בכנסת | צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

"אחד מהדברים שהפריעו לי הוא שראיתי ברגע האחרון את הנושא הזה של ביטול החוק של הגזענות", הבהיר ביטן בריאיון. "אנחנו נלחמים במשך שנים באנטישמיות ובגזענות בכל העולם, אז איזה מסר אנחנו מעבירים לעולם אם אנחנו מסכימים לוותר? בוודאי שאני מתנגד. כל אדם צריך להתנגד לעניין הזה. לא חושבים על העתיד, חושבים רק על להקים ממשלה".

נושא נוסף שעלול להפריע להשבעת הממשלה ביום חמישי הקרוב, הוא הסכסוך בין "דגל התורה" של חה"כ משה גפני ל"אגודת ישראל" בראשות יצחק גולדקנופף. למרות שגורמים במפלגה הבהירו שגולדקנופף צפוי לוותר על החברות בקבינט, מפלגתו של גפני פרסמה עם צאת השבת הודעה חריפה נגד המינוי. הנימוק: התנגדות נחרצת לכל תפקיד שר שנושא באחריות לכל פעולות הממשלה בשל החלטות שמנוגדות להלכה.

"דגל התורה מתנגדת לקבלת תפקיד שר שנושא באחריות לכל פעולות הממשלה, כולל החלטות שהן נגד ההלכה, אף אם הוא מצביע נגד, עקב האחריות הקולקטיבית", נכתב באופן כללי בהודעה - שבהמשך עברה לעסוק ישירות במינוי לקבינט המדיני-ביטחוני: "על אחת כמה וכמה בהיותו חבר בקבינט המדיני בטחוני שההחלטות שם מתקבלות לאחר שהשרים יודעים על כל הפעולות שנעשו קודם ובמיוחד כאשר מדובר בחיי אדם".