ראש הממשלה יאיר לפיד נוחת היום (שלישי) בניו יורק לביקור מדיני במסגרתו ינאם בפני העצרת הכללית של האו"ם וייפגש עם שורת מנהיגים. היום הוא צפוי להיפגש עם נשיא טורקיה רג'פ טייפ ארדואן וראשת ממשלה בריטניה ליז טראס. בנוסף לכך, צפוי לפיד להיפגש עם מזכ"ל האו"ם אנטוניו גוטרש וראש ממשלת יוון קיריאקוס מיצוטקיס. פגישה חשובה נוספת שצפוי לפיד לקיים היא עם מלך ירדן עבדאללה, שעמו ידון על דרכים להרגעת המתיחות והאלימות ביהודה ושומרון.

"אני יוצא לביקור דיפלומטי שיכלול פגישות עם ראשי מדינות ועם מנהיגים יהודים", אמר לפיד בהצהרה לפני היציאה לניו יורק. "ביום חמישי אייצג את ישראל על במת העצרת הכללית של האו"ם. על הבמה הזו יישמע קולה של ישראל, זכותנו לביטחון ושאיפתינו לשלום, וכך גם תרומתה של ישראל ליציבות האזורית ולשיתוף הפעולה הבין-לאומי", אמר.

הפגישה בין לפיד לארדואן תהיה הפגישה הראשונה בין ראש ממשלה ישראלי לבין ארדואן מאז פגישתו עם ראש הממשלה אהוד אולמרט לפני 13 שנה. הפגישה הזו מתאפשרת בעקבות ההתחממות ביחסים, ובמהלכה הם צפויים לדון על המשך הידוק היחסים ועל אתגרי הביטחון העומדים בפני המדינות, על רקע סיכול הפיגועים שתכננה איראן לבצע נגד ישראלים על אדמת טורקיה.

יאיר לפיד וארדואן  (צילום: פלאש 90 / ap)
פגישה ראשונה מזה 13 שנה. לפיד וארדואן | צילום: פלאש 90 / ap

הפגישה בין לפיד לארדואן מגיעה יום לאחר שמשרד החוץ אישר את מינויה של אירית ליליאן לשגרירה המיועדת באנקרה. אם המינוי יאושר בממשלה, ליליאן תהיה האישה הראשונה בתפקיד.

במהלך נאומו באו"ם ביום חמישי, צפוי ראש הממשלה לפיד להתייחס באריכות לשיחות הגרעין בין איראן למעצמות, כאשר בישראל מעריכים כי לא תושג חזרה להסכם עד לבחירות אמצע הקדנציה בארצות הברית בנובמבר, וייתכן גם שלא תושג כלל. יום לפני נאומו של לפיד, צפויים לנאום בין היתר נשיא ארה"ב ג'ו ביידן וגם נשיא איראן אבראהים ראיסי.

ראש הממשלה יאיר לפיד נפגש היום עם מלך ירדן עבדאללה (צילום: חיים צח, לע"מ)
ידונו על הרגעת המתיחות ביו"ש. לפיד ועבדאללה מלך ירדן | צילום: חיים צח, לע"מ

לקראת נאומו של נשיא איראן, ועל רקע הסערה באיראן סביב מותה של הסטודנטית מהסא אמיני, הוקם מיצב מחאה בקרבת עצרת האו"ם, במחאה נגד נשיא איראן ראיסי שהגיע לניו יורק. שר החוץ האמריקני אנתוני בלינקן אמר אמש כי "מהסא אמיני צריכה היתה להיות בחיים היום. במקום זאת, ארצות הברית והעם האיראני מתאבלים עליה".

הוא הוסיף כי "אנו קוראים לממשלת איראן להפסיק את הרדיפה המערכתית שלה נגד נשים ולאפשר מחאה שלווה". דובר משרד החוץ של ארצות הברית נד פרייס אמר כי "נשים איראניות לא צריכות להיות נתונות למעצר, שלא לדבר על מכות אכזריות, בגלל איך שהן בוחרות להתלבש". הוא הוסיף כי "ממשלת איראן צריכה להקשיב למפגינים בעקבות מותה של אמיני במעצר, ולא לירות עליהם".

בעקבות מותה של אמיני בסוף השבוע, פרצה שורת הפגנות סוערות ברחבי המדינה. בימים האחרונים נפוצו ברשתות החברתיות תיעודים רבים של נשים המסירות את כיסוי הראש שלהן, מציתות אותו ואף גוזרות את שיערן. במהלך הימים האחרונים פורסמו סרטונים ותמונות רבים של אירועי מחאה גדולים ברחבי איראן בכלל, ובמחוז כורדיסטן, שממנו הגיעה אמיני, בפרט. 

במהלך ביקורו של ראש הממשלה לפיד בניו יורק, מי שישמש כממלא מקומו יהיה שר הביטחון בני גנץ, מאחר וראש הממשלה החליפי נפתלי בנט נמצא בחו"ל. הממשלה אישרה אמש את מינויו הזמני של גנץ לתפקיד.