היועצת המשפטית לממשלה, גלי בהרב מיארה, החליטה היום (חמישי) לדחות את בקשתו של השר המיועד לביטחון לאומי חה"כ איתמר בן גביר לבטל את המינויים שאישר המפכ"ל. במכתב ששלחה לבן גביר כתבה בהרב מיארה: "המינויים שנערכו נכנסו כבר לתוקף והם בבחינת מעשה עשוי וההתערבות המשפטית בהם מוגבלת".

היועמשית כתבה במכתב התשובה שלה ליו"ר עוצמה יהודית כי "יש קושי משמעותי במינוי מפקד מרחב מג"ב איו"ש ערב הקמת ממשלה חדשה והיה ראוי לערוך בו בחינה משפטית ולהביאו בפני היועמ"שית". למרות זאת, אמרה בהרב מיארה כי מינויו של מפקד המרחב הינו מינוי רגיש שנעשה לאחרונה והיא לא תתערב בו לעת עתה. 

איתמר בן גביר (צילום: פלאש 90)
בן גביר. היועמ"שית דחתה את בקשתו לבטל את המינויים שאישר המפכ"ל | צילום: פלאש 90

לדברי בהרב מיארה, "אכן כפי שנקבע בפסיקת בית המשפט העליון ולפי הנחיית היועצת, יש מקום לריסון. היועצת סבורה כי המינויים שנערכו נכנסו כבר לתוקף והם בבחינת מעשה עשוי וההתערבות המשפטית בהם מוגבלת". בן גביר הגדיר את המינויים שאישר המפכ"ל שבתאי כ"מחטפים". 

ביום שלישי האחרון פרסמנו ב"מהדורה המרכזית" כי בן גביר והמפכ"ל התעמתו בנושא המינויים במשרד לביטחון הפנים, וזאת לאחר שפורסם בידיעות אחרונות כי בן גביר פנה למפכ"ל וביקש לעצור חלק מהם.

בשיח בין השניים בן גביר ביקש להמתין לכניסתו לתפקיד ולא "לקבוע עבורו עובדות בשטח". בסיום השיחה יצא בן גביר ברושם שהמינויים של מפקד מרחב לכיש ומפקד מרחב איו"ש נעצרו ולא עומדים להתבצע - אך לא כך בפועל. מכאן התברר לבן גביר כי המינויים האלה יוצאים לפועל ומתקיימים עוד לפני כניסתו לתפקיד.

קובי שבתאי, איתמר בן גביר (צילום: פלאש 90)
המפכ"ל שבתאי והשר המיועד בן גביר. לאחרונה נרשם עימות ישיר ביניהם | צילום: פלאש 90

בין שני הצדדים נוצר קרע, ובן גביר ששוחח עם אחד מאנשי צוותו של המפכ"ל נשמע אומר לו: "אתם ילדים גדולים. אני את שלי אמרתי. זה לא חוקי, לא משפטי, לא מקצועי ולא ממלכתי, זה מחטף. לי יהיה קשה לעבוד עם מפכ"ל שמבטיח לי שלא יהיה מחטף ולא מקיים, מפכ"ל שאומר לי שהוא יודע שזה בניגוד לחוק ולמרות זאת ממנה. אני צריך מפכ"ל חזק, לא מפכ"ל שמתחבא מאחורי החלטה לא חוקית של השר".