48 שעות לפתיחת הקלפיות, ועדיין נותרו כמה סימני שאלה שעשויים להכריע את גורל הבחירות. במגזר הערבי ינסו להעלות את אחוז ההצבעה, העבודה, מרצ והמפלגות הערביות ייאבקו מול אחוז החסימה ומזג האוויר עשוי להטות את הכף.

שני הפרמטרים המרכזיים במערכת הבחירות הנוכחית הם שיעור ההצבעה ואחוז החסימה. בבחירות הראשונות עד השלישיות חלה עלייה מתונה באחוז ההצבעה, ואילו בבחירות הרביעיות ושיעורי ההצבעה ירדו ועמדו על 67.2%. הפעם, מרבית הסוקרים סבורים ששיעור ההצבעה יירד, לנוכח העייפות והאדישות המצטברות של הציבור ממערכות הבחירות. סיבה נוספת ששיעור ההצבעה עשויים להיות נמוכים היא חוסר הביטחון של הציבור בכך שהפעם תושג הכרעה של אחד הצדדים.

כל צד ינסה להגדיל את שיעור ההצבעה במקומות אחרים – הליכוד יפעל להמרצת הבוחרים בבאר שבע, אשקלון, דימונה ובת ים, ויש עתיד תנסה להגדיל את שיעור ההצבעה בתל אביב, רעננה, כפר סבא והרצלייה. אך למפלגות צפוי יריב מפתיע – מזג האוויר. לפי התחזית צפוי גשם לפחות החל משעות הצוהריים, מה שעשוי להוריד את שיעור ההצבעה. ההשפעה השלילית של הגשם עשויה להיות משמעותית יותר ככל שיורדים בסולם הסוציו-אקונומי.

המפלגות הערביות נאבקות בשיניים להעלות את שיעור ההצבעה במגזר הערבי לפחות ל-50%, שכן רק שיעור הצבעה כזה יכול להוביל לכך שכל שלושת המפלגות הערביות יעברו את אחוז החסימה. אם שיעור ההצבעה יעמוד על כ-45%, כמו שצופים מרבית הסקרים, סיכוי גבוה שבל"ד לא תעבור, וסיכוי בינוני שחד"ש-תע"ל גם היא לא תעבור.

כרגע יש בין 6 ל-8 מנדטים למפלגות שלא עוברות את אחוז החסימה. מרצ, העבודה וחד"ש-תע"ל נמצאות מעל אחוז החסימה בסקרים, אך קרובות אליו מאוד, והן כולן לא חלק מגוש נתניהו. אם אחת מהן תיפול מתחת לאחוז החסימה, גוש נתניהו ככל הנראה ישיג 61 מנדטים.

גורם נוסף שיכריע את המערכה הוא כמות הקולות שתקבל איילת שקד. בסקר האחרון של "אולפן שישי" ירדה מפלגתה של שרת הפנים ל-1.5% מהקולות – הרחק מתחת לאחוז החסימה. בסביבת שקד מדווחים שהיא מתכוונת להמשיך ולרוץ עד הסוף, ושאלת ההתמודדות שלה יכולה להכריע כמה קולות ימין "ילכו לפח".

קלפי (צילום: אוליבייה פיטוסי, פלאש 90)
קלפי | צילום: אוליבייה פיטוסי, פלאש 90