כשברקע המחלוקת על תיעוד האירוע, ראש הממשלה יאיר לפיד וראש האופוזיציה בנימין נתניהו נפגשו היום (שני) לעדכון ביטחוני בנושא המו"מ להסכם הגרעין בין המעצמות לאיראן. בפגישה השתתף גם המזכיר הצבאי לרה"מ, האלוף אבי גיל. למרות המחלוקת על תיעוד הפגישה, בלשכת לפיד התעקשו על כך ופרסמו תמונה של השניים.

מלשכת לפיד נמסר עם תחילת הפגישה כי הוא יתדרך את נתניהו בנושא הסכם הגרעין עם איראן והפעילות המדינית והביטחונית שמובילה ישראל על מנת להשפיע בנושא, כמו גם בסוגיות ביטחון לאומי נוספות. "בנושאים של ביטחון לאומי אין בישראל אופוזיציה וקואליציה. ישראל חזקה ותפעל יחד כדי לשמור על האינטרסים הביטחוניים שלה מפני אלה שמנסים לפגוע בנו", אמר לפיד.

נתניהו: "יצאתי מודאג מהפגישה"

עם יציאתו מהפגישה, נתניהו תקף את מדיניות לפיד בנושא הסכם הגרעין והאשים את ממשלתו בכך שלא מפעילה מספיק לחץ על ארה"ב. "סיימתי עכשיו עדכון ביטחוני ולצערי אני חייב לומר שיצאתי יותר מודאג ממה שנכנסתי", אמר ראש האופוזיציה. "אנחנו נתמוך בכל עמדה פומבית תקיפה נגד הסכם הגרעין, אבל לצערי אני לא רואה עמדה פומבית כזאת".

נתניהו האשים את לפיד וגנץ ש"נרדמו בשמירה" במהלך השנה האחרונה. "בשנה הזו ממשל ביידן דוהר למה שראש המוסד קורא לו אסון - הם לא עושים כלום. הם היו צריכים להיפגש עם סנטורים, עם אנשי קונגרס, להפעיל לחץ, והדברים האלה לא נעשים. כל שעה שלא עושים זאת - זאת שעה מבוזבזת".

יו"ר המחנה הממלכתי בני גנץ (צילום: יונתן זינדל, פלאש 90)
נתניהו: "לפיד וגנץ נרדמו בשמירה" | צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

ראש האופוזיציה הזכיר כי בתקופתו כראש הממשלה הנשיא טראמפ פרש מהסכם הגרעין. "הלחץ שהפעלנו על ארה"ב הוציא אותה מההסכם, עכשיו אין לחץ כזה", ציין נתניהו. "אני רוצה למסור מסר מאוד ברור לאייתולות באיראן. ב-1 בנובמבר אנחנו נקים פה הנהגה חזקה, איתנה ותקיפה שבלי או עם הסכם תבטיח שלעולם לא יהיה לכם נשק גרעיני".

לפיד הגיב לדברי נתניהו: "אני לא מוכן להיכנס להתכתשות עם ראש האופוזיציה כי זה פוגע בביטחון ישראל. יש חשיבות רבה לעמדה ישראלית מאוחדת אל מול הניסיון של האיראנים להשיג נשק גרעיני. ואני קורא לראש האופוזיציה ולכולם לא לתת לשיקולים פוליטיים לפגוע בביטחון הלאומי שלנו".

ב"יש עתיד" הגיבו: "בנוסף לנזק האדיר שגרם במהלך כהונתו, ממשיך ראש האופוזיציה לחבל ולסכן את ביטחון אזרחי ישראל. בזמן שנתניהו ימשיך להפיק ולביים סרטונים מנותקים, ממשלת ישראל בראשות לפיד תעשה הכול במטרה לשמור על האינטרס הלאומי-ביטחוני".

המחלוקת על תיעוד הפגישה

הבוקר סיכמו הלשכות של לפיד ונתניהו שהפגישה לא תתועד, אך בהמשך היום בלשכת לפיד שינו את עמדתם והחליטו להתעקש שהפגישה תצולם על ידי לשכת העיתונות הממשלתית. לפי הפרטים שהגיעו לידי N12, נתניהו ביקש שהפגישה לא תתועד בטענה שזה לא הנוהל המקובל כשמדובר בפגישה ביטחונית רגישה. תחילה קיבלו בלשכת לפיד את הבקשה וכיבדו אותה - אך בהמשך חזרו בהם ואמרו שהם מתעקשים שהפגישה תצולם.

עלות השחר: פגישת לפיד ונתניהו (צילום: חיים צח, לע"מ)
פגישת לפיד-נתניהו: התמונה מהפגישה הקודמת שפרסמה לשכת לפיד | צילום: חיים צח, לע"מ
פגישת לפיד נתניהו בקריה (צילום: חיים צח, לע"מ)
תמונת הפגישה הקודמת, כפי שפרסמה לשכת נתניהו | צילום: חיים צח, לע"מ

בלשכת לפיד הסבירו שהתיעוד חשוב כדי להציג "תדמית ישראלית אחידה" בעניין, אבל בליכוד טענו שלפיד מנסה לעשות רווח פוליטי מפגישה ביטחונית רגישה. נזכיר כי בפעם הקודמת שנועדו לפיד ונתניהו בזמן מבצע "עלות השחר" הפגישה צולמה, וכל אחד מהצדדים הוציא תמונה אחרת ממנה.

אתמול, זמן קצר לאחר שנודע על הפגישה בין השניים, תקפו לפיד ונתניהו זה את זה בחריפות. "אוזלת היד של לפיד וגנץ תיזכר בהיסטוריה כמחדל הגרעין האיראני", תקף נתניהו. לפיד השיב: "זימנתי מחר את ראש האופוזיציה לתדרוך ביטחוני כדי שלפחות יהיה לו מושג על מה הוא מדבר בסרטים שהוא עושה".