אחרי שהחקיקה שתעניק לישראלים פטור מוויזה לארה"ב נתקעה בגלל פיזור הכנסת, ישראל וארה"ב חתמו היום (חמישי) על הסכם שמהווה צעד משמעותי לקראת המהלך. מדובר בהסכם שיתוף מידע עם ה-FBI, צעד שהוא תנאי סף על מנת שישראל תהיה בין המדינות שאזרחיה יכולים להיכנס בחופשיות לארה"ב. כעת, מה שמעכב את האישור הסופי לפטור זו החקיקה בכנסת שנתקעה בעקבות פיזורה.

כמו יתר המדינות, ישראל נדרשת לעמוד במספר תנאי סף בינלאומיים שיאפשרו לה להיכנס לתוכנית הפטור מוויזות לארה"ב. בתחילת חודש מרץ ישראל חתמה על ההסכם הראשון בדבר שיתוף המידע, והיום נחתם הסכם שני, המרכזי מבין השניים, שיאפשר שיתוף מידע באופן הדדי, הפעם, כאמור, מול ה-FBI. 

נפתלי בנט ואיילת שקד בכנסת (צילום: אוליבייה פיטוסי, פלאש 90)
נפתלי בנט ואיילת שקד בכנסת | צילום: אוליבייה פיטוסי, פלאש 90

במסגרת שיתוף המידע יוכלו שתי המדינות לבדוק 1,000 פעמים בשנה טביעת אצבע שנלקחת מהמדינה השנייה, ולשאול על אודות אזרחים שהורשעו בעבירות פליליות חמורות. על ההסכם חתם היום השר לביטחון הפנים עמר בר לב ביחד עם סגן שגריר ארה"ב בישראל ג'ונתן שרייר, ובמעמד שרת הפנים איילת שקד שאחראית על תוכנית הפטור מוויזות. .

"זהו, כל ההסכמים נחתמו, כעת נותר להעביר בכנסת שלושה חוקים", הסבירה הבוקר שרת הפנים שקד. "על אף שהליכוד מנסה לעכב לאזרחי מדינת ישראל את הפטור מויזות שנמצאות בשלב הכי מתקדם שהיו אי פעם עקב שיקולים פוליטיים, אנחנו ממשיכים לרוץ בכל הכוח במקביל ולקדם עוד הסכמים שהם תנאי הכרחי לכניסה לתוכנית הפטור. ביחד עם שגריר ארה"ב בישראל, טום ניידס אנחנו עובדים ברמה היום יומית כדי לסיים את התהליך עד דצמבר".

הועדה לביטחון פנים, סקירת השר ח"כ עמר בר לב (צילום: דוברות הכנסת נועם מושקוביץ)
צילום: דוברות הכנסת נועם מושקוביץ

השר לביטחון הפנים, עמר בר-לב הוסיף: "זה הסכם שהוא בעל חשיבות אסטרטגית למדינת ישראל. ההסכם יסדיר מנגנונים להגברת שיתוף הפעולה בין ממשלת ישראל לממשל בארצות הברית בכל הנוגע למלחמה בפשיעה חמורה ובטרור, באמצעות מערכות מתקדמות שיאפשרו לנטר ולאתר גורמים חשודים. יתר על כן, מדובר בצעד נוסף ומשמעותי בתהליך השתלבותה של ישראל בתוכנית לפטור מוויזות לארצות הברית".

הצעד הזה בא על רקע ביקור ביידן בישראל שייערך בין 13 ביולי ל-16 ביולי. ביידן יגיע לישראל, ויבקר גם ברשות הפלסטינית. לאחר מכן יטוס גם לסעודיה, וישלים את הביקור במזרח התיכון.