חה"כ דוד ביטן תקף הערב (שבת) בריאיון ב"פגוש את העיתונות" את התנהלות המפלגות השותפות במשא ומתן הקואליציוני, והבהיר כי יצביע נגד תיקון החוק שיאפשר למסיתים לגזענות להתמודד לכנסת. "הביקורת שלי בעינה, וכל ילד בגן יודע שהיא מוצדקת. לצערי הרב איבדנו את זה בליכוד במשא ומתן הקואליציוני", הבהיר ביטן. 

הקמת הממשלה - סיקור N12

"כל התיקים שנשארו אצלנו הם תיקים קטנים, התחבורה זה חצי תחבורה והחינוך זה חצי חינוך. המשפטים מלא, אבל מהביטחון נשאר שני-שליש", הוסיף. מלבד זאת, ביטן הבהיר כי ייקח את התפקיד שהוצע לו כיו"ר ועדת הכלכלה בכנסת, למרות שאינו מרוצה ממנו. "לא נראה לי שיש לי משהו אחר לקחת. שאר הוועדות לא בידינו ואני לא יכול להיות שר, אז זה מה שנשאר".

איך אתה מסביר את זה? הריי נתניהו הוא הכי מנוסה בפוליטיקה הישראלית ולשותפים לא באמת היתה אלטרנטיבה לממשלה הזאת.

"אני חושב שבגלל שאין אלטרנטיבה וגם המשא והמתן בממשלה הקודמת גרם לתיאבון מוגבר אצל כולם. מאוד מעניין שהסיעות לא ביקשו את ראשות הממשלה, זה הדבר היחיד שהם לא ביקשו. את כל השאר הם רצו. בסופו של דבר הם מכירים במנהיגות של נתניהו, אבל מעבר לכך הם רוצים את הכול במזומן וכמה שיותר מהר".

לנתניהו לא היה אכפת לוותר?

אני לא אומר את זה. אני חושב שלא היתה לו ברירה, כי הם באמת היו... הם הגזימו. אחד מהדברים שהפריעו לי הוא שראיתי ברגע האחרון את הנושא הזה של ביטול החוק של הגזענות. אנחנו נלחמים במשך שנים באנטישמיות ובגזענות בכל העולם, אז איזה מסר אנחנו מעבירים לעולם אם אנחנו מסכימים לוותר?".

דוד ביטן באולפן "פגוש את העיתונות" (צילום: n12)
"לצערי, איבדנו את זה במשא ומתן". חה"כ ביטן באולפן "פגוש את העיתונות", הערב | צילום: n12

אז אתה מתנגד?

"בוודאי שאני מתנגד. כל אדם צריך להתנגד לעניין הזה. לא חושבים על העתיד, חושבים רק על להקים ממשלה".

תצביע נגד?

"אני לא אצביע. בעד אני בטח לא אצביע. אולי אתקזז".

אף אחד לא יתקזז איתך אחרי שאמרת את זה.

"אז שלא יתקזזו". 

דודי אמסלם (צילום: הדס פרוש, פלאש 90)
ביטן תומך במועמדותו ליו"ר הכנסת. חה"כ דודי אמסלם | צילום: הדס פרוש, פלאש 90

אנחנו רואים את כל ההתפרקות מהערכים הליברליים, גם עם החרדים. אתה חי עם זה בשלום?

"קודם כל, אני לא חושב שהכל יקויים. היינו כבר בסרט הזה הרבה פעמים, חלק יוצא אל הפועל וחלק לא. יש גם התפתחויות בעולם ובישראל, שמשפיעות על התוצאה הסופית. יהיה גם לחץ בין-לאומי".

הוא יכניס את גנץ אחרי שנה?

"אני לא יודע מה הוא יעשה, אבל בינתיים גנץ לא רוצה להיכנס. ההתנהגות של האופוזיציה היא לא אחראית, מכיוון שהם מצ אחד טוענים 'תראו מה קורה', ומצד שני בגלל המשפט של נתניהו הם לא מוכנים להיכנס. הם היו יכולים לשים את עניין המשפט בצד, ובינתיים להקים ממשלה. אבל זה לא מה שהם עושים".

מה בסוף ייתן נתניהו לכ"ץ ואמסלם?

"תאמין לי, אני לא יודע. ביום ראשון הוא צריך לקרוא לאנשים ולהגיד להם מה הם מקבלים. יש מתח אדיר בליכוד ואין לו שום סיבה. נראה לך שמי שלא ייקבל לא יצביע בעד הקמת הממשלה?".

מי קובע מה הם יקבלו?

"רק נתניהו. לוחצים עליו הרבה אנשים, אבל הוא קובע".