יו"ר עוצמה יהודית, חה"כ איתמר בן גביר, סיכם היום (חמישי) עם הליכוד כי יבוטל הסעיף שמונע התמודדות לכנסת ממי ששולל את ישראל כמדינה יהודית דמוקרטית או מסית לגזענות. אם החוק ישונה, אחת העילות בסעיף 7א לחוק יסוד: הכנסת לפסילת רשימה, כבר לא תהיה עילה לפסילה.

נתניהו ובן גביר בטקס השבעת הכנסת ה-25 (צילום: רויטרס)
צילום: רויטרס

שינוי החוק כך שיוכל להיטיב עם ברוך מרזל ועם מיכאל בן ארי, נומק בידי עוצמה יהודית בכך ש"ממילא הסעיף הופעל באופן לא שוויוני רק כלפי הימין". בשיחה עם N12, הגיב מרזל: "יש בהסכמים הרבה דברים טובים. אגלה לך סוד, אני לא מעוניין לרוץ לכנסת. זה לא בשבילי. אני מקווה שמיכאל בן ארי ירוץ, אני לא רוצה לרוץ". 

על ביטול סעיף ההסתה לגזענות, אמר מרזל: "שיבחתי את איתמר וסמוטריץ' על העניין. כל הכבוד. איתמר התעקש על ההסכם כי הוא הבטיח. לא דחפתי אותו לזה, אני לא בקשר איתו אבל אני מניח שיש הרבה פעילים שמאמינים שאנחנו נוכל לרוץ". 

במקביל, חה"כ בן גביר שמיועד לכהן כשר לביטחון לאומי התייחס להצעת החוק לתיקון פקודת המשטרה שעוררה סערה, ובוועדה שדנה בתיקון הוא מסר היום כי "בעקבות הערות הייעוץ המשפטי של הכנסת על הליך חקירה מהיר, וכדי שבג"ץ לא יפסול את החוק, הדיון בהצבעה לתיקון פקודת המשטרה יפוצל".

ח"כ איתמר בן גביר והמפכ"ל קובי שבתאי  (צילום: יונתן זינדל, פלאש 90)
ח"כ איתמר בן גביר והמפכ"ל קובי שבתאי בהדלקת נרות חנוכה | צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

לדבריו של בן גביר, "הוועדה תדון ותצביע עוד לפני הקמת הממשלה על כפיפות משטרת ישראל, התוויות מדיניות ועקרונות, והתוויות מדינות בחקירות, כמו גם שמירת הסמכויות של השר". אולם, יחד עם זאת, אמר בן גביר כי "דיון בנושא כפיפות המפכ"ל לשר וזמן הטיפול בתיקים, יידחה לשבועות הקרובים וההצבעה תהיה לאחר הקמת הממשלה".

סיכום עוצמה יהודית והליכוד לביטול הסעיף בחוק היסוד, מגיעה על רקע הודעת ראש הממשלה המיועד בנימין נתניהו אמש כי "עלה בידו" ופרסום ההסכמים בין הליכוד למפלגות הקואליציה המתגבשת. בין ההסכמים גם זה שפרסמנו אמש לראשונה ובו חלק מסעיפי ההסכם עם עוצמה יהודית.

בהסכם בין הליכוד לעוצמה יהודית נקבע בין השאר כי ייקבע בחוק עונש מינימום של שלוש שנות מאסר על פשיעה חקלאית ויקבע בחוק עונש מינימום של שלוש שנות מאסר על גביית דמי חסות. בנוסף, יתוקן חוק דרומי כך שיחול גם על בסיסי צה"ל ויחוקק חוק חסינות לחיילי צה״ל ולאנשי כוחות הביטחון (נוסח ייקבע בהמשך).

נתניהו הודיע לנשיא הרצוג: "עלה בידי להרכיב ממשלה" (צילום: פלאש 90)
נתניהו מודיע להרצוג: "עלה בידי" | צילום: פלאש 90

לפי ההסכמים בין שתי המפלגות יחוקק חוק שקובע שהסתה נגד הציבור החרדי תיחשב גזענות. במקביל הממשלה תקדם איסור הנפה או הצגה של דגלי אש"ף במוסדות הנתמכים בידי המדינה או הרשויות המקומיות. עוד נקבע כי הממשלה תכיר בבאר שבע כעיר מטרופולין וכי העיר תכנס לרשימת היישובים הזכאים לזיכוי ממס הכנסה, ומשרד המשפטים יבחן מבצע שמיטה לחייבים בהוצאה לפועל.

עוד בהסכמים שנחתמו ביממה האחרונה - ההסכם בין הליכוד ליהדות התורה. לפי ההסכם בין שתי המפלגות, תהיה קדימות לפסקת ההתגברות ולשינוי השיטה לבחירת שופטים, תוקם ועדה שתדון בענייני חשמל בשבת, ויחולו הנחות בתחבורה הציבורית לערים החרדיות. לקריאת ההסכם המלא