ראש הממשלה יאיר לפיד כינס היום (ראשון) דיון בנושא פעילותה של הסוכנות היהודית ברוסיה, ואמר כי היחסים עם רוסיה חשובים לישראל אך "סגירת משרדי הסוכנות תהיה אירוע חמור, שישליך על היחסים". עוד אמר לפיד כי "הקהילה היהודית ברוסיה גדולה וחשובה ועולה בכל שיח מדיני עם הממשל במוסקווה". 

ראש הממשלה הנחה את המשלחת המשפטית להיות מוכנה ליציאה לבירת רוסיה מיד כשיתקבל האישור הרוסי לשיחות ולעשות כל מאמץ למיצוי הדיאלוג המשפטי במקביל להמשיך ולקדם דיאלוג מדיני בכיר בנושא. עוד סוכם כי מנכ״ל משרד החוץ, ימשיך לתכלל את הנושא מול כל הגורמים. בדיון השתתפו שרת העלייה והקליטה פנינה תמנו שטה, שר הבינוי והשיכון אלקין, שר האוצר ליברמן, נציגי הסוכנות היהודית ובכירים נוספים.  

ביום חמישי האחרון דיווחנו ב"מהדורה המרכזית" כי לאחר שמשרד המשפטים הרוסי דרש לסגור את משרדי הסוכנות היהודית במדינה בגין "פגיעה בפרטיות", גורמים ישראלים בכירים מתעקשים: "אין פה תג מחיר מדיני של רוסיה על העמדה הישראלית בנוגע למלחמה באוקראינה". במקביל, רוסיה במסרים מקוממים לישראל בנוגע לפעילות הסוכנות: "ממקדת מאמצים בעלייה של יהודים שעובדים בתחומים כמו מדע ועסקים - וכך פוגעת בפוטנציאל הרוסי".

הרוסים הפנו שלוש טענות מרכזיות לסוכנות היהודית, כפי שהבינו אותן בישראל. ראשית, טענה רוסיה, הסוכנות ממקדת מאמצים בהעלאת יהודים "איכותיים" שעוסקים בתחומי מדע ועסקים, ובכך היא מדללת את הפוטנציאל הרוסי במדינה. הטענה השנייה של הרוסים היא שהסוכנות מפרה באופן שיטתי את חוק הגנת המידע, כלומר אוספת מידע על אותם אנשים. הטענה השלישית היא שהסוכנות כבר שילמה קנסות והודתה שביצעה עבירות.

ולדימיר פוטין, יאיר לפיד (צילום: פלאש 90, רויטרס)
לפיד ופוטין. "אירוע חמור שישליך על היחסים" | צילום: פלאש 90, רויטרס

החשש העיקרי בעקבות ההחלטה הוא שיבוש העלייה מרוסיה לישראל, שרק התגברה מאז פרצה המלחמה באוקראינה. שר התפוצות נחמן שי גינה בחריפות את המהלך הרוסי: "יהודי רוסיה לא יהיו בני ערובה של המלחמה באוקראינה. הניסיון להעניש את הסוכנות היהודית בשל עמדתה של ישראל לגבי המלחמה הוא פתטי ומעליב. את יהודי רוסיה לא ניתן יהיה לנתק מהקשר ההיסטורי והרגשי למדינת ישראל".

שגריר רוסיה בישראל: "כניסתו של לפיד לתפקיד רה"מ תייצר קשיים"

מוקדם יותר דיווחנו גם כי השגריר הרוסי בארץ, אנטולי ויקטורוב, אמר בשיחות סגורות בשבועיים האחרונים שכניסתו של יאיר לפיד לתפקיד ראש הממשלה "תייצר קשיים" במערכת היחסים בין רוסיה לישראל, כך לפי שלושה מקורות שונים שנחשפו לדבריו. מסיבה שאינה ברורה, למרות שאישרה את הידיעה - השגרירות הרוסית טענה לאחר הפרסום כי הדברים לא נאמרו.

ההסבר של השגריר לכך הוא ההתבטאויות של לפיד כשר חוץ נגד רוסיה והגינויים שפרסם לפלישה הרוסית לאוקראינה. נזכיר כי לפיד היה הראשון בישראל שכינה את המלחמה באוקראינה "פשע מלחמה רוסי" והאשים את הרוסים בפגיעה מכוונת באוכלוסייה אזרחית. בזמן שראש הממשלה לשעבר נפתלי בנט דגל בגישה מאוזנת יותר ושימש כמתווך, לפיד כשר החוץ - היה זה שהוביל את הטון התקיף.

יחד עם זאת, מקורות מדיניים אמרו ל-N12 כי היחסים עם רוסיה מתנהלים בערוצים שהם צריכים להתנהל, קרי ערוץ התיאום הביטחוני והצבאי, ובמובן הזה אין חדש תחת השמש.