"מבחינה פוליטית הדרכים שלנו נפרדו. הממשלה הזו באמת השפיעה על בנט" – כך אמרה אמש  (חמישי) שרת הפנים איילת שקד בריאיון ל"מהדורה המרכזית". יהיו שיגידו שזה מהלך נואש של הרגע האחרון כדי לעבור בכל זאת את אחוז החסימה, אך שקד בוחרת לצאת נגד השותף הפוליטי הוותיק שלה לשעבר, ובמקביל פונה ללב של שרה נתניהו.

בחירות 2022 - סיקור נרחב ב-N12:

איילת שקד, בואי נדבר גלויות על נפתלי בנט, בסדר? האם היחסים ביניכם הם כמו שהם היו פעם? האם אתם עדיין תאומים סיאמיים כמו שהיה בעשור האחרון?

"לא, האמת שלא, המצב השתנה. הוא בדיוק אמר לא מזמן שהוא נכנס לממשלה אדם אחד ויצא אדם שונה, ואני נכנסתי לממשלה אדם אחד ויצאתי אותו בן-אדם. אז האמת שמבחינה פוליטית הדרכים שלנו נפרדו. בנט, בסיטואציה שנוצרה, הממשלה הזו באמת השפיעה עליו, הוא לא מסתיר את זה, הוא מדבר על זה גם איתי, עם אנשים. הוא אומר: 'אני היום מסתכל... באמת מסתכל על הדברים, על סדרי העדיפויות אני מסתכל אחרת'".

אילת שקד בריאיון לעמית סגל (צילום: n12)
"מבחינה פוליטית הדרכים שלנו נפרדו". אילת שקד בריאיון, הערב | צילום: n12

ספרי לנו מה קרה במרוקו שם, ברגע שבו את מגלה בביקור מדיני שהממשלה בעצם התפרקה, שבנט סיכם עם לפיד על הקדמת הבחירות.

"תראה, אני כמה שבועות לפני מרוקו, עובדת כדי להקים ממשלת ימין חלופית בכנסת הנוכחית, זה היה סוד גלוי בכנסת, גם בנט ידע, הוא עודכן. זה לא היה סוד, לא עשיתי שום דבר מאחורי גבו. אני עולה על מטוס, נוחתת, נכנסת לסיור במסגד, מתקשר אלינו על הצג ראש הממשלה, אני עונה לו 'מה קרה?', הוא אמר: 'איילת, תקשיבי, החלטתי לפרק את הממשלה במקום שיפרקו לי אותה ואני מעביר את השלטון ליאיר לפיד'. אמרתי לו 'מה?! למה אתה מעביר את השלטון ככה ליאיר לפיד?'. ואז הבנתי שהוא גם נתן את השלטון על מגש של כסף ליאיר לפיד וגם אנחנו כבר לא נוכל יותר להקים ממשלה חלופית, ממשלת ימין חלופית".

אילת שקד בריאיון לעמית סגל (צילום: n12)
"אני עוברת ימים לא פשוטים". אילת שקד בריאיון, הערב | צילום: n12

זה היה כדי לבלום את ממשלת הימין, את חושבת?

"אני לא יודעת, זה היה כי הוא לא רצה שיפרקו לו את הממשלה על הראש, אבל זו בין השאר הייתה התוצאה".

את כועסת עליו על זה? מאוכזבת?

"זה יותר מורכב מכועסת, אתה יודע, אני כועסת על הרבה דברים. הייתה לנו שיחה לא פשוטה במהלך ככה... אני חושבת שזה היה 8 חודשים לתוך הממשלה, במהלך הממשלה עצמה. אני זוכרת שאמרתי לו, אני נלחמתי כל הזמן, כל הזמן, קרב שוחות על מה שחשוב לימין ולציונות הדתית והמשכתי לייצג את הציבור שלי ונלחמתי. אמרתי לו: 'תקשיב, אני מרגישה שהדברים האלה כבר פחות חשובים לך', הוא אמר לי: 'נכון, אני כבר מתעסק בדברים אחרים, דברים של כלל עם ישראל' ב... אתה יודע, בטרמינולוגיה אחרת. כשלהרבה אנשים הסמל של הדבר הזה הוא היה 'נאום הגדה המערבית' שלו".

נפתלי בנט ואיילת שקד בכנסת (צילום: אוליבייה פיטוסי, פלאש 90)
"הממשלה הזו באמת השפיעה על בנט". שקד ובנט במליאת הכנסת | צילום: אוליבייה פיטוסי, פלאש 90

האם את יכולה לספר לנו עכשיו מה באמת קרה שם?

"נאום הגדה המערבית זה באמת רק סמל אולי לכל מה שקרה. אני יושבת במשרד הפנים, מתפרצת לחדר הדוברת שלי: 'איילת, שלא תדעי מה קרה', אני אומרת לה: 'מה קרה, תומר?' היא אומרת לי: 'נפתלי בנט אמר בנאום הגדה באנגלית 'הגדה המערבית'. אמרתי לה: 'מה, באמת? לא יכול להיות'. ואז היא מראה לי וגם ראיתי את התגובות ברשת, הרגשתי שזה אנשים שהם תומכים בנו שממש כואב להם הלב".

"אז אני מתקשרת מהר לדובר שלו ואני אומרת לו: 'תשיג לי מיד את ראש הממשלה', הוא משיג לי את בנט, אני מדברת איתו ואומרת לו: 'נפתלי, איך קרה דבר כזה?', הוא אומר לי: 'זה מה שהיה כתוב לי וזה לא כזה נורא. נתניהו אלף פעם אומר הגדה המערבית באנגלית'. אני אומרת לו: 'נכון, אבל מה שמותר לנתניהו אסור למנכ"ל מועצת יש"ע לשעבר'".

נתניהו עצמו וגם משפחתו בעצם הולכים לך על הראש בכל הכוח, שמענו גם את ראש הממשלה לשעבר וגם את רעייתו.

"תראה, אני... לגבי שרה, אני אף פעם לא דיברתי אליה. הגיע הזמן לשים את הדברים האלה בצד. אתה יודע מה, אולי אני... אולי אני אגיד פה לגברת נתניהו: 'תשימי את הריבים האלה ואת הרגשות האלה, ואת המשקעים האלה בצד. בסוף יש לנו משימה משותפת להקים ממשלת ימין בראשות בנימין נתניהו, הוא ראש המפלגה הגדולה, הוא מנהיג הימין, זאת עובדה, אני מבינה אותה ויש לנו משימה משותפת".

בחירות 2022 - הזירה הפוליטית

"עכשיו, אני גם אומרת לשרה: 'את ואני לא מעניינות, מה שמעניין זה שצריך להקים ממשלה, ממשלת ימין, אז אפשר לעשות את זה. אני חושבת שהיא צריכה לעזור לעשות את זה ולשים את כל המשקעים האלה בצד".

ברמה האישית, לא בא לך לסיים עם האירוע הזה?

"אני עוברת ימים לא פשוטים, אני עובדת כל יום מ-7 בבוקר עד 12 בלילה, אבל אני עושה את זה כי אני מאמינה שזה... שהמדינה שלי פה, היא מונחת על הכף. אני לא רואה את הילדים שלי. אתה יודע, הדבר שהכי רציתי בתקופה האחרונה זה שיגיע יום כיפור. כי רציתי שתהיה לי הזדמנות לבשל ארוחה מפסקת עם הבת שלי. כי אני לא רואה אותה וזה מחיר מאוד מאוד כבד. אבל אני באמת מרגישה שאני עושה את זה בשביל המדינה שלי, שאני לא יכולה עם כל הטרלול הזה והשנאה והאנשים שמגדפים אחד את השני, ומשמיצים אחד את השני, ומחרימים אחד את השני".

שרה נתניהו (צילום: Olivier Fitoussi Flash90)
"בסוף יש לנו משימה משותפת". שרה נתניהו | צילום: Olivier Fitoussi Flash90

"אני כאילו אומרת, 'אני הבן-אדם השפוי היחידי', אבל בסוף אנשים לא מצביעים. ואני אומרת לך, תזכור, הריאיון הזה הרי מוקלט ומשודר - אם אנחנו לא עוברים, לא תהיה ממשלה, לא תהיה. ואנחנו נהיה במערכת בחירות שישית ויאיר לפיד ימשיך להיות ראש ממשלת מעבר עוד חצי שנה. למה? אז אני נלחמת עד הסוף, אני מאמינה שזה אפשרי".

תגובת נפתלי בנט: "רה"מ לשעבר בנט הקפיד עד כה לא להתייחס לקמפיינים. הוא גאה בכך שהיה עיקבי בעמדותיו הלאומיות, ושמר על האינטרס הישראלי בכל צומת דרכים, תוך שראה עצמו כראש ממשלה של כל עם ישראל, ולא של מגזר מסוים. האיבה הפנימית מסכנת את ישראל ויש להתגבר עליה, וללמוד לחיות ביחד. דרכם המשותפת הסתיימה, אך בנט מעריך את איילת שקד ואת תרומתה".