ראש הממשלה יאיר לפיד נאם לראשונה אמש (חמישי) בעצרת הכללית של האו"ם, והתייחס לפתרון שתי המדינות ולסוגיית הטרור האיראני והסכם הגרעין המתגבש. בין השאר קרא רה"מ בפני העצרת כי "הדבר הנכון לביטחון ישראל – הסכם שתי מדינות לשני עמים", במפלגות הימין תקפו את לפיד על דבריו ואילו בשמאל בירכו. נשיא ארצות הברית ביידן ציטט מדבריו של לפיד וכתב כי הוא מסכים איתם במלואם.

"אני מברך את ראש הממשלה לפיד על נאומו בעצרת הכללית של האו"ם", כתב נשיא ארצות הברית. ביידן ציטט מדבריו של לפיד: "הסכם עם הפלסטינים על בסיס שתי מדינות לשני עמים הוא הדבר הנכון לעשות". בסוף הציוץ בטוויטר הוסיף ביידן: "לא יכולתי להסכים יותר".

בגוש הימין הגיבו בזעם לנאום. בין השאר בליכוד תקפו את רה"מ לפיד על רקע נאומו, ובסרטון שפרסם יו"ר המפלגה בנימין נתניהו, אמר ראש האופוזיציה: "הערב שמענו נאום שכולו חולשה, תבוסה והרכנת ראש. אחרי שממשלת הימין בראשותי הורידה את המדינה הפלסטינית מסדר היום העולמי, אחרי שהבאנו 4 הסכמי שלום היסטוריים עם מדינות ערב שעקפו את הווטו הפלסטיני, לפיד מחזיר את הפלסטינים לקידמת הבמה העולמית ומכניס את ישראל ישר לתוך הבור הפלסטיני".

"לפיד כבר אמר בעבר שהוא מוכן 'לפנות 90,000 ישראלים כדי להקים מדינה פלסטינית'. עכשיו הוא מתכוון לתת להם מדינת טרור בלב הארץ, מדינה שתאיים על כולנו", טען נתניהו. "אז אני מודיע לך לפיד: אני וחבריי לא נאפשר זאת. לא ניתן להקים חמאסטן על גבול כפר סבא, פתח תקווה ונתניה. לא נחזיר את ישראל לאסון אוסלו. לפיד מסכן את עתידנו וקיומנו גם בנושא הפלסטיני וגם בנושא איראן". 

"בזמן שאיראן דוהרת להסכם גרעין שמסכן את עצם קיומה של מדינת ישראל, לפיד לא עושה כלום. במשך יותר משנה הוא נרדם בשמירה. בניגוד אלינו, לפיד לא נלחם נגד איראן בקונגרס האמריקני, בתקשורת האמריקנית, בסנאט האמריקני. הוא לא עשה כלום. אנחנו נחזיר לישראל ממשלה חזקה שתמנע מדינה פלסטינית, תבלום את איראן, תחזיר את הכבוד הלאומי ואת ישראל למעמד העולמי שהיה לה ושאתם כל כך ראויים לו. אני מאחל לכולכם שנה טובה ובטוחה".

יו"ר הכנסת לשעבר, יריב לוין מהליכוד, הגיב: "לפיד נכנע הערב כניעה מבישה לתומכי הטרור מהרשות הפלסטינית, ופגע פגיעה אנושה במעמדה המדיני של ישראל. במקום להתייצב אל מול העולם ולומר בפה מלא - ארץ ישראל שייכת לעם ישראל, התרפס לפיד בפני שונאי ישראל וויתר בהבל פה על הישגים מדיניים שנתניהו השיג בשנים של עבודה מדינית קשה".

חברת הכנסת מהליכוד גלית דיסטל אטבריאן, הוסיפה: "לפיד הוא ראש ממשלת מעבר. כל מה שהוא אומר באו"ם רלוונטי לעוד חודש וחצי, תודה לאל. חלום הבלהות של ג'יהאד וחמאס על גבול נתניה, פתח תקווה וכפר סבא יתממש רק אם תבחרו בו. אל תבחרו בו".

מהצד השני, יו"ר מרצ זהבה גלאון בירכה: "נאום היסטורי של ראש הממשלה לפיד - סוף-סוף חזון השלום על סדר היום. מרצ תעמוד לשמאלו של לפיד כדי להפוך אותו מחזון למציאות כדי לשים סוף למעגל הדמים, להפסקת השליטה על מיליוני פלסטינים, ולשנים של כאב ושכול משני הצדדים. שתהא זאת שנת שלום".

שגריר ארה"ב בישראל טום ניידס בירך גם כן את רה"מ לפיד על תמיכתו בפיתרון שתי המדינות: "רק דו-קיום שלו הוא הדרך קדימה. כפי שהנשיא ביידן קרא ביולי - שני עמים עם שורשים עמוקים ועתיקים בארץ הזו, החיים זה לצד זה בשלום ובביטחון".