שעתיים וחצי לפני הנחיתה: נשיא ארצות הברית ג'ו ביידן וראש הממשלה יאיר לפיד הודיעו היום (רביעי) בהצהרה משותפת על "תחילתו של שיתוף פעולה אסטרטגי בתחום הטכנולוגיות המתקדמות". על פי ההודעה, תוקם מסגרת לדיאלוג טכנולוגי-אסטרטגי בהובלת היועצים לביטחון לאומי, תוך התמקדות בטכנולוגיות של בינה מלאכותית, מחקר קוונטי ובפתרונות לאתגרים גלובליים כמו משבר האקלים ושיפור ההיערכות למגפות.

ביקור ביידן בישראל - סיקור שוטף ב-N12:

בין הנושאים שצוינו בהודעה היו שיתוף פעולה טכנולוגי למעקב אחר מחלות ויצירת כלים להתמודדות עם מגפה לא ידועה, ובפרט פיתוח חיסון או תרופה בתוך חודשיים עד שלושה. כמו כן, בתחום הבינה המלאכותית הסכימו המנהיגים להשקיע יחד בתחומי התחבורה, הבריאות, החקלאות, הרגולציה (אסדרה), האתיקה וההטמעה במגזר הממשלתי.

בדרך לשיא התפרצות (עיבוד: Yonatan Sindel Flash 90, בית החולים בלינסון)
בדרך לפיתוחים חדשים במסגרת ההתמודדות עם מגפות? | עיבוד: Yonatan Sindel Flash 90, בית החולים בלינסון

"מטרת ההצהרה המשותפת היא לתת ביטוי למערכת היחסים המיוחדת בין ארה"ב וישראל, לעגן את השותפות בין המדינות ולמצב את מעמדה של ישראל לצד בנות בריתה המובילות של ארה"ב בתחום הטכנולוגי, הנמצא בראש סדר היום הבין-לאומי", נכתב בהודעה.

בחודשים הקרובים צפויה לבקר בישראל משלחת אמריקנית שתקדם את השיתוף הפעולה הטכנולוגי בין המדינה ותדון במיזמים רלוונטיים.

מחשב קוונטי (צילום: 123rf)
בין התחומים שיעמדו במוקד שיתוף הפעולה, מחשב קוונטי | צילום: 123rf

"ההצהרה המשותפת מציבה את ישראל בחזית החדשנות העולמית ומבססת את מעמדה כמעצמה טכנולוגית מובילה", מסר ראש הממשלה יאיר לפיד. "החזון שלנו למיליון איש בהייטק מתחיל בשיתופי פעולה בין-לאומיים שיהוו הזדמנויות חדשות לעולמות ההייטק בארץ".

הנשיא האמריקני צפוי לנחות בישראל לקראת השעה 15:30 ולהתקבל על ידי לפיד, ראש הממשלה החליפי נפתלי בנט ונשיא המדינה יצחק הרצוג בטקס בנתב"ג. לאחר מכן יסייר ביידן במתחם מערכות ההגנה הרב-שכבתית של משרד הביטחון, שהוצב במיוחד בנתב"ג. מנתב"ג הוא ימשיך לביקור ביד ושם יחד עם הרצוג ולפיד, ומחר צפוי לערוך עמם פגישות אישיות כמו גם עם ראש האופוזיציה בנימין נתניהו.