הממשלה - והמשבר המתמשך: חה"כ ניר אורבך מימינה החליט היום (שני) שלא יצביע עם הקואליציה עד שלא יאושרו תקנות יו"ש שנפלו בשבוע שעבר בעקבות התנגדותם של חברי הכנסת מאזן גנאים מרע"ם וג'ידא רינאוי-זועבי ממרצ. החלטתו של אורבך התקבלה לאחר שנעדר מישיבת הסיעה השבועית של ימינה, אך הבהיר: "בשבוע הקרוב - לא אתמוך בפיזור הכנסת"‎. לאור הודעת אורבך, הקואליציה נאלצה למשוך את כל סדר היום בהיעדר רוב.

בהודעה לתקשורת, הסביר חה"כ אורבך את ההחלטה להקפיא את חברותו בקואליציה: "אחרי שבוע של פגישות עם ראש הממשלה וגורמים נוספים - הגעתי למסקנה כי הקואליציה לא יכולה להמשיך ולהתקיים בהתנהלות הנוכחית. לפני כשנה, חבריי ואני האמנו שאפשר וצריך להוציא את ישראל מהסחרור, הקמנו קואליציה על בסיס קווי יסוד מאוד ברורים, הן ברמה האידיאולוגית והן ברמה הביצועית. לצערי, הקואליציה כיום - איננה ממלאת את ייעודה".

"מחד, לאורך השנה פעלנו במגוון נושאים לחיזוקה ולביצורה של מדינת ישראל", המשיך, "מאידך, גורמים קיצוניים ואנטי ציוניים כדוגמת חה"כ גנאים וזועבי לקחו את הקואליציה לכיוונים בעייתיים, והשתמשו בה לאורך הדרך כבת ערובה שלהם. בד בבד, נכשלנו לחלוטין בהרמת רוח העם וזוהי משימתה העיקרית של הממשלה, כל ממשלה".

אורבך הקציב לממשלה שבוע לפתור את המשבר והדגיש: "לא אתן לממשלה להסתמך על הרשימה המשותפת. לצערי, אנחנו על סיפו של מדרון חלקלק שעלול להוביל אותנו לשם. אינני חושב שהליכה לבחירות היא החלופה המועדפת. סבבי בחירות אינם משרתים את היציבות הנדרשת לשלטון במדינה. בשבוע הקרוב לא אצביע בעד פיזור הכנסת. אפעל בכל כוחי לממשלה יציבה עם רוח לאומית, כפי שהתחייבנו לפני כשנה".

שר הבריאות הורוביץ שלח מסר עוקצני לחברת מפלגתו רינאווי-זועבי והבהיר: "המנדט שניתן לכל חבר כנסת הוא אינו אישי - אלא מפלגתי". עוד אמר: "על כל חברי הקואליציה לנהוג באחריות. עליהם להבין את החשיבות של הממשלה ההיסטורית הזו, את הסכנה של עוד בחירות, והאפשרות שנתניהו-בן גביר-סמוטריץ' יקימו פה ממשלת שנאה". לדבריו, "על כל חברי הקואליציה להתנהל ולהצביע על פי המשמעת הקואליציונית".

ניצן הורוביץ: יישאר בחוץ? (צילום: ערוץ הכנסת)
ניצן הורוביץ במסר לזועבי: "המנדט שמקבל ח"כ הוא לא אישי" | צילום: ערוץ הכנסת

גם שר המשפטים סער ניסה להגן על הקואליציה והזהיר את הציבור מפני הממשלה החלופית, בראשות נתניהו:  "הצעת 'חוק D9' לחיסול העליון זו פוליטיזציה מוחלטת שתגיע מחרתיים לכנסת", טען. "לא בכדי כל הימין בקואליציית נתניהו חתומים על הצעת החוק הזו".

עוד אמר כי אם תקום ממשלת ביבי-בן גביר זו תהיה סכנה ברורה ומידיית. "נפעל להפיל את הצעת החוק. כדאי שהציבור יבין בדיוק מה מוטל על הכף. מדובר בחיסול מוחלט של האיזונים בממשל הדמוקרטי שלנו ופגיעה בבית המשפט".

יאיר לפיד (צילום: ap)
שר החוץ מזהיר: "הימנעו מלטוס לאיסטנבול" | צילום: ap

שר החוץ יאיר לפיד בחר להתייחס לניסיונות הפגיעה בישראלים בטורקיה וקרא לציבור להימנע מלטוס לאיסטנבול. "אם אתם שם תחזרו בהקדם. משרד החוץ והממשלה שותפים למאמץ האדיר להצלת חיי ישראלים בטורקיה. אירועי הטרור הם כלפי ישראלים שנסעו לחופש. האיראנים בוחרים באופן אקראי ישראלים בניסיון לחטוף או לרצוח אותם".

"תקשיבו להנחיות שלנו", הפציר שר החוץ. "אנחנו מעדכנים אותן כל הזמן". בהמשך הודה לממשלת טורקיה על המאמץ שהיא משקיעה בסיכול ניסיונות הפגיעה בישראלים והדגיש כי ענף התיירות הוא תחום חשוב לשתי המדינות. בהמשך דבריו שלח לפיד מסר ישיר לאיראנים: "מי שיפגע בישראלים לא יישאר נקי - ידה הארוכה של ישראל תפגע בו. בעונת התיירות נעשה כל מאמץ להביא לרגיעה תוך זמן קצר".

ראש האופוזיציה נתניהו כינה את משבר הקואליציה "אחת ההלוויות הארוכות בהיסטוריה". לדבריו, "הדבר לא מונע מממשלת השקר לעוט על האולפנים ולטעון שזו הממשלה הטובה ביותר שקמה במדינת ישראל. להגיד שהם עובדים יחד בצורה מצוינת. עובדים יחד? עובדים עלינו".

בנימין נתניהו במליאה (צילום: יונתן זינדל, פלאש 90)
נתניהו על משבר הממשלה: "ההלוויה הארוכה בהיסטוריה" | צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

"יד איש באחיו ויד אישה באחותה", תיאר. "ההוא סוחט וההיא מאיימת. עוד עבודת צוות כזו - ואבדנו. אזרחי ישראל יודעים את האמת. בממשלת ההונאה של בנט לפיד ועבאס אין דרך, כיוון, חזון והנהגה. לא תקווה חדשה ולא תקווה ישנה".