בזמן שהכנסת התכנסה אמש (שני) להצביע על המהפכה המשפטית, שר האוצר בצלאל סמוטריץ' תקף את דרישתו של שר החוץ אלי כהן להתערב בפעילותו של נגד בנק ישראל ולהפסיק את עליות הריבית, ופרסם ציוצים בעברית ובאנגלית נגד המהלך. "עצמאות בנק ישראל כמי שמנהל את המדיניות המוניטרית של ישראל היא חיונית לכלכלה חזקה ומתפתחת, וכשר אוצר אעמוד על שמירתה כנגד אמירות פופוליסטיות", צייץ סמוטריץ'.

לפני כן, כהן פנה פומבית לסמוטריץ' וביקש ממנו להביא להורדת הריביות לאור התמתנות האינפלציה. "ביקשתי מחברי שר האוצר בצלאל סמוטריץ' לגבש מתווה מול נגיד בנק ישראל להפסקת עליות הריבית. על רקע התמתנות האינפלציה, לא הייתה הצדקה להעלאת את הריבית, שממשיכה את ההתעמרות בבעלי המשכנתאות".

 

 

 

 

גם נגיד בנק ישראל פרופ' אמיר ירון הגיב לדבריו של כהן ב"תוכנית חיסכון": "האינפלציה כלל לא התמתנה. הניסיונות להתערב בכלכלת השוק עלולים לפגוע בכלכלת ישראל ויש לשמור על עצמאותה".

כאמור, סמוטריץ' עצמו תקף את דבריו של כהן, והוסיף: "כממשלה תפקידנו להיאבק ביוקר המחיה באמצעות ניהול מדיניות פיסקלית אחראית וגיבוש תקציב טוב שישקיע בתשתיות צמיחה עתידית וגם יכלול חבילת הקלות מידיות לציבורים הזקוקים לכך".