אחרי האולטימטום של סער, בקואליציה נעשים מאמצים מתמשכים להשיג רוב לאישור חוק יו"ש, שיובא לכנסת ביום שני הקרוב. הקשיים בעיקר מול מרצ ורע"ם - שחלק מחבריהן מתקשים לתמוך בחוק שמהדק את הקשר בין ישראל ליהודה ושומרון. הבוקר קיים בנט ישיבה של כל ראשי הקואליציה, ישיבה שהייתה מתוחה מאוד. לפי גורמים פוליטיים, סער היה עצבני ואמר שאי אפשר להמשיך כשיש מפלגות שעושות מה שהן רוצות. לפיד השיב לו: "השאלה היא איך מתמודדים עם זה, והאם אתה רוצה לפתור או לפרק".

הדרמה הפוליטית - סיקור נרחב ב-N12:

באופן כללי, ראשי המפלגות לא הבינו בשיחה למה סער לוקח את המשבר לקצה ומעריכים שהוא פתיר. לדבריהם, אם סער יחליט שהממשלה תמשיך להתקיים כך יהיה, וגם סילמן לא תסכן בהפרשה אם תדע שהממשלה ממילא תמשיך לתפקד. במקביל, ל-N12 נודע שבמרצ הוחלט להצביע בעד חוק יו"ש, ולמעשה חברי מפלגת רע"ם נותרו היחידים שאיתם טרם הושגו הבנות. ח"כ מוסי רז ממרצ: "כל הסיעה תצביע ביחד על החוק".

"אנחנו מחויבים על פי ההסכם הקואליציוני להצביע על המשך סטטוס קוו", הסבירה היום חברת הכנסת מיכל רוזין ממרצ ל-N12. "אין ספק שזה המשך סטטוס קוו, הרי כל העניין עם השטחים זה שמצד אחד אנחנו לא מקדמים הסדר מדיני, ומצד שני הם לא מקדמים סיפוח. מה שהיה הוא שיהיה".

ח"כ רוזין: (צילום: מרים אלסטר, פלאש 90, חדשות)
חברת הכנסת מיכל רוזין ממרצ | צילום: מרים אלסטר, פלאש 90, חדשות

"בפועל זה לא בדיוק נכון", המשיכה רוזין. "על פי גישתם (החלקים הימניים בקואליציה), הפגישות עם אבו מאזן זה קצת יותר מהמשך הסטטוס קוו, מה שלא נכון בעינינו כמובן. והם מצידם כל הזמן מנסים לקדם נושאים שבעינינו הם לא סטטוס קוו. אין פה מפה ברורה. בוודאי במקרה הזה (תקנות יו"ש) יש כמובן המשכיות של 55 שנה".

ישראל בדרך לבחירות? הזירה הפוליטית

היא הוסיפה ואמרה כי "אנחנו לא אמרנו שלא נצביע עם הקואליציה, גם רע"מ לא אמרו שלא. אני חושבת שיש מי שרוצה כנראה מן הצד השני להצביע עלינו כמפרקי הממשלה, ולכן הוא עושה את המשבר הזה". רוזין סיכמה, ותקפה: "סער ותקווה חדשה עלו פה על בריקדות, אולי הם רוצים לפרק, אולי יש להם כבר ממשלה אחרת, ככה זה נראה. כי אחרת לדעתי היה אפשר לפתור את זה בלי לייצר את המשבר הזה".

מאמצים לשכנע את חברי רע"ם להצביע בעד

בינתיים, יו"ר רע"ם מנסור עבאס עדיין מנסה לשכנע את חברי סיעתו להצביע בעד התקנות, בינתיים ללא הצלחה. לפי שעה לא ברור מה יחליטו בסופו של דבר ברע"ם. בעקבות המשבר, כינס הבוקר ראש הממשלה בנט את ראשי הקואליציה לישיבה מיוחדת.

מנסור עבאס (צילום: אייל מרגולין, פלאש 90)
מנסה לשכנע את חברי סיעתו להצביע בעד, יו"ר רע"ם מנסור עבאס | צילום: אייל מרגולין, פלאש 90

המשבר סביב חוק יו"ש, שהוא בעצם תקנות שמחילות את החוק הישראלי על יהודה ושומרון ומאושרות אחת ל-5 שנים, החל אתמול כששר המשפטים גדעון סער אמר ברשת ב' כי "ההצבעה בשבוע הבא על חוק יו"ש תקבע אם הקואליציה רוצה להתקיים או לא". בכך, רמז סער שמבחינתו אי אישור החוק עשוי להיות קו אדום.

שר המשפטים התכוון השבוע להעלות את החוק לאישור בכנסת, אבל החליט בסופו של דבר שלא לעשות כן מחשש שלא יושג רוב. ברע"ם טענו אז שהם צריכים ללמוד את החוק לעומק ורק אז להחליט כיצד יצביעו.

על רקע הדברים הללו, ב"מהדורה המרכזית" פורסם אמש שהשר זאב אלקין מנהל מגעים עם הליכוד לממשלה חלופית. לא ידוע אם המגעים הללו נעשו באישור של סער, ובלשכתו של אלקין מכחישים את קיומם. ב"ידיעות אחרונות" פורסם הבוקר כי גדעון סער מקיים מגעים עם מקורבו של נתניהו יעקב אטרקצ'י - ושבמקביל בליכוד הורו להפחית את המתקפות על סער.