עימות סוער: יו"ר עוצמה יהודית, ח"כ איתמר בן גביר, הפיץ מודעה שתוקפת בחריפות את ראש השב"כ רונן בר ומאשימה אותו בהדלפות ובמחדלים. הרקע לדברים: חוות דעת שהוצגה לבנט - ונחשפה בחדשות 12 - שלפיה העלייה של בן גביר להר הבית היא "נפץ שצריך לנטרל". המתקפה הנגדית לא איחרה לבוא: גם ראש הממשלה נפתלי בנט וגם ראש הממשלה החליפי ושר החוץ יאיר לפיד מיהרו להגן על ראש השב"כ ולגנות את דברי בן גביר.

ח"כ בן גביר התלונן על תדרוך מהשב"כ שקרא "לנטרל אותו" ופורסם על ידי כתבנו ניר דבורי ב"מהדורה המרכזית". בין היתר כתב בן גביר: "כשהר הבית בוער והפיגועים הולכים ומתגברים השב"כ חייב להתעסק בביטחון המדינה ולא בתדרוך נגדי. מילים יכולות להרוג!".

במודעה שצירף כתב: "רונן בר, נכשלת בהר הבית, בבאר שבע, בבני ברק, בחדרה ובעזה - ועכשיו אתה מאשים את איתמר בן גביר ואומר שצריך לנטרל אותו? תפסיק לתדרך, תתחיל לעבוד".

בנט פרסם הודעה שבה התייחס למסר שהפיץ בן גביר (וגם סמוטריץ'): "השב"כ הוא גוף ממלכתי שפועל למען רק למען ביטחון ישראל. הקמפיין הפוליטי המסוכן נגד השב"כ והעומד בראשו הוא מעשה אנטי-ישראלי פחדני שנועד להבעיר את המדינה באש של קנאות וכאוס. לא אתן לזה יד". עוד כתב בנט: "אני מגבה ומחזק את כל לוחמי השב"כ ואת העומד בראשו. אם יש למישהו טענות לגבי החלטות מדיניות - אני ראש הממשלה. אני הכתובת. לוחמי השב"כ, רונן - אני אוהב אתכם".

רונן בר, ראש השב"כ הנכנס (צילום: פלאש/90 )
רונן בר, ראש השב"כ | צילום: פלאש/90

 

"כשכולם מטיילים בשבת - ראש השב"כ בטלפון האדום"

ראש הממשלה התייחס לתקופה הסוערת וכתב: "ראש השב"כ, רונן בר, הוא איש שמקדיש את כל חייו, לילה ויום, כדי שאנחנו נוכל לישון בשלווה ובביטחון. כשעם ישראל עם המשפחה בערב החג - הוא בחפ"ק בקו התפר. כשכולם מטיילים בשבת - הוא בטלפון האדום. האחריות על כתפיו, ועל כתפי כל לוחמי השב"כ עצומה". 

עוד הוסיף בנט: "איומי הטרור על מדינת ישראל אדירים. מספר האנשים, בכל יום נתון, שמבקש להורגנו ולפגוע בנו - כמעט אינסופי. לוחמי השב"כ עומדים בפרץ, מחבל אחרי מחבל, אירוע אחרי אירוע, ומצילים חיים של ישראלים באופן יומיומי. אלה שבועות עמוסים ולא קלים - מסירות הנפש שלהם ראויה רק לדבר אחד - הכרת תודה".

בן גביר, מצידו, השיב מתקפה ואמר: "בנט משתמש בראש השב"כ לצרכיו הפוליטיים. אני אוהב את אנשי השב"כ ומגן עליהם בוועדות הכנסת, אולם אסור לראש השב"כ לתדרך נגד נבחר ציבור ומותר לנבחר ציבור להטיח ביקורת בכך שראש הממשלה משתמש בראש השב"כ. בדברי בנט אין התייחסות עניינית לכך ששב"כ מתדרך נגד נבחר ציבור, ההגיון המעוות שמסתתר אחרי דבריו זה שלשב"כ מותר לתדרך נגדי, אבל לי אסור להגיב להסתה שלהם נגדי. צביעות".

גם חה"כ בצלאל סמוטריץ' הגיב ותקף: "נפתלי בנט ממשיך לשקר ולפלג בקצב שהוא נושם. יו"ר הציונות הדתית מעולם לא התבטא כנגד ראש השב"כ רונן בר והוא מלא הערכה למלחמה של הארגון והעומד בראשו בטרור האיסלאמי. שלא כמו אצל בנט בעבר, שלא היסס לפני שהדליף מדיוני קבינט מצגות שלמות ותקף את מפקדי צה"ל ושירותי הביטחון על ימין ועל שמאל, כשלסמוטריץ' יש ביקורת על גורמי הביטחון היא נאמרת בדיונים ענייניים בחדרים הסגורים".

עוד טען סמוטריץ': "התנהלותו של בנט בשבועות האחרונים היא היסטרית, מבוהלת ורוויה האשמות לכל כיוון, התנהלות המאפיינת אדם שחש שהקרקע נשמטת מתחת לרגליו ומעידה מעל לכל שבנט יודע היטב שימיה של ממשלת הכניעה שהקים עם האחים המוסלמים ספורים. בייאושו, בנט לא מפסיק להסית ולפלג, וכעת רותם בחוסר אחריות גם את השב"כ לקמפיין פוליטי אבוד מראש".

התגובה של לפיד - והעקיצה של בן גביר

גם שר החוץ יאיר לפיד מיהר לתקוף את הדברים: "איתמר בן גביר, העבריין המורשע שנתניהו רוצה למנות לשר הבט״פ, סימן לעצמו מטרה חדשה להתקפות שלו", כתב. "ראש השב״כ ולוחמיו. אני מצפה מראש האופוזיציה לגנות בחריפות את בן גביר. לוחמי השב״כ מסכנים חייהם יום יום להגנת עם ישראל. אני שולח להם ולראש השב"כ רונן בר חיזוק גדול".

בן גביר הגיב לדבריו וכתב: "לא הגעת לטקסי יום השואה, לא שמענו אותך מול ירדן או איראן, כבר התחלתי לדאוג ששוב נעלמת לאיזו חופשה במדריד/פריז/לונדון/ארה"ב. שמח לשמוע שחזרת ואתה כאן, ואם כבר אולי תתחיל לטפל בריבונות שלנו בהר הבית. אגב, גינית כבר את האיומים ברצח וכדורי הרובה שקיבלתי הלילה?".

בדבריו התייחס בן גביר לאיום שקיבל הלילה: תמונה של כדורי אקדח שנשלחה אליו עם כיתוב שמאיים על משפחתו. "ההסתה והאיומים נגדי ממשיכים כל העת, והלילה קיבלתי תמונת כדורי רובה והבטחה להרוג אותי ואת משפחתי. אני קורא לגורמים בשב"כ ולפוליטיקאים להפסיק להסית נגדי, ואין לי ספק שכל מקהלת חברי הכנסת מהשמאל שהאשימו השבוע את הימין באיומים על בנט תגנה גם איומים שמגיעים ממחנה השמאל".