הכנסת הצביעה הלילה (בין שני לשלישי) בעד חוק "ממדים ללימודים" שיממן ללוחמים משוחררים 75% משכר הלימוד. לאחר שנראה היה שהחוק עתיד ליפול, שר הביטחון גנץ הציע פשרה - העלאת המלגה מ-66% ל-75%. באופוזיציה קיבלו את ההצעה ולא התנגדו לחוק, כך שהוא עבר ברוב של 55 קולות. גנץ: "המנצחים של הלילה לא נמצאים בכנסת אלא במארבים, בסיורים, במטוסים, בספינות ובחדרי המודיעין. הם עושים בשבילנו הכול ואנחנו נמצא את הדרך לעשות הכל בשבילם בחזרה".

 

"הימים האחרונים היו ימים קשים עבורי", המשיך שר הביטחון. "חיילי צה"ל אף פעם לא היו חלק מהמשחק הפוליטי – ואני חושב שכל אחד כאן צריך לעמוד ולהסתכל על עצמו ולשאול לאן הגענו? יש שאומרים לי שכדאי למשוך את הוויכוח כדי לפגוע בליכוד, ולהצטייר כמי שפועל לטובת החיילים. אני החלטתי לשים לזה סוף". ראש הממשלה בנט חגג את אישור החוק: "עשינו את זה! חוק 'ממדים ללימודים' עבר וייכנס לתוקף מיידי. 16,500 לוחמי צה"ל ייקבלו באופן מיידי מלגות".

לאחר התייעצות ממושכת החליטו ראשי האופוזיציה לקבל את ההצעה של גנץ ולא להתנגד לחוק, כך ששני הצדדים התפשרו מצידם כדי להעביר את החוק. ראש האופוזיציה בנימין נתניהו נימק את ההחלטה לאפשר לחוק לעבור ותקף את הממשלה: "אחרי שהממשלה הזאת הוכיחה שהיא תלויה ברע"מ ובמשותפת, רק אז הגיע בני גנץ, הודה בכישלון והסכים להסתייגות הליכוד להעלאת המלגות. זאת ההוכחה שצדקנו מההתחלה שללוחמים שלנו מגיע יותר. בלוק הימין והליכוד הסכימו להעביר את ההסתייגות שלנו ובהזדמנות הראשונה לתת 100% ללוחמים".

סיקור המאבק על ההצבעה ב-N12:

למרות שמשכו את מרבית ההסתייגויות ולא התנגדו לחוק, באופוזיציה ניסו להביך את הקואליציה והעלו להצבעה גם חוק למימון של 100% משכר לימוד הלוחמים. בקואליציה התנגדו לחוק וההצעה נפלה. הרשימה המשותפת החליטה להפוך את ההצבעה על החוק להצבעת אי אמון, אך גם יוזמה זו נכשלה.

ישראל בדרך לבחירות? הזירה הפוליטית

גם שר האוצר ליברמן בירך על אישור החוק: "התחייבנו לשים את הלוחמים והלוחמות בראש סדר העדיפויות, וקיימנו. לוחמים יקרים, תרמתם למדינה המון, ועכשיו זה הזמן של המדינה להוקיר לכם תודה, לא רק במילים אלא גם במעשים. דעו שיש מי שדואג לכם". שר החוץ לפיד הוסיף: הצלחנו! הלוחמים ניצחו! הכסף יגיע ללוחמים שלנו כבר בסמסטר הקרוב. לוחמי צה"ל - זה בשבילכם!".

לפני ההצבעה נשמעו בתוך הקואליציה קולות נחרצים, ובראשם שר הביטחון גנץ, שהדגיש את חשיבות התמיכה בחוק כחלק מן המשמעת הקואליציונית. "לא אקבל השתמטות של אף מרכיב בקואליציה מההצבעה" הצהיר. חבר הכנסת סמוטריץ' תקף את הקואליציה: "אחרי שחיזר מהבוקר אחרי אצבעותיהם של רע"מ וזועבי, גנץ עלה לדוכן והודה בפה מלא בכישלון ובעובדה שהוא חבר בממשלה שלא יכולה להעביר ללא האופוזיציה שום חוק ציוני או חוק למען לוחמי צה"ל. ולכן את הממשלה הזו צריך להפיל באופן מיידי ולהחליף בממשלה יהודית, ציונית ולאומית".

שר הביטחון בני גנץ בכנסת (צילום: יונתן זינדל, פלאש 90)
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

מהו חוק "ממדים ללימודים"?

בשנת 1984 עבר החוק לחיילים משוחררים שמטרתו לעזור לחיילים שיצאו לאזרחות. 10 שנים מאוחר יותר בוטל החוק ובמקומו חוקק החוק "קליטת חיילים משוחררים". בכל אחד מהחוקים האלה ניתנו למשוחררים הטריים הטבות כספיות והכוונה מקצועית ובכלל זה עבודה מועדפת. עשרות שינויים ותוספות עבר החוק במשך השנים, והיום מקבלים החיילים המשוחררים עשרות אלפי שקלים בדרכים שונות בהתאם למשך ולאופי השירות.

למרות שאת כספי הפיקדון ניתן לממש ללימודים, עד כה אין בחוק תקציב מיוחד שמוקדש אך ורק ללימודים אקדמאים עבור לוחמים. על פי הצעת החוק, יקבל כל לוחם או לוחמת משוחררים 66% משכר הלימוד במוסדות להשכלה גבוהה – סכום שיגיע לעשרות אלפי שקלים, כששנת לימוד עולה 10,391 שקלים לשנה. לאחר הסכם הפשרה יעלה גובה המלגה ל-75%.