שר האוצר אביגדור ליברמן הסכים היום (חמישי) לדחות בשנה את מתווה המעונות – לאחר האולטימטום שהציב ח"כ ניר אורבך להמשך הישארותו בקואליציה. ההחלטה התקבלה בתום פגישה של ליברמן ואורבך במשרד האוצר, ובסיומה הודיעו השניים שהגיעו להסכמה על ביטול המתווה לשנת 2023 ועל דחייתו לשנת 2024.

בהודעה שפורסמה מטעמם נמסר כי השניים סיימו את הפגישה "ברוח טובה" ובמקביל להחלטה על דחיית המתווה בשנה. עוד סיכמו כי יש לעשות כל מאמץ לייצב את הקואליציה. "הצדדים בפגישתם הסכימו כי הפערים אינם גדולים וכי יש לפעול כדי לשלב אוכלוסיות בשוק העבודה, ולצד זאת לשמור על ציבור לומדי התורה. הצדדים סיכמו כי ההידברות ביניהם תימשך יחד עם שרת הכלכלה אורנה ברביבאי גם בתקופה הקרובה".

ניר אורבך ואביגדור ליברמן
ליברמן ואורבך מחויכים בתום פגישתם במשרד האוצר

מתווה המעונות עוסק בתוכנית שמקדם שר האוצר ליברמן, ולפיה אברכים שאינם עובדים לא יזכו לסבסוד מעונות היום לילדיהם. אף שהתוכנית הוכרזה כבר לפני תשעה חודשים, ליברמן התקשה עד כה להעביר אותה – בין היתר בשל סוגיות משפטיות.

יו"ר ש"ס אריה דרעי בירך על הצעד ושיבח שוב את חה"כ עידית סילמן, שלדבריו החלטתה לפרוש מהקואליציה גרמה לליברמן לדחות את המתווה. "לחה"כ עידית סילמן היקרה, אני יודע איך עבדת קשה כל השנה לבטל את גזירת המעונות הפוגענית. דעי לך, שרק המעשה האצילי שעשית אתמול גרם לליברמן להתגבר על השנאה שלו ללומדי התורה ולבטל אותה. האברכים ובני משפחותיהם מכירים לך תודה", צייץ דרעי בטוויטר.

האולטימטום של אורבך לבנט

ח"כ אורבך הציב אתמול לרה"מ בנט אולטימטום למצוא פתרון לשלוש סוגיות, תוך שהוא מדגיש את איומו: "בלי פתרון לנושאים האלו לא אוכל להישאר בקואליציה". שלושת הנושאים הם ביטול מתווה המעונות, כינוס מועצת התכנון העליונה (מת"ע) וחיבור ההתיישבות הצעירה לחשמל.

נוסף על כך, במהלך פגישת הסיעה שערכו אתמול בימינה התפרץ אורבך לעבר בנט ואמר: "לא ייתכן שהשתמשת בביטוי 'הגדה המערבית'. זה לא קשור לשאר המפלגות בקואליציה. זה סתם לשלם מחיר בבית האידאולוגי שלנו, הכנסתם אותי לסיטואציה בלתי אפשרית".

נפתלי בנט ואיילת שקד במליאת הכנסת (צילום: אוליביה פיטוסי , פלאש 90)
אורבך הטיח בבנט: "לא ייתכן שהשתמשת בביטוי 'הגדה המערבית'" | צילום: אוליביה פיטוסי , פלאש 90

הדרישה של אורבך לחיבור ה"התיישבות הצעירה" לרשת החשמל צפויה להיתקל בהתנגדות קשה מצד חברי מרצ. "הפשרה של מאחזי העבריינים היא כניעה לאלימות, וזה דבר שהוא לא מוסרי", אמר ל-N12 חה"כ מוסי רז ממרצ. "אנחנו נגד זה, אנחנו חושבים שזו כניעה לאלימות וזה דבר שאסור לעשות. אני לא איימתי בשום שלב ואני גם לא אאיים".

"אומנם חבל שהיא נכנעה ללחץ, אבל אני חושב שהממשלה יכולה לשרוד גם אחרי המעשה הזה. אני מקווה ומאמין שכך יהיה", הגיב רז על פרישתה של סילמן. בנוגע לדרישות האחרות של אורבך, ביטול מתווה המעונות וכינוס מועצת התכנון העליונה, נע חבר הכנסת בציר שבין תמיכה לאדישות. "אני תומך בביטול מתווה המעונות, יצאתי לפניו בנוגע לביטול הזה", אמר. "מועצת התכנון העליונה כבר כונסה, אז אני לא מבין מה הסיפור".