משבר רודף משבר: בדיון של ועדת הכלכלה הבוקר (רביעי) טען יו"ר הוועדה מיכאל ביטון כי בעקבות אי שיתוף פעולה עם משרדי התחבורה והחקלאות, כל ישיבות הוועדה מבוטלות. לדבריו, הוא יפסיק להצביע עם הקואליציה למעט בהצעות אי אמון.

בהודעה שפרסמה דוברות ועדת הכלכלה של הכנסת, נכתב כי יו"ר הועדה חה"כ מיכאל ביטון נעל לפני זמן קצר את ישיבת הוועדה בנושא רפורמת תעריפי התחבורה הציבורית. היו"ר הודיע כי החל מהיום, "כל דיוני ועדת הכלכלה וועדות המשנה - מבוטלים".

"אני לא אצביע עם הקואליציה, למעט בהצבעות אי אמון, שלא יהפכו את זה לפוליטי", טען חה"כ ביטון. "אל תפגעו בחקלאים בצפון ובחלשים בתחבורה הציבורית ותקבלו אותי שותף. עד אז לא אצביע במליאה, אולי בהמשך אף אצביע נגד".

יו"ר ועדת הכלכלה הוסיף כי אם יש מנהיגות בישראל, ראש ממשלה וראש ממשלה חליפי, ניתן למנוע פגיעה. "גם שינוי של 70%-80% אקבל, או שתדחו את הרפורמה ותבצעו אותה בהסכמה איתנו. לגבי החקלאות – לעצור הכול עד להסכמה עם החקלאים, כולל התקנה שנדונה בוועדת החינוך".

"מה שכואב לי זה הפגיעה בעניים. מחלנו על כבודנו. יגידו עכשיו שזה פוליטי וזו רדיפה אישית, אבל בסוף באופקים, בבית שאן, בטבריה, מצפה רמון, קריית שמונה, שדרות – מחיר התחבורה הציבורית עלה ב-130%. שום דבר לא התייקר ככה. ואתם רוצים להסתיר את זה מעיני הציבור? חשבתם שזה יעבור בשקט? לא במשמרת שלנו".

ישראל בדרך לבחירות? הזירה הפוליטית

בעקבות הדברים, גורמים בקואליציה זעמו על גנץ: "מתחת לאף שלו גדל עוד עריק שסוחט את הקואליציה. אין הסבר אחר להתנהלות של מיכאל ביטון, אלא אם כחול לבן סגורה בדיל עם הליכוד".

גורם בכיר בכחול לבן מסר: "קוראים למיכאלי להחזיר את ההתנהלות התקינה לקואליציה ולכנסת ולהגיע לדיונים בוועדת הכלכלה תוך הידברות. התנהלותה של שרת התחבורה פוגעת בשכבות החלשות, תוך התעלמות מוחלטת מערכים סוציאליים ודמוקרטיים מתוך מניעים פוליטיים. כחול לבן מחויבת לממשלה כפי שמוכיחים חברי הסיעה מדי יום. והוכיחו זאת אין-ספור פעמים. אין כל חשש ליציבותה".

שר החקלאות עודד פורר הגיב: "ראוי שהציבור ידע מהן דרישות מועצת הלול שבגללן חה"כ מיכאל ביטון הודיע שיפסיק להצביע עם הקואליציה. הם דורשים להעלות מיד את מחיר הביצים ביותר מ-10%. הם דורשים להמשיך ולגדל את הביצים בתנאי סניטריה קטסטרופליים בניגוד לתקנות השירותים הווטרינריים. הם דורשים למנוע תחרות בענף ולשמור על המונופול בידי המגדלים הקיימים. אני אמשיך לפעול למען יותר מ-9 מיליון אזרחים בישראל ולא למען קבוצת לובי קטנה ואני מצפה מחבריי בקואליציה לנהוג באותה הדרך".

יו"ר הציונות הדתית חה"כ בצלאל סמוטריץ', הגיב על הודעתו של ביטון: "בקואליציה מופקרת הנכנעת שוב ושוב לסחטנות התנועה האיסלאמית, זועבי והמשותפת, ועושקת מיליארדים מאזרחי ישראל ומעבירה לתומכי הטרור, קם צדיק אחד בסדום ואומר עד כאן! די להתעמרות בשכבות החלשות. תחזקנה ידיך מיכאל".

חה"כ זוהר מהליכוד תקף את שרת התחבורה מרב מיכאלי: "בלי שום קשר לפוליטיקה, ברכות למיכאל ביטון שמראה למרב מיכאלי את מקומה. ההתנשאות שלה כלפי אנשים מסוימים פוגעת בכל אזרחי ישראל בסופו של יום". חברתו של זוהר לסיעה, חה"כ קטי שטרית הוסיפה: "חה"כ ביטון הוא איש טוב שהדאגה לאוכלוסיות המוחלשות לנגד עיניו. כולי תקווה שלא ייכנע".

ירון בלחסן, מנכ"ל ארגון מגדלי הפירות בישראל, על הודעתו של יו"ר ועדת הכלכלה מיכאל ביטון: "מברכים על ההחלטה, ידיד אמת של החקלאות שפועל ללא הרף לשמור ולהגן על החקלאים ועל הביטחון התזונתי של תושבי המדינה, ולא נותן יד לכוונות הזדוניות של שרי החקלאות והאוצר בהעברת הרפורמה בחקלאות".