הודעתה הבוקר (רביעי) של ח"כ עידית סילמן לפרוש מהקואליציה הביאה את הממשלה לשיתוק, ואחת האפשרויות הממשיות שעומדות שוב על הפרק היא מערכת בחירות נוספת. סקר שערך מכון מדגם בראשות מנו גבע, שאת תוצאותיו הבאנו הערב במהדורה המרכזית מלמד כי גם כעת אין לאף אחד מהגושים קואליציה מובהקת. התוצאות הצמודות שליוו את ארבע מערכות הבחירות האחרונות לא משתנות – והרשימה המשותפת נותרת לשון המאזניים.

הסערה בקואליציה - סיקור N12:

הליכוד בראשות יו"ר האופוזיציה בנימין נתניהו מגדילה את כוחה וזוכה ל-35 מנדטים, והמפלגה השנייה בגודלה נשארת יש עתיד בראשות ראש הממשלה החליפי יאיר לפיד – עם 17 מנדטים. למרות סקרים קודמים שחזו לימינה בראשות ראש הממשלה בנט 7 מנדטים, הוא צונח היום ל-5 מנדטים בלבד – ונשאלת השאלה מה בכלל יוכל לעשות בכל קואליציה עתידית לאחר מערכת בחירות נוספת.

רבות מהמפלגות שומרות על כוחן מהכנסת הנוכחית, כשש"ס בראשות אריה דרעי זוכה ל-9 מנדטים, וכחול לבן בראשות שר הביטחון גנץ משיגה 8 מנדטים. גם יהדות התורה בראשות משה גפני ומפלגות העבודה והציונות הדתית בראשות שרת התחבורה מרב מיכאלי וח"כ בצלאל סמוטריץ' שומרות על כוחן – עם 7 מנדטים כל אחת.

הרשימה המשותפת בראשות ח"כ איימן עודה נותרת על 6 מנדטים, ישראל ביתנו של שר האוצר ליברמן זוכה ל-5 מנדטים, וכך גם מרצ בראשות שר הבריאות הורוביץ – עם 5 מנדטים, כמו בכנסת הנוכחית. סוגרות את הרשימה הן שתי חברות נוספות בקואליציה – רע"ם בראשות מנסור עבאס שמגדילה את כוחה ל-5 מנדטים, ותקווה חדשה של שר המשפטים גדעון סער, שזוכה ל-4 מנדטים.

למרות פרישתה של ח"כ סילמן, 34% מכלל הנשאלים במדגם מעריכים שעל הממשלה להמשיך לכהן בתפקידה ללא רוב בכנסת, ואילו 29% מאמינים שיש להקים ממשלה בראשות ראש האופוזיציה נתניהו עוד בכנסת הזאת, מבלי ללכת לבחירות. 21% חושבים שיש ללכת לבחירות חמישיות בתוך 3 שנים.

עורך הסקר: מדגם ייעוץ ומחקר בראשות מנו גבע
איסוף הנתונים: 6/4/2022
אוכלוסיית המחקר: מדגם מייצג של כלל האוכלוסייה בישראל בגילאי 18 ומעל
מספר המשיבים בפועל: 510
טעות הדגימה המרבית: 4.4%+
שיטה סטטיסטית: הסקר בוצע בשיטות סטטיסטיות מקובלות
שיטת הדגימה: דגימת שכבות, ובתוך השכבות דגימה אקראית
אופן ביצוע הסקר: אינטרנטי + טלפוני