ההסכמים הקואליציוניים מתחילים להתפרסם לאחר שאמש (רביעי) הודיע ראש הממשלה המיועד בנימין נתניהו לנשיא יצחק הרצוג כי עלה בידו להקים ממשלה. במהלך המשא ומתן הקואליציוני יו"ר הציונות הדתית בצלאל סמוטריץ' הצליח להשיג מנתניהו הבטחה לכך שתקודם החלת הריבונות הישראלית ביהודה ושומרון - כך פרסמנו הערב לראשונה במהדורה המרכזית. נוסף על כך, סוכם על הטבות מס למתנחלים.

"לעם ישראל יש זכות טבעית על ארץ ישראל", נכתב בהסכם בין הציונות הדתית למפלגת הליכוד. "לאור האמונה בזכות האמורה ראש הממשלה יוביל לגיבוש וקידום מדיניות במסגרת תוחל הריבונות ביו"ש, תוך בחירת העיתוי ובשקלול כל האינטרסים הלאומיים והבין-לאומיים של מדינת ישראל".

הפיגוע תוכנן ליד מעלה אדומים (צילום: רויטרס, חדשות)
ריבונות על יו"ש? | אילוסטרציה | צילום: רויטרס, חדשות

בסעיף שמדבר על הטבות המס למתנחלים, נכתב: "החל משנת 2023, יתוקן העיוות שנעשה ביחס לתושבים המתגוררים באזורים ברמת סיכון ביטחוני גבוה ביו"ש (אזורים המוגדים 3-5 בסיווג האיומים של פיקוד מרכז), כך שיהיו זכאים להטבות מס, בדומה לתושבי יישובים מאוימים אחרים".

מפלגת הציונות הדתית פרסמה את הסעיפים הקואליציוניים שהוסכמו בינם לבין הליכוד לקראת הקמת הממשלה, ובהם: קידום רפורמה משמעותית לתיקון מערכת המשפט, מינוי רב ראשי דתי-לאומי, תיקוני חקיקה לסעיף הנכד בחוק השבות, חוק כשרות חדש, חקיקת חוק יסוד ההגירה, רפורמת הגיור הממלכתי, הרחבת והנגשת מערך הגיור, תוכנית להעמקת הזהות היהודית, מרכזי מורשת רוח וזהות, והקצאת מאות מיליוני שקלים לחיזוק הזהות היהודית.

בתוך כך, במפלגת עוצמה יהודית של בן גביר מתגאים בכך שהצליחו להכניס להסכם הקואליציוני עם הליכוד את חוק עונש מוות למחבלים. על פי הסיכום עם הליכוד, החוק יעבור בכנסת טרם העברת תקציב המדינה לשנת 2023.

יבי נתניהו ואיתמר בן גביר בפגישה ראשונה
בן גביר ונתניהו בפגישת המו"מ הראשונה

עוד על פי ההסכם, כך טוענים בעוצמה יהודית, תוך 60 ימים מיום הקמת הממשלה תתקבל החלטת ממשלה על הקמת צוות שרים לענייני "התיישבות צעירה" ועל הסדרת כל אותם מאחזים. כמו כן, אותם מאחזים יחוברו למים וחשמל באופן מידי והממשלה תקצה 300 מיליון שקלים בשנה לצורך תכנון, הסדרה וביצוע תשתיות באותם מאחזים. כלל ההסדרה תסתיים תוך 18 חודשים.

בפעם האחרונה שנתניהו התחייב על החלת ריבונות ישראלית ביו"ש, הדבר לא יצא לפועל. זמן קצר לאחר הצגת תוכנית השלום של נשיא ארה"ב טראמפ, הצהיר נתניהו בתדרוך לעיתונאים בבית הלבן כי החלת הריבונות על יו"ש ובקעת הירדן תובא לאישור הממשלה בשבוע לאחר מכן.

נתניהו פירט אז כי החלת החוק הישראלי תיעשה בשתי פעימות: "קודם אביא לאישור הממשלה בישיבה הקרובה החלטה להחיל את החוק הישראלי על בקעת הירדן ועל כל ההתנחלויות. לאחר עבודת מטה בישראל ובתיאום עם ארה"ב, תובא לממשלה החלת החוק הישראלי על שטחים נוספים. זה ייקח קצת זמן. נבטל את הממשל הצבאי מעל חצי מיליון ישראלים בהתנחלויות בעקבות החלטת הממשלה".